Matej Mohorič
fot. Bahrain – Victorious / Sprint Cycling

Przenosimy się na Bliski Wschód, gdzie zarejestrowana jest ekipa Bahrain – Victorious. Jest to jedyna worldteamowa drużyna, w składzie której w przyszłym roku będzie ścigać się dwóch Polaków – Kamil Gradek i Filip Maciejuk.

Bliskowschodnia ekipa Bahrain – Victorious jest jedną z najbardziej międzynarodowych drużyn w peletonie. Zróżnicowanie tyczy się nie tylko krajów pochodzenia poszczególnych zawodników, ale i poziomu – od Mateja Mohoriča, zwycięzcy Mediolan-San Remo, po Sergio (Chih Hao) Tu – tajwańskiego ambasadora Meridy, na której rowerach będą ścigali się kolarze Bahrain – Victorious.

Zespół klasycznie powinien być widoczny w górzystym terenie i klasykach, choć z pewnością będzie odczuwał brak takich zawodników, jak: Dylan Teuns, Sonny Colbrelli, Domen Novak, Luis León Sanchez czy Jan Tratnik, którzy po lub w trakcie sezonu – z różnych powodów – pożegnali się z drużyną.

Na ich miejsce (na obecną chwilę w składzie oficjalnie jest 27 zawodników, więc możliwe są jeszcze jakieś transfery) kierownictwo Bahrain – Victorious ściągnęło dość specyficznych kolarzy. W polityce transferowej widać bałkańskie wpływy w drużynie, o czym świadczy podpisanie kontraktów z utalentowanym Franem Miholjeviciem, który w ekipie przebywał na stażu przez kilka ostatnich miesięcy, a dodatkowo jest synem dyrektora sportowego. Drużynę zasili też szybki Dusan Rajović – Serb zanotuje tym samym spory awans sportowy, bowiem w tym roku ścigał się w barwach Team Corratec. Oprócz nich, do Bahrain – Victorious dołączą: wspomniany Chih Hao Tu, dynamiczny Cameron Scott, rewelacja tego sezonu w górach – Rainer Kepplinger, a także doświadczeni Andrea Pasqualon i Nikias Arndt, który powinien stanowić ważne ogniwo w sprinterskim pociągu Phila Bauhausa.

W przyszłym sezonie w barwach Bahrain – Victorious wciąż będą ścigać się dwaj Polacy – Kamil Gradek i Filip Maciejuk.

Główne gwiazdy Bahrain – Victorious na sezon 2023:

a) na klasyfikacje generalne wyścigów wieloetapowych:
Dyrektorzy ekipy Bahrain – Victorious mają w czym wybierać, jeśli chodzi o liderów na klasyfikacje generalne wyścigów etapowych. Przynajmniej pięciu kolarzy: Damiano Caruso, Pello Bilbao, Mikela Landę, Gino Mädera i Jacka Haiga, stać na walkę o czołowe pozycje w klasyfikacjach generalnych Wielkich Tourów, a Landa i Haig mogą realnie myśleć o podium. Naturalnie będą oni również przewodzić ekipie w „tygodniówkach”. Skład bliskowschodniego zespołu ma jednak większą głębię – własne ambicje mają też z pewnością młodzi Santiago Buitrago i Edoardo Zambanini, którzy w tym roku pokazali swój potencjał, a także doświadczony Wout Poels. Nie będzie łatwo zadowolić wszystkich liderów.

W pagórkowatych wyścigach etapowych o klasyfikacje generalne mogą walczyć też Matej Mohorič czy nawet Jonathan Milan.

b) na sprinty:
W sprincie szału nie ma, ale też nie jest źle. Od lat solidne wyniki ekipie dostarczał Phil Bauhaus, który w tym roku zrobił spory progres, odnosząc i regularnie walcząc o zwycięstwa na szczeblu World Tour. W przyszłym sezonie, przy pomocy swoich rodaków – Jashy Sütterlina i Nikiasa Arndta – którzy zapewne będą rozprowadzali go w końcówkach, może pokusić się o podobne, a może nawet lepsze rezultaty. Oprócz niego, drużyna może polegać również na niesamowitym Jonathanie Milanie, którego również stać na triumfy w największych wyścigach. W odwodzie pozostaje też Dusan Rajović, jednak jeśli będzie on liderem na sprinty, to raczej w mniej prestiżowych imprezach.

