fot. Jumbo-Visma

Po raz pierwszy w tym sezonie przełajowym ręce w geście triumfu wznosili Tom Pidcock (INEOS Grenadiers) i Marianne Vos (Jumbo-Visma) – właściciele tęczowych koszulek zdobytych w Fayetteville. Brytyjczyk i Holenderka zwyciężyli w drugiej rundzie X²O Badkamers Trofee, rozegranej w ramach Urban Cross w Kortrijk.

W sobotnie popołudnie zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w miejskim Urban Cross. Trasa zmagań prowadziła przez kręte ścieżki i ulice w centrum Kortrijk. Na rundzie znalazły się też schody, a także sektory błota i piasku.

Przełamanie Marianne Vos

Zawodniczki rozpoczęły zmagania pod górę, wjeżdżając na most Groeninghe. Od razu po starcie na czoło wysforowała się Zoe Bäckstedt (EF Education-TIBCO-SVB), za którą jechała Marianne Vos (Jumbo-Visma). Z czasem młodą Brytyjkę na prowadzeniu zmieniła Lucinda Brand (Baloise Trek Lions) – zwyciężczyni wszystkich trzech edycji Urban Cross. Była mistrzyni Europy jako pierwsza zameldowała się na mecie pierwszej rundy, dzięki czemu zdobyła 15 sekund bonifikaty. Drugie miejsce zajęła Marianne Vos (Jumbo-Visma), a trzecie – tracąca kilkanaście metrów Denise Betsema (Pauwels Sauzen-Bingoal).

Na drugim okrążeniu liderka X²O Badkamers Trofee – Betsema – dołączyła do Vos i Brand. Czołówka podzieliła się w połowie rundy, kiedy to odpadła od niej Lucinda Brand, do której dołączyła Ceylin del Carmen Alvarado (Alpecin-Deceuninck). Trzecie kółko przyniosło kolejne przetasowania – kraksę zaliczyła Brand, a po chwili do prowadzącego duetu doskoczyła Alvarado.

Trójka Holenderek jechała bez ataków przez kolejne okrążenia, oddalając się od Lucindy Brand i pozostałych rywalek. Dopiero na ostatniej rundzie, na przyspieszenie zdecydowała się Ceylin del Carmen Alvarado, odczepiając Denise Betsemę, która jechała na prowadzeniu przez kilkanaście minut.

Zawodniczka Pauwels Sauzen-Bingoal nie była w stanie wrócić do duetu Alvarado-Vos, który między sobą rozstrzygnął losy wyścigu na ostatniej, wznoszącej się prostej.

Jako pierwsza finisz rozpoczęła Alvarado, jednak w samej końcówce silniejsza była Vos, sięgając po pierwsze zwycięstwo w tęczowej koszulce zdobytej w Fayetteville. Trzecie miejsce zajęła Denise Betsema.

Tom Pidcock po raz pierwszy zwycięski w tęczy

Wśród mężczyzn najszybszy start zanotował Lars van der Haar (Baloise Trek Lions), lecz po chwili na prowadzeniu zmienił go Eli Iserbyt (Pauwels Sauzen-Bingoal). Belg jako pierwszy przeciął linię mety, co zagwarantowało mu 15 sekund bonifikaty. Kolejne miejsca po ukończeniu pierwszego okrążenia zajmowali Lars van der Haar i Thibau Nys, również kolarz Baloise Trek Lions, a także Michael Vanthourenhout (Pauwels Sauzen-Bingoal) i Tom Pidcock (INEOS Grenadiers), czyli mistrzowie Europy i świata.

W pierwszej części drugiego okrążenia dołączyli oni do prowadzącej trójki i momentalnie wysunęli się na czoło. Po kilku minutach lekkiego przestoju, na atak zdecydował się Tom Pidcock, który wypracował sobie kilkusekundową przewagę nad pościgową czwórką. Na 3. rundzie kontakt z rywalami stracił Thibau Nys, natomiast w pogoń za prowadzącym mistrzem świata udał się Lars van der Haar. Holender zdołał oddalić się od kolarzy Pauwels Sauzen-Bingoal, jednak miał problemy z doścignięciem Toma Pidcocka.

Dopiero na siódmej rundzie doszło do drobnej zmiany w czołówce – Larsa van der Haara, lidera klasyfikacji generalnej cyklu, dogonił Eli Iserbyt. Na ostatnie, dziewiąte okrążenie duet Iserbyt-van der Haar wjechał 17 sekund za Tomem Pidcockiem. Dwójka rozpadła się przy przejeździe przez boks techniczny, gdzie rower wymieniał mistrz Holandii. Wtedy zdecydowanie przyspieszył Eli Iserbyt, zyskując kilka sekund nad Van der Haarem. Zawodnik Baloise Trek Lions zdołał jednak doścignąć Belga.

Tymczasem Tom Pidcock samotnie zmierzał w kierunku mety – przeciął ją jako pierwszy i, podobnie jak w przypadku Marianne Vos, był to jego premierowy triumf po zdobyciu mistrzostwa świata. W dwójkowym finiszu o drugie miejsce szybszy był Lars van der Haar, a podium uzupełnił Eli Iserbyt, który – dzięki zdobyciu bonifikaty – wskoczył na pierwszą pozycję w „generalce”.

Jutro w Hulst odbędzie się kolejna runda Pucharu Świata. Uwaga – rywalizacja zostanie rozegrana w niestandardowych godzinach. Transmisja z wyścigu kobiet będzie dostępna w Eurosporcie 2 oraz Playerze/GCN+ od 10.50, a ze zmagań mężczyzn od 12.05.

Zapraszamy do lektury naszego przewodnika przełajowego po sezonie 2022/23.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments