Dziś w Zielonej Górze pierwsze wyścigi o tytuły mistrzów i mistrzyń Polski w ramach krajowego czempionatu w kolarstwie przełajowym. Medale zostały rozdane wśród licznych kategorii masters i amator, a także żak oraz młodzik.

W sobotę oficjalnie rozpoczęły się 86. Mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym. Wczoraj w pilotażowym wyścigu sztafet drużynowych zwyciężył Pho3nix Cycling Team, jednak nie były to zmagania o tytuł mistrza Polski.

Dziś na trasie w Zielonej Górze rywalizowali zawodnicy i zawodniczki najmłodszych kategorii, a także rozegrano wyścigi masters i amator. W zmaganiach żakiń triumfowała Gabriela Skrzypczak (KS Klif Chłapowo), wyprzedzając Martę Sektę (UKS Avatar) i swoją zespołową koleżankę, Zuzannę Brytan. Wśród ich rówieśników najlepszy był Szymon Kamiński z Trek Gdynia, za którym uplasował się Bartosz Futryk (AMG Cybinka Team) i Piotr Sopa (LUKS Feniks Czernica).

Rywalizacja w kategorii do lat 15 padła łupem Natalii Piróg (Pho3nix Cycling Team) oraz Mikołaja Klaczkowskiego (KLKS Azalia Brzóza Królewska). Podium wśród młodziczek uzupełniły Antonina Kucharska (Belta Team Gdańsk) i Natalia Jaros (LKS POM Strzelce Krajeńskie), a w zmaganiach młodzików drugie i trzecie miejsce zajęli odpowiednio Kacper Zygmuntowicz (Pho3nix Cycling Team) i Filip Trawnik (UKS Koźminianka Koźminek).

W najmłodszej kategorii masters, I A (35-39), po zwycięstwo sięgnął Michał Kucewicz (CST Orbea MTB Team), za którym uplasowali się Maksymilian Bieniasz (Bieniasz Bike Team Rowerownia) i Dawid Romanowski (YoloBike Marba Team). Wyścig masters I B (40-44) padł łupem utytułowanego Mariusza Gila (Stowarzyszenie Euro Bike Kaczmarek) – pokonał on między innymi Jarosława Wolcendorfa (www.jakoobcycles.com) i Szczepana Paszka (FitWheels / BikeStacja Bolesławiec).

Rywalizację o tytuł w wyścigu masters II A (45-49) wygrał Bogdan Czarnota (Pho3nix Cycling Team), pokonując Marcina Mroza (niezrzeszony) i Arkadiusza Jusińskiego (Evanlite), którzy uzupełnili podium. Pierwszą trójkę w zmaganiach masters II B (50-54) utworzyli natomiast Andrzej Kaiser (Stowarzyszenie Euro Bike Kaczmarek Electric Team), Piotr Żebrowski (PTR Dojlidy – Białystok) i Marcin Michalczewski (niezrzeszony), którzy w takiej kolejności przecinali inię mety czwartego, ostatniego okrążenia.

Zmagania w kategoriach masters III A (55-59) i III B (60-64) padały łupem Krzysztofa Gierczaka (Zryw Buszkowiczki) i Jacka Brzózki (JBG-2 Cryospace). Na medalowych pozycjach w młodszej kategorii uplasowali się Aleksander Gawryluk (Diversey Team) i Tomasz Jarząbek (KS Klif Chłapowo), a za plecami Jacka Brzózki finiszowali Artur Spławski (Merx Team Wągrowiec) i Grzegorz Repiński (Repa Kościerzyna). W rywalizacji masters IV A (65-69) na podium uplasowało się trzech niezrzeszonych zawodników, odpowiednio: Jan Zozuliński, Marek Witkiewicz i Leszek Ziętkowski. W najstarszej kategorii (masters IV A, 70+) zdecydowanie triumfował Waldemar Banasiński (Browar Fortuna), pokonując między innymi Andrzeja Misinę (Grupa Kolarska Gliwice) i Henryka Kruczka (Freestylesport).

W wyścigu masters kobiet bezkonkurencyjna była Marta Balcerzak (Szczepan Bike Gorzów), która pokonała Aleksandrę Zabrocką (MLKS Baszta Bytów) oraz Kingę Skrzypczak (KS Klif Chłapowo), a wśród amatorek zwyciężyła Magdalena Baszta (Syrenka CX), pokonując między innymi Milenę Burzych (Burza na Rowerze Team) i Elżbietę Wydrowską (Diverse Extreme Team).

Amatorzy rywalizowali w czterech kategoriach. W najmłodszej z nich (18-34) zwyciężył Aleksander Krukowski (KK Rzepnica) – pokonał on między innymi Krystiana Kruka (Pro-Fit-Bike/JaanBikes) i Kacpra Fiszera (Klub Sportowy 64-Sto Leszno). Wśród mężczyzn 35-39 zwyciężył Sławomir Pituch (Burza na Rowerze Team), za którym uplasowali się Filip Pendrak (Team Berotu) i Karol Frydrych (Szczepan Bike), a w wyścigu 40-44 najlepszy był Marcin Wider (Bike Garage), pokonując Macieja Iwko (Szczepan Bike Gorzów Wielkopolski) i Pawła Martynowa (niestowarzyszony).

W najstarszej kategorii amatorów, 45+, zwyciężył Andrzej Worona (Seven Perceptus Team), za którym uplasowali się Mateusz Łangowski (niestowarzyszony) i Krzysztof Paluszek (Sklep Rowerowy Bike Finger Wałbrzych).