c) na klasyki:
Na sprinterów warto też zwracać uwagę w przypadku płaskich jednodniówek – w tych bardziej pagórkowatych pierwsze skrzypce powinni odgrywać Matej Mohorič, który jest ostatnim zwycięzcą Mediolan-San Remo, a ma potencjał na triumfy w północnych klasykach, a także utalentowany Fred Wright. Brytyjczyk już w ubiegłym roku zaimponował swoją jazdą na bruku w Ronde van Vlaanderen, gdzie zajął 7. pozycję. Dwóch liderów powinni wspierać między innymi doświadczeni: Heinrich Haussler i Andrea Pasqualon, a także Polacy – Filip Maciejuk i Kamil Gradek.

d) na czasówki:
O Polakach należy też wspomnieć pisząc o indywidualnej jeździe na czas, w której się specjalizują, choć zapewne nie zawsze otrzymają możliwość dania z siebie 100%. W krótszych próbach czasowych z dobrej strony potrafią pokazać się też Jonathan Milan i Matej Mohorič. W tej konkurencji solidnie radzą sobie też Jonathan Price-Pejtersen – były mistrz świata orlików – a także Jasha Sütterlin, jednak raczej nie należy się spodziewać że będą oni odnosili liczne zwycięstwa.

e) na górskie etapy:
Mnogość liderów na klasyfikacje generalne z pewnością spowoduje, że część kolarzy wymienionych w jednym z pierwszych akapitów będzie „skazana” na pomoc innym i ewentualnie walkę o pojedyncze skalpy czy klasyfikacje górskie. Oprócz nich, w wymagającym terenie należy zwrócić uwagę na solidnego Hermanna Pernsteiner, a także Rainera Kepplingera – byłego wioślarza, który w drugim roku kariery kolarskiej zajął drugie miejsce w Małopolskim Wyścigu Górskim, przegrywając tylko ze swoim kolegą z drużyny – Jonasem Rappem – a następnie triumfował Oberösterreich Rundfahrt. Jestem bardzo ciekawy, na co stać Austriaka w worldtourowej stawce.

f) kolarze, na których warto zwrócić uwagę:
Wspominałem już o polskich kolarzach, którzy w przyszłym roku będą reprezentować Bahrain – Victorious – Filip Maciejuk i Kamil Gradek. Cieszy, że są oni doceniani, o czym świadczą starty w monumentach czy, w przypadku Kamila Gradka, Tour de France. 

Warto też zwrócić uwagę na Chorwata i Słoweńca – Frana Miholjevicia i Matevža Govekara – którzy w tym roku sięgali po prestiżowe zwycięstwa po odjazdach. Pierwszy z nich był najlepszy na odcinku Giro di Sicilia, gdzie wygrał po solowej szarży, natomiast Słoweniec triumfował na etapie Vuelta a Burgos. Obaj zawodnicy są dynamiczni i dobrze radzą sobie w pagórkowatym terenie – bardzo możliwe, że w przyszłym roku wykorzystają swoje umiejętności, by sięgnąć po kolejne wartościowe triumfy.

Skład formacji Bahrain – Victorious na sezon 2023:
🇮🇹Damiano Caruso, Jonathan Milan, Andrea Pasqualon, Edoardo Zambanini
🇩🇪Nikias Arndt, Phil Bauhaus, Jasha Sütterlin
🇦🇺Jack Haig, Heinrich Haussler, Cameron Scott
🇪🇸Pello Bilbao, Mikel Landa
🇸🇮Matevž Govekar, Matej Mohorič
🇵🇱Kamil Gradek, Filip Maciejuk
🇦🇹Rainer Kepplinger, Hermann Pernsteiner
🇯🇵Yukiya Arashiro
🇨🇴Santiago Buitrago
🇨🇭Gino Mäder
🇭🇷Fran Miholjević
🇳🇱Wout Poels
🇩🇰Johan Price-Pejtersen
🇷🇸Dušan Rajović
🇹🇼Chih Hao Tu
🇬🇧Fred Wright

Podsumowanie
Międzynarodowy mix w ekipie Bahrain – Victorious jest bardzo mocny. Drużyna dysponuje wieloma zawodnikami światowej klasy, mogącymi liczyć na walkę o najwyższe pozycje w monumentach czy Wielkich Tourach. Nie da się jednak ukryć, że zespołowi brakuje trochę do ideału. Nawet mając tak wielu liderów, nie będą oni faworytami w największych wyścigach, a „jedynie” pretendentami do zajęcia czołowych pozycji. Skład na klasyki czy sprinty też nie prezentuje się tak okazale, jak w innych ekipach ze światowego topu. Drużyna zasłużyła więc na solidną ocenę 7/10.

Nasza ocena potencjału ekipy Bahrain – Victorious na sezon 2023: 7/10
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments