fot. Tour de Taiwan

Ostatni, zupełnie płaski etap Tour de Taiwan 2022 padł łupem Mohd Harrifa Saleha. Po triumf w klasyfikacji generalnej sięgnął zwycięzca drugiego odcinka, Australijczyk Benjamin Dyball.

Start i meta finałowego etapu Tour de Taiwan została ulokowana przy Dapeng Bay – przepięknej lagunie znajdującej się na południu tejże wyspy. Na trasę etapu składało się krótkich 12 rund dających łączny dystans 156km.

Jak to w tego typu imprezach bywa, tempo od startu było bardzo wysokie. Wielu kolarzy próbowało ataków, ale pierwsza lotna premia rozegrała się między kolarzami finiszującymi z peletonu. Najwięcej oczek zdobył Mohd Harrif Saleh (Terengganu Polygon Cycling Team), wicelider klasyfikacji punktowej. Na jego nieszczęście tuż za jego plecami na kresce zameldował się dzierżący tą koszulkę Luke Lamperti (Trinity Racing), wyraźnie zainteresowany obroną swojego prowadzenia.

Ostatecznie odjazd uformował się na około 95km przed metą, a na czele znalazło się kilku zawodników. Z przodu jechali Stéfan Bennett i Simeon Green (EuroCyclingTrips Pro Cycling Team), Marcelo Felipe (7 Eleven Cliqq – Air21 by Road Bike Philippines), zwycięzca pierwszego etapu Hayato Okamoto (Aisan Racing Team), Campbell Pithie (St George Continental Cycling Team), Choon Huat Goh (Terengganu Polygon Cycling Team), Abdul Azim Aliyas (Kuwait Pro Cycling Team) oraz Wan Yau Vincent Lau (Hong Kong). To oni między sobą rozegrali drugi oraz trzeci lotny finisz.

Przewaga uciekinierów nigdy nie była specjalnie wysoka, ale niewielki peleton miał duże problemy z dogonieniem akcji. 40km przed metą to wciąż były prawie 3 minuty, 25km przed końcem różnica spadła do niespełna dwóch. Przy wjeździe na ostatnie okrążenie to była wciąż prawie minuta i zrobiło się naprawdę gorąco.

Uciekinierzy zaczęli się wzajemnie atakować w końcówce, kiedy na długich prostych peleton miał ich w zasięgu wzroku. Najdłużej przed główną grupą Choon Huat Goh, którego skasował… pociąg jego własnej ekipy. Terengganu Polygon Cycling Team nie może jednak żałować tej decyzji – finiszujący w dość charakterystycznej, mocno pochylonej w stronę kierownicy pozycji Mohd Harrif Saleh z malezyjskiej ekipy sięgnął po pewny triumf na ostatnim etapie odnosząc swoje 7 zawodowe zwycięstwo, a 28 licząc wszystkie wyścigi UCI.

Wyniki 5. etapu Tour de Taiwan 2022:

Transmisja:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments