Fot. Voster ATS Team / Szymon Gruchalski

Maciej Paterski (Voster ATS Team) wygrał pierwszy etap bułgarskiego wyścigu In the footsteps of the Romans. Podium uzupełnili Alexis Guerin (Team Vorarlberg) oraz Patryk Stosz (Voster ATS Team).

Po Tour of Bulgaria nadszedł czas na drugi bułgarski wyścig etapowy, wchodzący w skład kalendarza Międzynarodowej Unii Kolarskiej – In the footsteps of the Romans. Zawodnicy rywalizowali na etapie w okolicach Razłogu, składającym się z ośmiu 16-kilometrowych okrążeń, na których ulokowano jeden krótki podjazd (900 m; 3,2%).

Na starcie wyścigu stanęły dwie  polskie drużyny kontynentalne – HRE Mazowsze Serce Polski (Marcin Budziński, Tobiasz Pawlak, Norbert Banaszek, Marceli Bogusławski, Jakub Kaczmarek, Adrian Banaszek) i Voster ATS Team (Jakub Murias, Szymon Rekita, Maciej Paterski, Patryk Stosz, Mateusz Grabis, Damian Papierski).

fot. procyclingstats.com

Tempo wyścigu od samego początku było bardzo wysokie. Wielu kolarzy z najlepszych drużyn w stawce starało się oderwać od głównej grupy, co doprowadziło do jej znacznego rozciągnięcia. Po licznych próbach ataku, do przodu wysforowali się David Kasko (Dukla Banska Bystrica) i Ognjen Ilić (Serbia), do których na początku drugiego okrążenia doskoczyli Marko Stanković (Hemus-1896) i Yordan Andreev (Martigues Sport Cyclisme Payden-Rygel).

Chwilę później – za sprawą licznych przyspieszeń w peletonie – wszystko się zjechało. Po kilku minutach, od głównej grupy zdołał odjechać Colin Stüssi z Team Vorarlberg. Austriak utrzymywał około 20-sekundową przewagę nad peletonem. Zmniejszyła się ona w końcówce drugiej rundy. Wtedy na atak z głównej grupy zdecydował się Maciej Paterski (Voster ATS Team), za którym pognał inny z zawodników Team Vorarlberg – Alexis Guerin.

Peleton ani myślał odpuścić uciekinierów – co chwilę od rywali próbowali oderwać się kolejni kolarze. Szczególnie aktywni byli zawodnicy HRE Mazowsze Serce Polski. Liczne próby doprowadziły do porwania się głównej grupy na piątym okrążeniu. Mniej więcej w tym samym czasie, kontakt z czołówką stracił Colin Stüssi.

W grupie pościgowej znalazło się około 20 kolarzy, w tym: Marceli Bogusławski, Jakub Kaczmarek, Tobiasz Pawlak (HRE Mazowsze Serce Polski), Jakub Murias, Patryk Stosz oraz Szymon Rekita (Voster ATS Team). Mimo pogoni, przewaga czołówki utrzymywała się na poziomie minuty i 40 sekund.

Zaczęła zmniejszać się na 1,5 rundy do końca etapu, jednak czołowa dwójka zdołała dojechać do mety przed grupą pościgową. W finiszu bezkonkurencyjny był Maciej Paterski, który sięgnął po trzecie zwycięstwo w tym sezonie. Podium uzupełnili Alexis Guerin oraz Patryk Stosz, który wygrał sprint o trzecią pozycję.

Na piątym miejscu uplasował się Tobiasz Pawlak.

Wyniki pierwszego etapu In the footsteps of the Romans 2022:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułSimac Ladies Tour 2022: Audrey Cordon-Ragot wygrywa „czasówkę”
Następny artykułVuelta a Espana 2022: Kryzys Evenepoela. Triumf Carapaza
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments