fot. FDJ Nouvelle-Aquitaine Futuroscope

Przed nami 86. edycja męskiego La Flèche Wallonne, czyli tłumacząc na polski Walońskiej Strzały, a także 26. raz gdy do rywalizacji w takowej przystąpią panie. Organizatorzy opublikowali właśnie trasy wyścigów oraz zespoły, które wezmą w nich udział. Obie imprezy mają miejsce 19 kwietnia.

Męskie zmagania już nie będą takie same jak do niedawna. Karierę zakończył bowiem Alejandro Valverde, który jest legendą tego wyścigu za sprawą swoich 5 zwycięstw z edycji 2006 oraz 2014-17. Po erze Hiszpana belgijski klasyk miał jednak nowego króla, a był nim Julian Alaphilippe, który triumfował w latach 2018-19 i 2021. Tytułu bronić będzie z kolei Dylan Teuns, który rok temu na Mur de Huy pokonał Alejandro Valverde i Aleksandra Vlasova.

Trasa
Jaka jest Walońska Strzała każdy kibic kolarstwa wie. Organizatorzy mogą się dwoić i troić, dokładać kolejne trudności, tworzyć szanse do ataków z daleka, ale zawodnicy i tak co roku czekają na finałowe metry i legendarne Mur de Huy. Nie inaczej będzie zapewne w 2023 roku, bo choć na profilu oznaczono aż 11 podjazdów to najważniejszym wydaje się być ten prowadzący na metę.

Zdjęcie

Zaproszone zespoły
O ile w przypadku Liège-Bastogne-Liège organizatorzy podjęli dość przewidywalne wybory, o tyle w Walońskiej Strzale mamy małe zaskoczenia. Obok 18 World Teamów i 3 Pro Teamów z obligatoryjną dziką kartą nie pojawią się bowiem obie belgijskie ekipy drugiej dywizji, a tylko jedna z nich w postaci Bingoal WB. Oprócz tego w wyścigu udział weźmie norweskie Uno-X Pro Cycling Team, a także dwie drużyny z Hiszpanii – Equipo Kern Pharma i ku zaskoczeniu wielu Burgos-BH.

Zdjęcie

Wyścig kobiet
La Flèche Wallonne Féminine rokrocznie ma dużo bardziej otwarty przebieg od swojego męskiego odpowiednika. Panie lubią wykorzystywać poprzednie podjazdy, a polscy kibice od lat mogli się cieszyć jazdą Katarzyny Niewiadomej. Polka ma już w swoim dorobku drugie, trzecie, czwarte, piąte i szóste miejsce, acz wciąż 28-latce brakuje w tej imprezie jednego – zwycięstwa. Smak tego zna najlepsza w 2022 roku Marta Cavalli, która wówczas na Mur de Huy pokonała Annemiek van Vleuten.

Trasa
3 razy Mur de Huy + dwukrotnie Côte d’Ereffe i Côte de Cherave – tak w wielkim skrócie można by opisać przebieg kobiecej Walońskiej Strzały. Na 131,5km dzieje się sporo, a to praktycznie gwarancja wielkich emocji.

Zdjęcie

Zaproszone zespoły
Do grona 15 Women’s World Teamów i 2 ekip z obligatoryjną dziką kartą, którymi są CERATIZIT-WNT Pro Cycling (zespół Marty Lach) i Lifeplus Wahoo (nowa drużyna Kai Rysz) dopisane za sprawą zaproszeń organizatorów zostały AG Insurance – Soudal Quick-Step, Cofidis Women Team, Duolar-Chevalmeire Cycling Team, Lotto Dstny, Parkhotel Valkenburg, St Michel – Mavic – Auber93 WE i Team Coop – Hitec Products.

Zdjęcie

Poprzedni artykułLa Tropicale Amissa Bongo 2023: Miguel Ángel Fernández z życiowym sukcesem
Następny artykułTrofeo Andratx 2023: Kobe Goossens wygrywa w pięknym stylu
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments