fot. Szymon Gruchalski / Tour de Pologne

To był udany rok, przed nami kolejne wyzwania – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne. O jakich wyzwaniach mowa? To przede wszystkim całkowicie nowa trasa jedynego polskiego wyścigu o randze WorldTour, ale też inne projekty nad którymi pracuje zespół Lang Team. To plan na zorganizowanie aż pięciu etapów ORLEN Wyścig Narodów dla zawodowców z reprezentacji narodowych, w tym etapy za granicą. 

W 2022 po raz pierwszy, w prawie stuletniej historii Tour de Pologne, wyścig został wygrany przez Brytyjczyka. Ethan Hayter z Ineos Grenadiers, czyli klubowy kolega Michała Kwiatkowskiego, zapewnił sobie zwycięstwo w całym tourze już na etapie jazdy indywidualnej na czas z finiszem na Wierchu Rusińskim.

Miniona edycja Tour de Pologne, odbyła się pod hasłem „Wyścig dla pokoju”. Przez ponad 1200 kilometrów trasy z Kielc do Krakowa, kolarzom kibicowało 4 miliony kibiców.

Podczas każdej edycji naszego narodowego wyścigu promujemy Polskę. Pokazujemy jak nasz kraj się zmienia, jak poprawiają się drogi, jaką mamy nowoczesną infrastrukturę. Tour de Pologne to nasza wizytówka na świat. W 2022 roku chcieliśmy też okazać naszą solidarność z walczącą Ukrainą, dlatego wybraliśmy takie hasło wyścigu. Wszystkie ekipy dostały opaski w barwach flagi ukraińskiej, dzięki temu przekaz ten był widoczny również na podium

– mówi wicemistrz olimpijski z Moskwy, Czesław Lang.

7 etapów wyścigu było transmitowane w telewizji od startu do mety. Na antenie TVP oraz Polsat Sport dało to łącznie 50 godzin emisji. Wyścig można oglądać nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Przekaz telewizyjny trafia do ponad 100 państw, co daje unikalną możliwość pokazania Polski. Takich możliwości nie daje, żadne inne sportowe wydarzenie w naszym kraju.

W nowym roku odbędzie się 80. edycja Tour de Pologne, ale głównym motywem przewodnim będą 95 urodziny wyścigu, który był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii Polski. Przyszłoroczny Tour de Pologne rozpocznie się w Poznaniu, a zakończy już tradycyjnie na krakowskich Błoniach. Po latach na trasę wróci Karpacz, więc sportowych emocji wśród kibiców na pewno nie zabraknie. 

– Pomimo 30 lat doświadczenia w organizacji wyścigu, stworzenie trasy nigdy nie jest łatwym zadaniem, ale jako sportowiec wyznaję zasadę, że kiedy jest ciężko to jest to najlepszy moment aby zaatakować. 

– mówi Czesław Lang.

Inne projekty, nad którymi pracuje zespół Czesława Langa to plan na wydłużenie ORLEN Wyścigu Narodów z dwóch etapów do pięciu, z finałem w Hotelu Arłamów i przeprowadzeniem części etapów za granicami Polski. Przygotowano także trzy imprezy dla amatorów dwie ORLEN Lang Team Race oraz ORLEN Tour de Pologne Amatorów Memoriał Ryszarda Szurkowskiego – w Arłamowie (27.05), Karpaczu (30.07) oraz Bytowie (16.09). Kolarze-amatorzy będą zdobywać punkty do klasyfikacji generalnej.

Nie zapomniano także o młodych kolarzach i kolarkach czyli przyszłości tego sportu. W ramach wyścigu dla zawodowców zostaną też zorganizowane cztery etapy Tour de Pologne Junior na odcinkach trasy Tour de Pologne. TdP Junior Memoriał Mariana Więckowskiego to okazja do zabawy i nauki w ramach rywalizacji sportowej.

– To będzie bardzo intensywny rok, ale kochamy kolarstwo i jesteśmy wdzięczni kibicom, którzy tak licznie dopingują zawodników. To właśnie dla nich organizujemy te kolarskie wydarzenia.

– podsumował Czesław Lang.

Poprzedni artykułZabierz Solace dokąd chcesz – nowy SCOTT Solace eRide!
Następny artykułPogrzeb Davide Rebellina odbędzie się w piątek 23 grudnia
Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Ewa
Ewa

Tłuczenie mamony na kit o „kolarskiej lidze mistrzów” to faktycznie wyzwanie

klm
klm

Współpraca z władzą układa się pięknie. Np. trasa przez Chełm czy zmiana trasy pod Mieszkanie+. Co następne? Finisz na Mickiewicza w Warszawie?