Wiele osób dba o zdrowie i kondycję niezależnie od pory roku. Dużą popularnością cieszy się trening aerobowy, interwałowy, wśród aktywności na zewnątrz niezmiennie króluje bieganie, a oblężenie przeżywają też siłownie. Wdrożenie dopasowanego do potrzeb planu treningowego, który pozwalają trenować różne mięśnie, są świetne, gdy chce się pozbyć tkanki tłuszczowej, poprawić formę. Wiele osób też wybiera rower miejski jako sposób na codzienne funkcjonowanie, choć oczywiście dla innych to będzie idealna opcja, by zrobić trening interwałowy. Innym rozwiązaniem staje się też stacjonarny odpowiednik, który można mieć w domu.

Jak działa trening interwałowy?

Nowoczesny rower to sprzęt, który cieszy się dużym powodzeniem na siłowniach i wiele osób decyduje się, by mieć go także w domu. To rewelacyjna alternatywa bieżni, a także sposób, by kontynuować plan treningowy także w sezonie jesienno-zimowym. Z pewnością taki sprzęt jest zdecydowanie cichszy, co w domowym zaciszu jest bardzo istotne – szczególnie gdy mieszka się w bloku. Trening rowerowy dla biegaczy jest też dobrą alternatywą, która koncentruje się na pracy innych mięśni, choć przecież i tak pracują przede wszystkim nogi. Warto zwrócić uwagę, że tego typu ćwiczenia są natomiast mniej obciążające dla kolan. Tym samym przy treningu interwałowym można dać odpocząć stawom, ale jednocześnie kontynuować cały cykl pracy, a tym samym utrzymywać efekty ćwiczeń, a nawet poprawiać je.

Dobry plan treningowy

By trening aerobowy na rowerze był efektywny, należy odpowiednio wyregulować wysokość siodełka i kierownicy. Dzięki temu można uniknąć przeciążeń w czasie jazdy. Oczywiście przy wyborze konkretnego już modelu roweru również trzeba zwrócić uwagę na jego parametry oraz możliwość dostosowania planu treningowego do indywidualnych potrzeb i preferencji. Tym samym już nawet pobieżne porównanie ofert różnych producentów jasno pokazuje, że w tym segmencie rynku dzieje się bardzo dużo. Ważnym aspektem jest duży zakres regulacji oporu, co pozwala dostosować trening do potrzeb, a także zmieniać samą formę ćwiczeń. Niski opór będzie idealny, gdy chce się przyspieszyć metabolizm i trenować szybkość. Wysoki to okazja do pracy nad siłą. Dzięki temu uzyskuje się efekt podobny do dłuższy podbiegów. Warto również zwrócić uwagę, że przestawianie tych parametrów pozwala odwzorować bieganie w  terenie o zróżnicowanym podłożu. Rower stacjonarny dopasowuje się przede wszystkim do wagi ćwiczących osób, a sam rodzaj ćwiczeń jest zależny od tego, jaką opcję w danym momencie się ustawi. Ważna jest też faza odpoczynku. A przecież zdrowy rozsądek jest istotny.

Wybierz najlepszy rower fitness

Dla profesjonalnych biegaczy niezwykle istotne są dodatkowe funkcje, jakie rower stacjonarny powinien mieć, by jak najlepiej odpowiadać na potrzeby biegaczy. Dlatego wiele urządzeń posiada czujniki tętna i możliwość automatycznego ustawiania programów treningowych. Tym samym da się parametry dostosować do konkretnych potrzeb – na przykład do planu pracy na tętnie maksymalnym. Tym samym rower stacjonarny może być narzędziem, gdy chce się przygotować do zawodów, maratonów, rywalizacji w każdym terenie.

Prawdziwym hitem stały się też rowery stacjonarne poziome. W tym wypadku ciężar pracy został przeniesiony w dużej mierze na mięśnie brzucha. Odciąża się natomiast plecy i nogi. I choć mogłoby się wydawać, że taki trening w niczym nie przypomina aktywności biegowej, to jednak przecież w jednym i drugim przypadku to właśnie mięśnie brzucha są niezwykle ważne, ponieważ pozwalają utrzymać prawidłową postawę w czasie pracy – biegu czy ćwiczeń. Sklep Sport-shop posiada bogatą ofertę sprzętu fitness, w której każdy znajdzie coś dla siebie.

Poprzedni artykułMathieu van der Poel: „W przyszłym roku tylko jeden wielki tour przede mną”
Następny artykułTrek Domane+ SLR – bardzo lekki elektryczny rower szosowy!
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Satanas Luxphoros
Satanas Luxphoros

Jako grawitacyjny mówię: siedzenie na doopie podczas spinningu nigdy nie zastąpi treningu w terenie. Ogromne braki w skillu mam wątpliwą przyjemność oglądać podczas kibicowania znajomym choćby w maratonach MTB czy XC. Trening musi być komplementarny, szczególnie w enduro czy DH, podziwianie zaś „wyczynów” spinningowców przyprawia o palpitacje serca.