fot. Domin Sport / Tomasz Markowski

Choć oficjalnie mistrzostwa Polski w kolarstwie przełajowym zostaną rozegrane w dniach 14-15 stycznia, to już dziś na rundzie w Zielonej Górze odbędzie się pierwszy wyścig. Będą nim pilotażowe zmagania sztafet drużynowych. W weekend zawodnicy i zawodniczki powalczą o tytuły w następujących kategoriach: masters, amator, żak, młodzik, junior młodszy, junior, U23 oraz elita.

Na dość krętej, głównie trawiastej rundzie o długości 2800 metrów, zawodnicy i zawodniczki będą musieli zmierzyć się z dwoma sektorami piasku. W związku z prognozowanymi opadami deszczu, na trasie nie powinno zabraknąć też błota. Organizatorzy ulokowali też krótki podbieg pod schody, kilka niewielkich „hopek” oraz dwie barierki do przeskakiwania.

Film z objazdu trasy można obejrzeć –> tutaj.

Do wyścigów w ramach mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym zapisało się ponad 600 zawodników i zawodniczek, w tym 133 amatorów. Zmagania otworzy pilotażowy wyścig sztafet, w którym weźmie udział 10 zespołów. Faworytami do zwycięstwa będą UKS Krupiński Suszec / Konwa Bike (Ksawier Garnek, Stanisław Goliwąs, Małgorzata Mazuerk-Biel, Marek Konwa) i Pho3nix Cycling Team (Zuzanna Krzystała, Krzysztof Gdula, Brajan Świder, Kacper Mizuro).

Każdy zawodnik/zawodniczka będzie mieć do pokonania jedną rundę – zmiana nastąpi w specjalnie wydzielonej strefie, poprzez dotknięcie ręki, ramienia bądź barku kolejnego startującego. Ekipy nie będą rywalizować o tytuły mistrzów Polski, lecz o miano „najlepszej drużyny w ramach 86. Mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym”.

Właściwa część rywalizacji w mistrzostwach Polski odbędzie się zatem w sobotę, gdy zawodnicy i zawodniczki powalczą o medale w kategoriach masters i amator, a także żak oraz młodzik. Niedzielne zmagania rozpocznie wyścig juniorek młodszych, którego głównymi faworytkami będą między innymi Hanna Kozdraś (JKK Jeleniogórski Klub Kolarski) i Emilia Bindacz (Grupa Kolarska Viktoria Rybnik). Wśród juniorów młodszych, którzy wyjadą na trasę jako kolejni, warto zwrócić szczególną uwagę na takich kolarzy, jak: Kacper Mizuro, Krzysztof Gdula (Pho3nix Cycling Team), Mikołaj Legieć (UKS Centrum Nowa Ruda) czy Bartosz Łyżwa (UKS Avatar).

Następnie rozegrany zostanie wyścig juniorów, w którym pretendentami do sięgnięcia po zwycięstwo będą Brajan Świder (Pho3nix Cycling Team) i Ksawier Garnek (UKS Krupiński Suszec / Konwa Bike). Rywalizację w mistrzostwach Polski zakończą wyścigi elity kobiet (wraz z orliczkami i juniorkami) i mężczyzn.

Tytułu mistrzyni Polski elity i U23 kobiet, wywalczonego w Gościęcinie, będzie broniła Dominika Włodarczyk (MAT ATOM Deweloper Wrocław). Oprócz 22-letniej zawodniczki, w walkę o najwyższe pozycje powinna włączyć się jej młodsza koleżanka z drużyny – Malwina Mul, a także Zuzanna Krzystała (Pho3nix Cycling Team), Antonina Białek (Warszawski Klub Kolarski) czy Barbara Borowiecka (niezrzeszona / Appetiteforsports). Pretendentkami do podium wśród juniorek są natomiast Alicja Matuła (Warszawski Klub Kolarski), Tatiana Gromada (Pho3nix Cycling Team) i Maja Józkowicz (KS Klif Chłapowo).

O 11. tytuł z rzędu w elicie mężczyzn powalczy natomiast Marek Konwa (UKS Krupiński Suszec / Konwa Bike), będący zdecydowanym faworytem do sięgnięcia po zwycięstwo. Na stanięcie na podium mogą liczyć natomiast: Patryk Stosz (Voster ATS Team), Dawid Jona (Grupa Kolarska Gliwice), Patryk Kostecki (UKS Krupiński Suszec / Konwa Bike), Kacper Szczepaniak (niezrzeszony / Szczepan Bike Giant Gorzów), Bartosz Mikler (MLUKS Victoria Jarocin), a także Szymon Pomian (GKS Cartusia w Kartuzach Bike Atelier), który będzie bronił tytułu wśród kolarzy do lat 23.

Pełne listy zgłoszeń można znaleźć –> tutaj.

Program mistrzostw Polski w kolarstwie przełajowym 2023:

Transmisja z niedzielnych wyścigów z komentarzem Huberta Drobka i Karola Dziambora będzie dostępna –> tutaj, od godziny 10.00.

Poprzedni artykułJørgen Nordhagen będzie łączył kolarstwo z… biegami narciarskimi
Następny artykułRichard Carapaz wrócił do treningów po operacji
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments