fot. UCI Cyclo-cross World Cup

Za nami siedem z czternastu wyścigów cyklu przełajowego Pucharu Świata. Na półmetku zmagań, w klasyfikacjach generalnych prowadzą Fem van Empel (Pauwels Sauzen-Bingoal) i Laurens Sweeck (Crelan-Fristads).

Mimo że niektórzy zawodnicy dopiero wchodzą w sezon przełajowy, najważniejszy cykl jest już na półmetku. Mowa o Pucharze Świata – w ramach tej serii odbyło się już siedem wyścigów. Zawodniczki i zawodnicy rywalizowali w Stanach Zjednoczonych, Czechach, a niedawno przenieśli się do krajów Beneluksu.

Właśnie tam, a konkretniej w holenderskim Hulst, w niedzielę rozegrano siódmą rundę cyklu. Jej rozstrzygnięcia przyniosły pierwszą w tym roku zmianę na prowadzeniu klasyfikacji generalnej elity mężczyzn. Po kilku gorszych występach, Eli Iserbyt (Pauwels Sauzen-Bingoal) stracił koszulkę lidera na rzecz Laurensa Sweecka (Crelan-Fristads). Drugi z Belgów sięgnął w tym roku po dwa pucharowe zwycięstwa – oprócz tego trzykrotnie plasował się na drugim miejscu, a dwa razy zajmował pozycje tuż za podium.

Dzięki swojej regularności, na półmetku rywalizacji w Pucharze Świata zgromadził 214 punktów – o 4 więcej od Iserbyta. Kolejni zawodnicy w klasyfikacji generalnej tracą do prowadzącej dwójki znacznie więcej oczek.

Powyżej 100 punktów zdobyli tylko: mistrz Europy, Michael Vanthourenhout (Pauwels Sauzen-Bingoal; 179), mistrz Holandii, Lars van der Haar (Baloise Trek Lions; 162), który zapowiadał, że nie skupia się w tym roku na „generalce” Pucharu Świata, a także Niels Vandeputte (Alpecin-Deceuninck; 122).

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym po 7 wyścigach (elita mężczyźni)

Sytuacja wygląda inaczej w rywalizacji kobiet. Tam zdecydowaną liderką jest Fem van Empel (Pauwels Sauzen-Bingoal), która dzięki czterem zwycięstwom i trzem drugim miejscom prowadzi w klasyfikacji generalnej z dorobkiem 250 punktów. O 85 mniej zebrała Puck Pieterse (Alpecin-Deceuninck), liderująca wśród orliczek. Warto jednak zaznaczyć, że odpuściła ona dwie amerykańskie rundy Pucharu Świata.

Obie zawodniczki są co prawda w tym samym wieku, jednak Fem van Empel zdecydowała się na licencję elity, przez co może występować w imprezach mistrzowskich w tej kategorii. Wyszło jej to na dobre – na początku listopada została ona nową mistrzynią Europy.

Na trzecim miejscu w klasyfikacji generalnej plasuje się natomiast Ceylin del Carmen Alvarado, zespołowa koleżanka Puck Pieterse, mająca w swoim dorobku 152 oczka. Powyżej 100 punktów uzbierały też: Shirin van Anrooij (Baloise Trek Lions; 134), Denise Betsema (Pauwels Sauzen-Bingoal; 134), Inge van der Heijden (777; 128) i była mistrzyni Europy – Lucinda Brand (Baloise Trek Lions; 117).

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata w kolarstwie przełajowym po 7 wyścigach (elita kobiet)

Jeśli chodzi o pozostałe kategorie (orlik, junior, juniorka), rozegrano jak dotąd po dwa wyścigi. W klasyfikacjach generalnych prowadzą odpowiednio: Thibau Nys, Leo Bisiaux i Lauren Molengraaf. Do końca rywalizacji w tych kategoriach pozostały 3 wyścigi, w elicie mężczyzn i kobiet oraz wśród orliczek – 7.

Pełne klasyfikacje generalne Pucharu Świata: elita mężczyźni, elita + U23 kobiety, U23 mężczyźni, juniorzy, juniorki.

Punkty do zdobycia w każdej odsłonie Pucharu Świata: 40 – 30 – 25 – 22 – 21 – 20 – 19 – 18 – 17 – 16 – 15 – 14 – 13 – 12 – 11 – 10 – 9 – 8 – 7 – 6 – 5 – 4 – 3 – 2 – 1.

Kolejna runda przełajowego Pucharu Świata odbędzie się w przyszłą niedzielę w Antwerpii. Transmisje z wyścigów elity będą dostępne w Playerze/GCN+ od 12.20 (kobiety) i 13.30 (mężczyźni).

Zapraszamy do lektury naszego przewodnika przełajowego po sezonie 2022/23.

Poprzedni artykułBędzie czwarty sezon serialu o Movistarze
Następny artykułRemco Evenepoel i Annemiek van Vleuten z nagrodą Velo d’Or
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments