Fot. Ministerstwo Sportu i Turystyki

W sobotę w kanadyjskim Montrealu Rada Fundacji Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) jednogłośnie ponownie wybrała Prezesa Witolda Bańkę i Wiceprezesa Yang Yang na drugą i zarazem ostatnią trzyletnią kadencję na najwyższych stanowiskach kierowniczych WADA.

Choć nie jest to informacja bezpośrednio dotycząca kolarstwa, to jednak ma z ukochaną naszą dyscypliną sportu więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać. Najważniejszy organ antydopingowy ściśle współpracuje bowiem m.in. z UCI i odpowiada za czystość sportu pod kątem dopingu. Za nami pierwsza kadencja Witolda Bańki jako Prezesa, a był to okres znaczącego rozwoju WADA i światowego systemu antydopingowego. Przede wszystkim w tym czasie Agencja opublikowała swój plan strategiczny na lata 2020-2024 i przeprowadziła szeroko zakrojoną reformę zarządzania skupiając się mocniej na współpracy z samymi sportowcami.

To dla mnie zaszczyt i przywilej zostać wybranym na prezydenta WADA na kolejne trzy lata. Moja pierwsza kadencja przyniosła wiele wyzwań, między innymi pandemię COVID-19. Jestem dumny ze sposobu, w jaki WADA i społeczność czystego sportu na całym świecie poradziły sobie z tym wyzwaniem. Zgodnie z moim programem, który przedstawiłem, zanim zostałem wybrany na prezydenta WADA w 2019 r., moja kadencja była okresem współpracy i postępów – wspólnie osiągnęliśmy znaczny postęp w obszarach takich jak: zaangażowanie sportowców, edukacja, monitorowanie zgodności z Kodeksem, wywiad, zwiększone finansowanie walki z dopingiem czy badania naukowe. Chociaż poczyniono znaczne postępy, podczas naszej drugiej kadencji jest jeszcze wiele do osiągnięcia. System antydopingowy wymaga jeszcze wzmocnienia, co będzie wymagało pełnej uwagi całego środowiska antydopingowego. Jesteśmy przekonani, że dzięki pomysłowości, wsparciu i jedności wszystkich naszych partnerów stworzymy świeże i innowacyjne pomysły i odniesiemy sukces w „podnoszeniu poprzeczki” dla sportowców na całym świecie. Chciałbym podziękować wiceprezydent Yang Yang, której przywództwo i mądre rady były nieocenione dla mnie i kierownictwa WADA, odkąd wspólnie objęliśmy urząd na początku 2020 roku. Jako byli sportowcy wiemy z pierwszej ręki, jak to jest poruszać się po systemie antydopingowym i dlatego jesteśmy wyczuleni na to, co jest wymagane, i bardzo zaangażowani w oferowanie sportowcom poziomu ochrony i wsparcia, na który tak bardzo zasługują

— powiedział po reelekcji Witold Bańka.

Druga i ostatnia kadencja Prezesa i Wiceprezes rozpocznie się 1 stycznia 2023r. i potrwa do końca 2025r. WADA składa się z 38-osobowej Rady, która jest najwyższym organem decyzyjnym Agencji, oraz 14-osobowej ExCo, która jest oddelegowana przez Zarząd do kierowania działalnością Agencji, w tym wykonywania czynności i administrowania jej majątkiem. Rada Wykonawcza składa się z pięciu przedstawicieli Ruchu Sportowego, w tym przedstawiciela sportowców, pięciu przedstawicieli rządów świata i czterech niezależnych członków, w tym Prezydenta i Wiceprezesa WADA.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments