fot. Grzegorz Trzpil

14 zwycięstw w imprezach UCI to najlepszy wynik w historii Voster ATS Teamu. Polska grupa kolejny raz udowodniła, że w ramach swojego budżetu i możliwości jest w stanie nie tylko być konkurencyjną w regionie, ale i przejmować kontrolę nad wieloma wyścigami i odnosić fajne sukcesy.

Choć w tym roku w Polsce ponownie mieliśmy tylko dwa zespoły to trzeba przyznać jedno – oba regularnie cieszyły nas swoimi występami. O HRE Mazowsze Serce Polski więcej można przeczytać w tym artykule, tymczasem teraz skupmy się na formacji zarządzanej przez Mariusza Witeckiego, bo ta również osiągała w tym roku wiele dobrych wyników. Wspomniane już 14 zwycięstw to zdecydowanie najlepszy wynik w historii tej formacji – poprzednio było to odpowiednio 10 triumfów (2021), 5 (2020), 7 (2019), 1 czy 2 (odpowiednio 2018 i 2017). Widać zatem, że zespół nie tylko stabilizuje swoją pozycję w regionie, ale i notuje stały progres.

Ostatecznie Voster ATS Team zakończył ten rok na 9. miejscu w rankingu Europe Tour wśród drużyn kontynentalnych, których sklasyfikowana została niemalże setka. To oczywiście dobry wynik, acz chyba zawsze istnieją także pewne minusy – niedosyt w tym roku z pewnością pozostawia utrata tytułu mistrza Polski w elicie czy brak zwycięstw w imprezach pierwszej kategorii – zespół zanotował jeden triumf w krajówkach oraz 13 wygranych w wyścigach 1.2/2.2.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇸🇮Zwycięstwo w GP Adria Mobil (1.2)
🇫🇷Wygrana kl. punktowa Circuit des Ardennes (2.2)
🇸🇮Triumf w GP Gorenjska (1.2)
🇪🇪6. i 9. miejsce w kl. generalnej Tour of Estonia (2.1)
🇵🇱Wygrany etap, 4. i 10. lokata w generalce Małopolskiego Wyścigu Górskiego (2.2)
🇵🇱Mistrzostwo Polski do lat 23 w wyścigu ze startu wspólnego
🇵🇱Srebro w wyścigu ze startu wspólnego i brąz w jeździe indywidualnej na czas w ramach Mistrzostw Polski w kategorii elity mężczyzn
🇵🇱Wygrany etap i 7. miejsce w kl. generalnej Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków (2.2)
🇭🇺Triumf na odcinku i w kl. młodzieżowej oraz 3. pozycja w generalce Gemenc Grand Prix (2.2)
🇷🇴2 wygrane etapy, 1. i 3. miejsce w kl. generalnej Tour of Szeklerland (2.2)
🇧🇬3 zwycięstwa na odcinkach, 5. miejsce w generalce Tour of Bulgaria (2.2)
🇧🇬Triumf w kl. generalnej i na etapie In the footsteps of the Romans (2.2)

Kluczowi kolarze Voster ATS Team w sezonie 2022:
🇵🇱Patryk Stosz
28-letni sprinter kolejny rok cieszył polskich kibiców swoimi zwycięstwami. W tym roku urodzony w Kluczborku zawodnik zanotował takowe 4, a były to kolejno GP Gorenjska, etap Małopolskiego Wyścigu Górskiego, odcinek Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków oraz etap Tour of Bulgaria. Poza tym w dorobku Patryka znajdziemy m.in. koszulkę punktową z francuskiego Circuit des Ardennes, aż 13-krotne zameldowanie się na podiach różnych etapów i wyścigów czy 31 miejsc w top10, w tym jedno w worldtourowej stawce podczas Tour de Pologne. Patryk Stosz pozostaje na kolejny rok w Vosterze.

🇵🇱Maciej Paterski
To z pewnością nie był rok marzenie dla 36-letniego weterana szos, acz winna temu nie była niedyspozycja sportowa, a kontuzja kręgosłupa, która pozbawiła Macieja szansy na obronę tytułu mistrza Polski. Zanim jednak do tej doszło to koszulka z orzełkiem mogła się pięknie prezentować na najwyższym stopniu podczas GP Adria Mobil, a w drugiej części sezonu, już w klasycznych barwach klubowych 36-latek wygrywał na etapach Tour of Szeklerland i In the footsteps of the Romans – ten drugi wyścig padł zresztą łupem Macieja Paterskiego także w klasyfikacji generalnej.

🇵🇱Szymon Rekita
2 medale Mistrzostw Polski, 4 zwycięstwa w imprezach UCI – 28-latek z pewnością może być zadowolony po tym sezonie. Tymi krążkami są srebro w wyścigu ze startu wspólnego i brąz w jeździe indywidualnej na czas. Oba te wyniki mogły być nieco zaskakujące dla polskich kibiców, ale z drugiej strony Szymon Rekita po prostu udowodnił swoje miejsce w krajowym peletonie. W sierpniu i we wrześniu przyszły kolejne sukcesy – 28-latek wygrał etap i klasyfikację generalną Tour of Szeklerland, a następnie dwukrotnie triumfował podczas Tour of Bulgaria.

🇵🇱Jakub Murias
Rok temu wówczas 23-letni kolarz przedwcześnie zakończył sezon już w lipcu z powodu kontuzji. Tegoroczny powrót może nie był wymarzonym, albowiem zabrakło np. pierwszego w karierze zwycięstwa w wyścigu UCI, ale z pewnością pokazał, że w młodym zawodniku drzemie pewien potencjał by na lata być liczącym się kolarzem na poziomie kontynentalnym. 12 etapów i wyścigów zakończonych w top10, debiut w kadrze podczas Tour de Pologne – rowerowa przygoda Jakuba Muriasa wciąż powoli się rozwija.

🇵🇱Damian Papierski
Mistrzostwo Polski do lat 23, wygrany etap i 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Gemenc Grand Prix, walka na odcinkach m.in. podczas Karpackiego Wyścigu Kurierów – 22-latek w tym sezonie kilka razy udowadniał swoją jakość i pokazywał, że nie tylko dobrze radzi sobie w walce z czasem, ale i potrafi nieźle odnaleźć się w końcówkach.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Hmm… zabrzmi to może nieco dziwnie, ale ciężko się zaskoczyć postawą Voster ATS Teamu, bo już przed sezonem przeczuwałem, że ten rok będzie dla nich bardzo dobry. Być może nie spodziewałem się, że aż tak dobrze poradzi sobie Artur Sowiński, który podczas Małopolskiego Wyścigu Górskiego był 4. na Przehybie. Gdyby nie wypadek 25-latka podczas Memoriału Henryka Łasaka, który go wyeliminował na resztę sezonu, to można by liczyć na więcej solidnych rezultatów tego kolarza w trudnym terenie.

Największe rozczarowania:
Zawsze ciężko się pisze takie rzeczy, bo przecież nie każdy może być liderem, ale jeszcze kilka lat temu wydawało się, że inaczej potoczy się kariera 24-letniego Szymona Krawczyka. Ten w barwach CCC Development Team zaliczył solidny sezon 2020, po którym niestety albo obniżył loty, albo po prostu nie dostał już szans jazdy na swoje konto.

Podsumowanie:
Oceniając takie zespoły jak Voster ATS Team zawsze trzeba pamiętać, że mówimy tu o nieporównywalnie mniejszym budżecie niż przy topowych projektach, a także o składzie, który nie pozwala na ściganie się na wielu frontach równolegle. Zespół zarządzany przez Mariusza Witeckiego miał jednak długi kalendarz startów, podczas którego regularnie odnosił kolejne sukcesy.

Historyczna liczba zwycięstw z pewnością cieszy, acz gdzieś z lekka zabrakło jakiegoś bardziej prestiżowego triumfu. Cóż, nie w tym sezonie to może za rok? Patrząc na stopniowy, rokroczny rozwój tej ekipy jestem przekonany, że i takowe nadejdą, a polscy kibice znów będą mogli się uśmiechać czytając o triumfach swoich rodaków w przeróżnych wyścigach w kraju i Europie.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments