fot. UAE Team Emirates

Wiele się mówi o tym, że po zakończeniu karier przez Alejandro Valverde, Philippe’a Gilberta czy Vincenzo Nibalego zamknęła się pewna epoka. Warto się zatem przyjrzeć temu kto po ich odejściu ma najwięcej tytułów na koncie w najważniejszych imprezach kolarskiego świata, czyli trzytygodniówkach i monumentach.

Podczas Paryż-Tours pożegnaliśmy jedną z legend kolarstwa, zawodnika, który do ostatniej chwili próbował zapisać się w historii jako triumfator wszystkich 5 wyścigów pomnikowych – Philippe’owi Gilbertowi zabrakło do tego „tylko” zwycięstwa w Mediolan – San Remo. We Francji rozbrat z kolarstwem rozpoczął także inny spośród posiadaczy tytułów w co najmniej 2 monumentach – nieco ostatnimi laty znajdujący się w cieniu z racji słabszej formy Niki Terpstra. Dzień wcześniej emocjonalnie pożegnano Alejandro Valverde i Vincenzo Nibalego, czyli także kolarzy mających w swoim dorobku niejeden pomnikowy sukces.

To sprawia, że najwięcej zwycięstw w monumentach spośród aktywnych kolarzy ma w tym momencie… 24-letni Tadej Pogačar! Dwa triumfy w Il Lombardii i wygrana w Liège-Bastogne-Liège czynią Słoweńca samodzielnym liderem takiego zestawienia. Po dwa pomniki kolarstwa w swoim dorobku mają Peter Sagan, Alexander Kristoff, John Degenkolb, Jakob Fuglsang i Mathieu van der Poel, a w gronie zawodników z jednym zwycięstwem znajdziemy w sumie 18 nazwisk, w tym jednego Polaka – Michał Kwiatkowski ma przecież w swoim palmares pamiętny triumf w Mediolan – San Remo.

Wielkie Toury
W kwestii wyścigów trzytygodniowych również jesteśmy blisko pewnej zmiany pokoleniowej, acz do jej pełnego zamknięcia brakuje zakończenia kariery przez jednego kolarza – Chris Froome to bowiem (zależnie od tego jak liczyć) co najmniej 5-krotny, a patrząc w tabele nawet 7-krotny triumfator Wielkich Tourów. Po jego odejściu numerem 1 pod względem liczby zwycięstw stanie się niemal 33-letni Primož Roglič, w którego dorobku znajdziemy 3 sukcesy w La Vuelta ciclista a España.

Kto czai się za plecami Słoweńca? Po 2 wygrane mają Tadej Pogačar, Nairo Quintana i Egan Bernal, zaś jedno zwycięstwo ma w sumie 7 zawodników, a są to Remco Evenepoel, Jonas Vingegaard, Simon Yates, Richard Carapaz, Jai Hindley, Geraint Thomas i Tao Geoghegan Hart.

Wyścigi tygodniowe
Choć nie anonsowałem tego specjalnie na początku tekstu to warto wspomnieć o jeszcze jednej legendzie, którą pożegnaliśmy w 2022 roku. Richie Porte, bo o nim mowa, ma w swoim dorobku najwięcej zwycięstw w wyścigach etapowych (z wyłączeniem Wielkich Tourów) od momentu powstania World Touru. 37-letni Australijczyk triumfował w aż 8 takowych. Tyleż samo w swoim dorobku ma Primož Roglič, a za ich plecami znajdziemy takie nazwiska jak Alberto Contador (6), Alejandro Valverde (6), Chris Froome (5), Nairo Quintana (5) czy Tadej Pogačar (5). Tu również zachodzi nagła zmiana pokoleniowa.

guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Pat
Pat

Fajna ta zmiana pokoleniowa, młodzi świetnie się ścigają

Martyna
Martyna

A co z Mathieu van der Poel ? wygrał dwa razy Ronde w 2020 w 2021 był 2 i w 2022 znowu wygrał.

Martyna
Martyna

A co z Mathieu van der Poel ? wygrał dwa razy Ronde (2020,2022)