fot. Team BikeExchange– Jayco

Korzystając z okazji, jaką niewątpliwie są jednodniowe wyścigi w Kanadzie zaplanowane na przyszły tydzień, Amerykanie zorganizowali Maryland Cycling Classic. Patrząc na listę startową i trasę, wygląda to tak, jakby był to wyścig stworzony wyłącznie po to, by Team BikeExchange – Jayco zdobył dodatkowe punkty do rankingu UCI. Czy jest ktoś, kto będzie w stanie powstrzymać Dylana Groenewegena przed sięgnięciem po zwycięstwo?

Trasa

Po starcie w Sparks, peleton uda się na północ stanu Maryland, naszpikowanymi krótkimi podjazdami drogami. Gdy zawodnicy dojadą do granicy z Pensylwanią, zawrócą i skierują się w stronę zbiornika wodnego Prettyboy Reservoir, gdzie pokonają krótką rundę. Następnie ruszą na południe, w stronę Baltimore – tam zlokalizowana będzie meta dzisiejszego wyścigu.

Zanim jednak poznamy zwycięzcę 194-kilometrowego wyścigu w USA, peleton pokona cztery rundy w centrum miasta. Na ostatnich dwóch kilometrach, zawodnicy przejadą przez trzy 90-stopniowe zakręty. Finałowa prosta ma około 950 metrów.

fot. procyclingstats.com
Możliwe scenariusze rozegrania wyścigu

Trasa amerykańskiego wyścigu jest pofałdowana, ale w końcowej części zmagań teren znacznie się wypłaszcza. Z tego powodu najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest finisz z grupy – tym bardziej, że będzie zależeć na tym ekipie Team BikeExchange – Jayco, która do USA przywiozła niezwykle mocny skład. Z pewnością zobaczymy jednak wiele ataków – zarówno w środkowej części wyścigu, gdzie niektórzy kolarze mogą pokusić się o zawiązanie mocnej akcji, która zapobiegnie finiszowi z peletonu, jak i w krętej końcówce.

Faworyci

Dylan Groenewegen (Team BikeExchange – Jayco) – najszybszy zawodnik w stawce. Holenderski sprinter po Tour de France brał udział w kilku wyścigach, w tym w Arctic Race od Norway, gdzie sięgnął po zwycięstwo na jednym z etapów. Ekipa Team BikeExchange – Jayco walczy o utrzymanie i będzie bardzo zmotywowana, by zdobyć dziś maksymalną pulę punktów do rankingu Międzynarodowej Unii Kolarskiej. To oni najprawdopodobniej przejmą inicjatywę w peletonie i będą starali się kasować najgroźniejsze akcje. W końcówce holenderskiemu sprinterowi będą pomagali między innymi Elmar Reinders czy Michael Matthews, który w tej fazie sezonu powinien być w bardzo dobrej formie i, w razie problemów Groenewegena, sam może powalczyć o wygraną.

Giacomo Nizzolo (Israel – Premier Tech) – Włoch będzie liderem ekipy Israel – Premier Tech w przypadku finiszu z peletonu. Jest kolarzem bardzo dynamicznym, jednak w bezpośrednim pojedynku z Dylanem Groenewegenem nie ma zbyt dużych szans. Ekipie z Izraela może zależeć na utrudnieniu wyścigu i zmęczeniu holenderskiego sprintera. Z tego powodu możemy spodziewać się ataków ze strony takich kolarzy, jak: Sep Vanmarcke, Guillaume Boivin, Jenthe Biermans czy Krists Neilands. Jeśli dojdzie do finiszu z dużej grupy, pociąg stworzony z właśnie tych zawodników może zadecydować o sukcesie Giacomo Nizzolo.

Arvid De Kleijn (Human Powered Health) – Holender swoimi startami po raz kolejny pokazuje, że jest bardzo solidnym sprinterem z drugiego szeregu. Regularnie walczy o miejsca na podium etapów oraz wyścigów ProSeries i w Maryland Cycling Classic – ważnej imprezie dla Human Powered Health – również może pokusić się o zajęcie czołowej lokaty.

Magnus Cort (EF Education-EasyPost) – Duńczyk zapewne preferowałby trudniejszy teren, jednak niejednokrotnie udowodnił, że swoją dynamikę potrafi wykorzystać również w płaskich końcówkach. Pokazał to finiszując kilkukrotnie w czołówce etapów Tour of Denmark – w Stanach Zjednoczonych również będzie mógł powalczyć o zajęcie wysokiej lokaty. Warto zwrócić też uwagę na Neilsona Powlessa czy Andreę Piccolo, którzy mogą pojechać aktywny wyścig.

Quinn Simmons i Alexander Kamp (Trek-Segafredo) – podobnie jak w przypadku EF Education-EasyPosy, druga amerykańska drużyna WorldTeams nie przywiozła na domowy klasyk typowego sprintera, za to w jej składzie znalazło się kilku bardzo dobrych kolarzy. Szczególnie warto zwrócić uwagę na mistrza Danii, Alexandra Kampa, który w tym roku zanotował kilka znakomitych wyników, w tym piąte miejsce w Amstel Gold Race, a niedawno trzecią pozycję w Bretagne Classic – Ouest-France. Quinn Simmons, po bardzo aktywnej jeździe w Tour de France, po cichu przejechał Wyścig Dookoła Danii, jednak, licząc na powołanie do reprezentacji na mistrzostwa świata, jego forma powinna być coraz lepsza.

Obok światowej klasy zawodników, na starcie Maryland Cycling Classic staną kolarze mniejszych ekip, mających szanse na uplasowanie się w czołowej dziesiątce. Wśród nich są między innymi: Matteo Dal Cin (Toronto Hustle), Tyler Williams (L3GION of Los Angeles) Dusan Rajovic (Team Corratec) czy Andrea Peron (Team Novo Nordisk).

Mój typ

Dylan Groenewegen po finiszu z peletonu.

Transmisja

Maryland Cycling Classic będzie transmitowany w Playerze/GCN+ od 19.00.

Poprzedni artykułVuelta a Espana 2022: Thymen Arensman jak w Tour de Pologne
Następny artykułVuelta a España 2022: Klasyfikacja generalna przed ostatnim tygodniem rywalizacji
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments