fot. Klub Kolarski Tarnovia

Oto koniec naszej dwumiesięcznej przygody z podsumowywaniem sezonu 2022 i zapowiadaniem 2023 roku. Jako ostatni bohaterami tekstu będą polscy kolarze ścigający się na krajowym podwórku w lokalnych zespołach.

Zdecydowana większość ekip jest jeszcze daleka od ogłoszenia swoich składów na przyszły sezon, toteż tekst ten będzie (niestety) mocno niekompletny. Cóż, taki mamy klimat, a to, że do pierwszych wyścigów w Polsce mamy jeszcze kilka miesięcy nie sprzyja temu by drużyny chwaliły się już w grudniu wszystkimi informacjami.

Nowości? Z pewnością największą jest powstanie skupionej na orlikach grupy Lubelskie Perła Polski, gdzie ścigać będzie się grupa zawodników kończących w tym roku swoją juniorską przygodę, w tym kilku naprawdę solidnych kolarzy jak torowy mistrz świata Dominik Ratajczak, zdobywca złota w przełajach Łukasz Juszczak czy inni zdolni zawodnicy jak np. Mikołaj Szulik.

Ktoś zapyta – a czemu nie było Naszosowej zapowiedzi sezonu 2023 o ekipie Mazowsze Serce Polski? Sprawa jest bardzo prozaiczna… Na ten moment znamy jej pięciu zawodników i nie można zrobić tego, co udało się w przypadku Voster ATS Team. Dokładnie to samo dotyczy zresztą także naszych kobiecych ekip – ATOM Deweloper Pościellux.pl Wrocław czy TKK Pacific Nestle Fitness Toruń.

Klub Kolarski Tarnovia

Z ekipą z Wielkopolski mam pewien dylemat. Ogłoszono tam bowiem kto odejdzie, a zatem można podejrzewać, że reszta zawodników pozostanie w barwach KK Tarnovii. Jeśli tak by było to w jej składzie pozostaną m.in. Radosław Frątczak, Jakub Musialik, Piotr Maślak czy Julian Kot. Ogłoszono już także, że do zespołu dołączy Kamil Dolak, a to powinna być mieszanka, która będzie się regularnie i dobrze prezentowała w Pucharach Polski, a jeśli pojawi się zaproszenie to także na trasie Karpackiego Wyścigu Kurierów czy Orlen Wyścigu Narodów.

Lubelskie Perła Polski

W składzie tej ekipy znalazło się ostatecznie 8 zawodników, wszyscy są z rocznika 2004. Są to Dominik Ratajczak, Łukasz Juszczak, Mikołaj Szulik, Marek Filapek, Kacper Krupa, Rafał Staszczak, Karol Wawrzyczek i Vova Tkachenko. Początkowo anonsowany był także szosowy mistrz Polski juniorów Kajetan Wąsowicz, ten jednak ostatecznie zdecydował się na wyjazd do Francji.

Na co stać chłopaków? Zapewne wszyscy znamy klasyczne teksty o „zbieraniu doświadczenia” itd. Prawdą jest jednak, że każdy z tych zawodników właśnie tego potrzebuje. Ciężko z góry oceniać nowy projekt, toteż pozostaje śledzić informacje o tym gdzie ścigać będzie się ta ósemka, a jeśli kilometry wyścigowe będą odpowiednie to kilku z tych kolarzy powinno potwierdzić swój talent i popracować na to, by kilka lat ścigać się na dużo wyższym poziomie.

Stroje tej nowopowstałej drużyny na żywo prezentują się następująco:

fot. Lubelskie Perła Polski

Składy nieznane

Niestety w sieci nie potrafię odnaleźć informacji o składach ekip Pogoń Mostostal Puławy, TC Chrobry SCOTT Głogów, GKS Cartusia Kartuzy, LUKS Trójka Piaseczno, LKS Baszta Golczewo czy KLTC Konin. Po zdjęciach widać jednak, że przygotowania do nowego sezonu już ruszyły, a zatem o kolarzach tych drużyn będziemy już na bieżąco informowali w formie newsów na łamach Naszosie.pl.

Podsumowanie

Czy na krajowym podwórku coś się zmieni w nowym roku? Oczywiście powstanie nowej ekipy daje pewne nadzieje, a istnienie wszystkich powyższych drużyn daje szansę na realizowanie się w swoim hobby dziesiątkom młodych adeptów kolarstwa, acz nie ma co sobie robić nadziei, że te nagle stworzą nam nowego Michała Kwiatkowskiego. Niestety za pomocą samych Pucharów Polski i innych imprez na tym poziomie ciężko się rozwinąć. Taka jest szara rzeczywistość, acz jednocześnie podkreślam – doceniajmy sponsorów i ludzi inwestujących w te grupy, bowiem bez nich nasza krajowa scena byłaby jeszcze gorsza, a wielu kolarzy musiałoby kończyć swoją przygodę z rowerem przedwcześnie i nie dając sobie nawet szans. Kto wie, może za kilka lat trzeba będzie odszczekać słowa, że w jednym z takich zespołów nie narodzi się nowy Kwiato?

Poprzedni artykułPatxi Vila: „Fernando Gaviria przyszedł do Movistaru po to, żeby wygrywać”
Następny artykułNajlepsi przełajowcy zmierzą się w nocnej rundzie Telenet Superprestige w Diegem
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Amen
Amen

Trzymam kciuki i kibicuje takim ekipa ponieważ tam w: pocie, brudzie i problemach rodzą się mistrzowie mistrzowie dzięki którym możemy siedziec z wypiekami na twarzy oglądając transmisje w E…oS..t. pozdrawiam