fot. Arkéa-Samsic

Według doniesień brytyjskiego dziennika „The Telegraph”, Światowa Agencja Dopingowa (WADA) planuje wpisać w najbliższy piątek tramadol na listę substancji zakazanych podczas brania udziału w zawodach. Przypomnijmy, że do tej pory ten silny środek przeciwbólowy był zabroniony tylko przez Międzynarodową Unię Kolarską (UCI). 

Tramadol znajduje się pod nadzorem Agencji od dziesięciu lat, ale jak do tej pory nie został zabroniony. W oficjalnym oświadczeniu czytamy:

– Lista [środków zakazanych] jest rokrocznie aktualizowana po konsultacjach z naukowcami, lekarzami oraz ekspertami od zwalczania dopingu. Chcemy znać najnowsze naukowe dowody w tych kwestiach i praktyki dopingowe.

Tramadol zalicza się do tzw. opioidów, czyli bardzo silnych, uzależniających leków przeciwbólowych. W swoich działaniach ubocznych może powodować między innymi mdłości, zawroty głowy i problemy z koncentracją, co może być bardzo niebezpieczne dla kolarzy oraz sportowców uprawiających inne dyscypliny. Z tego powodu tramadol znajduje się na liście substancji zakazanych UCI.

Dyskusja wokół tramadolu odbywa się w cieniu ostatnich doniesień związanych z Nairo Quintaną. U progu tegorocznej edycji Vuelta a España okazało się, że u Kolumbijczyka wykryto tramadol w organizmie podczas Tour de France (dwie próbki były pozytywne). W związku z tym, że kolarz Arkéa-Samsic nie naruszył norm antydopingowych, a tylko „medyczne zasady ustanowione przez UCI” nie został oficjalnie zawieszony. Jednak francuska drużyna zdecydowała o wycofaniu go z hiszpańskiego wielkiego touru. Sam Quintana nie przyznał się do winy i zapowiedział odwołanie do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu (CAS).

Z peletonu słychać głosy, że stosowanie tramadolu może powodować uzależnienie i problemy z niego wynikające. Na przykład młody belgijski kolarz Cian Uijtdebroeks mówił, że jeśli ma przegrać z kimś, kto w końcówce zażywa trzy gramy paracetamolu, to zdecydowanie będzie tym sfrustrowany. Jednak nie zamierza ulegać tej „modzie”, bo – jak twierdzi – częste zażywania tramadolu może w przyszłości spowodować uszczerbek na zdrowiu. O tym, że kolarze biorą tramadol mówił też były amerykański kolarz Taylor Phinney.

Poprzedni artykułMilan Vader wraca do kolarskiej rywalizacji
Następny artykułWout van Aert w Jumbo-Visma do końca 2026 roku
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments