jasper philipsen tour de france 2022
Alpecin-Deceuninck

Zwycięzcą 75. edycji jednodniowego wyścigu Omloop van het Houtland Middelkerke-Lichtervelde został Jasper Philipsen. Na podium belgijskiej imprezy wraz z zawodnikiem Alpecin-Deceuninck stanęli Arnaud De Lie oraz Dylan Groenewegen.

Wybaczą Państwo, ale jestem wielkim miłośnikiem nieudanych profili tras, jakimi częstują nas organizatorzy, więc poniżej coś, co ma ukazywać trudność trasy belgijskiego wyścigu. Warto jednak zwrócić uwagę na lewą podziałkę – w rzeczywistości bowiem trasa dzisiejszej imprezy była praktycznie płaska, a na prawie 200km zebrało się ledwie 760 metrów przewyższenia. Na kolarzy czekały najpierw 3 rundy w okolicach Eernegem, a następnie aż 10 okrążeń po Lichtervelde i sąsiednich miejscowościach.

Zdjęcie

Jak to w wyścigach dedykowanych sprinterom bywa odjazd dnia zawiązał się szybko i nie był zbyt liczny – zawodnicy jadący w nim mieli świadomość, że ich szanse na wygraną są bliskie zeru. Z przodu znaleźli się Iver Skaarseth (Uno-X Pro Cycling Team), Gianni Marchand (Tarteletto – Isorex), Jens Reynders (Sport Vlaanderen – Baloise), Samuel Leroux oraz Tom Mainguenaud (obaj Go Sport – Roubaix Lille Métropole). Panowie kręcili z przewagą około 2 minut nad peletonem.

Na 60km przed metą w pogoń za nimi wyskoczył 21-letni Lorenz van de Wynkele (Team Elevate p/b Home Solution Soenens), ale jego akcja nie trwała zbyt długo. Sprawiła jedynie, że peleton nieco przyspieszył i na około godzinę przed końcem zmagań miał uciekinierów w zasięgu minuty. Na 25km przed metą skuteczny przeskok wykonali za to Tom Sexton (Bolton Equities Black Spoke Pro Cycling), Warre Vangheluwe (Team Elevate) oraz Aaron Verwilst (Sport Vlaanderen – Baloise). Różnica spadła jednak wówczas między odjazdem a peletonem do ledwie 20 sekund.

Ostatecznie harcowników złapano, a o wygranej zadecydował sprint z dość dużego peletonu. Ten nie zapisał się w historii niczym szczególnym i wartym zapamiętania, a po zwycięstwo w nim sięgnął młody Belg Jasper Philipsen (Alpecin-Deceuninck) przed… jeszcze młodszym Belgiem Arnaud De Lie (Lotto Soudal) oraz Dylanem Groenewegenem (Team BikeExchange – Jayco).

Wyniki 75. Omloop van het Houtland Middelkerke-Lichtervelde:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments