Audrey Cordon-Ragot (Trek-Segafredo) wygrała etap indywidualnej jazdy na czas w Simac Ladies Tour. Liderką wyścigu została Lorena Wiebes (Team DSM), która zajęła piątą pozycję.

Piątego dnia rywalizacji w Simac Ladies Tour, zawodniczki brały udział w indywidualnej jeździe na czas po ulicach Sittard-Geleen. Trasa była lekko pofałdowana, techniczna i miała długość 18 kilometrów.

Do etap w koszulce liderki wyścigu przystąpiła Lorena Wiebes Team DSM, która w tegorocznej edycji wygrała dwa etapy, a kolejne dwa zakończyła na 2. pozycji.

Jako pierwsza z rampy startowej zjechała Eva Buurman (Liv Racing Xstra) i to ona ustanowiła najszybszy czas na pomiarze czasu i linii mety, pokonując 18-kilometrową trasę w 26 minut i 59 sekund. Niemkę zdołała wyprzedzić dopiero jej rodaczka – Lisa Klein – ścigająca się w barwach ekipy Canyon//SRAM Racing (26:21). Niedługo później linię mety z bardzo dobrymi czasami przecinały takie zawodniczki, jak: Georgia Baker (Team BikeExchange – Jayco; 26:42) czy Daniek Hengeveld (GR Krush Tunap Pro Cycling; 26:49), jednak na prowadzeniu wciąż pozostawała Lisa Klein.

Sytuacja zmieniła się po przejeździe Elise Uijen z Team DSM, która pokonała trasę w czasie 26:11. Po kilkunastu minutach, prowadzenie objęła Alice Barnes, będąc pierwszą zawodniczką, która zdołała zejść poniżej 26 minut (25:57). Z czasem coraz więcej kolarek zaczęło osiągać wyniki zbliżone do czasu Brytyjki.

Dotychczasową liderkę zdecydowanie pokonały Amanda Spratt (Team BikeExchange – Jayco; 25:25) i Julie De Wilde (Plantur – Pura; 25:28). Australijsko-belgijski duet długo utrzymywał się na prowadzeniu – kolarki musiały uznać jednak wyższość Riejanne Markus (Team Jumbo-Visma), która szczególnie dobrze poradziła sobie w drugiej części trasy, i mistrzyni Francji – Audrey Cordon-Ragot (Trek-Segafredo). Pierwsza z nich uzyskała czas 25:18, natomiast zawodniczka Trek-Segafredo poprawiła ten wynik o 6 sekund.

Do końca zmagań żadna z kolarek nie była w stanie poprawić czasu Audrey Cordon-Ragot i to ona sięgnęła po zwycięstwo. Podium uzupełniły brązowa medalistka mistrzostw Europy w tej specjalności – Riejanne Markus – oraz Amanda Spratt.

Lorena Wiebes – startująca jako ostatnia – zajęła piąte miejsce z czasem 25:36 i obroniła prowadzenie w klasyfikacji generalnej. 6 sekund za nią plasuje się dzisiejsza triumfatorka, Audrey Cordon-Ragot. Jutro ostatni etap wyścigu.

Wyniki 5. etapu Simac Ladies Tour 2022:

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułSezon chyli się ku końcowi? Kalendarz wyścigów na wrzesień i październik
Następny artykułIn the footsteps of the Romans 2022: Maciej Paterski triumfuje na pierwszym etapie