fot. UCI

Pierwszym wyścigiem rozegranym w ramach mistrzostw świata była sztafeta mieszana. Złote medale zdobyła reprezentacja gospodarzy – Holandia – za którą uplasowała się Wielka Brytania i Belgia. Polska zajęła dziewiąte miejsce.

Zmagania w sztafecie bardzo dobrze rozpoczął czeski junior, Vaclav Jezek, jednak z czasem spadał on na kolejne pozycje. Prowadzenie szybko objął Tibor del Grosso z Holandii, który stopniowo zaczął powiększać swoją przewagę. Za orlikiem w pomarańczowej koszulce jechali między innymi: Filippo Fontana (Włochy), Antoine Jamin (Belgia) oraz Marek Konwa, który okrążenie ukończył zaledwie 6 sekund za liderem, z takim samym czasem, jak Filippo Fontana.

Drugą rundę jako pierwszy rozpoczął Guus van der Eijnden (Holandia), kilka sekund za nim Tommaso Cafueri, junior z reprezentacji Włoch, a na czwartą pozycję spadł Szymon Pomian. Przed niego wskoczył Daniel English z USA – junior był w stanie wyprzedzić swojego rówieśnika z Włoch i pod koniec drugiego okrążenia Amerykanie tracili do prowadzącej Holandii zaledwie 9 sekund. Trzecie miejsce zajmowały Włochy, a Polska plasowała się na 6. pozycji, ze stratą ponad 30 sekund.

„Pałeczkę” (oczywiście kolarki i kolarze nic sobie nie przekazywali, do zmiany dochodziło poprzez dotknięcie kolejnego zawodnika) w drużynie Holandii Van der Eijnden przekazał Lauren Molengraaf, mistrzyni Europy juniorek, która zaczęła powiększać sporą już przewagę nad Stanami Zjednoczonymi i Włochami. W barach reprezentacji Polski trzecią rundę pokonywała Malwina Mul.

Dość zaskakująco, pod koniec trzeciego okrążenia na drugie miejsce awansowała reprezentacja Szwecji, za którą plasowały się Włochy i USA. Malwina Mul ukończyła rundę na ósmej pozycji – po półmetku rywalizacji Polska traciła do prowadzącej Holandii niespełna 50 sekund.

Na czwartym okrążeniu za plecami liderującej Leonie Bentveld doszło do wielu przetasowań – z podium spadła Szwecja, a na drugą pozycję wskoczyła Wielka Brytania (Alfie Amey), która pod koniec rundy traciła do Holandii tylko 3 sekundy. Dalsze lokaty, z większymi stratami, zajmowały reprezentacje Belgii, Włoch i Francji. Alicja Matuła ukończyła czwarte okrążenie na ostatniej, dziesiątej pozycji.

Piątą rundę na prowadzeniu rozpoczęła Fem van Empel, która ponownie powiększyła przewagę Holandii nad pozostałymi zespołami. Na drugim miejscu utrzymywała się Wielka Brytania (Anna Kay), a kilkanaście sekund za nią jechała Xaydee Van Sinaey z Belgii, goniona przez Helene Clauzel (Francja). Antonina Białek ukończyła piąte okrążenie na dziesiątej pozycji – przed rozpoczęciem zmiany Brajana Świdra, polska traciła prawie 2,5 minuty do liderów.

Holenderski zawodnik elity – Ryan Kamp – wjechał na finałową rundę z dużą przewagą 30 sekund nad Thomasem Meinem z Wielkiej Brytanii. Nieco dalej jechał Laurens Sweeck – ostatni zawodnik belgijskiej sztafety. Holender pewnie zmierzał po zwycięstwo i na kresce mógł celebrować triumf całej drużyny przed własną publicznością.

Ostatecznie na kolejnych miejscach nie doszło do żadnych zmian – podium uzupełniła Wielka Brytania i Belgia.

W końcówce ostatniej rundy Brajan Świder wyprzedził reprezentantkę Szwedki, dzięki czemu Biało-Czerwoni zakończyli zmagania na 9. pozycji.

Pełne wyniki

Niestety wyścig sztafet mieszanych nie był transmitowany, więc relacja była pisana na podstawie live timingu.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments