Olav Kooij (Jumbo-Visma) wygrał po finiszu z peletonu trzeci etap PostNord Danmark Rundt – Tour of Denmark. Bardzo ładnie w ucieczce jechał Adrian Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski). Dziesiąty na etapie był Stanisław Aniołkowski. 

Trzeciego dnia na kolarzy rywalizujących w Danii czekał najdłuższy odcinek do pokonania. 240 kilometrów z Otterup do Herning, a na trasie kilka podjazdów oraz dziewięć sektorów szutru. Zapowiadała się ciekawa walka.

Od samego początku mieliśmy wiele ataków. Ostatecznie w ucieczkę zabrało się 12 kolarzy: Corbin Strong (Israel-Premier Tech), Olav Hjemsæter og Louis Bendixen (Team Coop), Samuele Zoccarato (Bardiani-CSF), Filippo Ridolfo (Novo Nordisk), Adrian Banaszek (HRE Mazowsze Serce Polski), Frederik Irgens Jensen i Nikolaj Mengel (obaj BHS – PL Beton Bornholm), Rasmus Bøgh Wallin i Oliver Knudsen (obaj Restaurant Suri – Carl Ras) oraz Jeppe Aaskov Pallesen i Matias Malmberg (obaj Team ColoQuick).

Na dwóch lotnych premiach dobrze prezentował się Adrian Banaszek, który wywalczył pięć bonusowych sekund. Natomiast na podjazdach brylował lider tej klasyfikacji Rasmus Bøgh Wallin.

Przewaga ucieczki oscylowała wokół dwóch minut. Peleton mocno naciągał się na sektorach szutru. Na ostatniej dziś lotnej premii najszybszy okazał się Polak z HRE Mazowsze Serce Polski. Łącznie Adrian Banaszek wywalczył dziś więc osiem sekund do klasyfikacji generalnej.

Na najdłuższym sektorze gravelowym Høgildgårdvej (3.8km) z peletonu odpadł Magnus Cort (EF Education-EasyPost), ale po kilkunastu kilometrach dojechał do grupy. Ostatnią górską premię wygrał także Bøgh Wallin.

W peletonie tempo robili przede wszystkim kolarze INEOS Grenadiers. Często na czele dużej grupy pracował Michał Kwiatkowski. Po ostatniej sekcji szutru ucieczka miała dwie minuty przewagi, ale jeszcze ponad 45 kilometrów do mety. Z peletonu próbował zaatakować Søren Kragh Andersen (Team DSM), ale jego akcja została szybko skasowana.

Duża grupa naciskała ucieczkę coraz bardziej i na 25 kilometrów przed metą z przewagi została tylko minuta. Najdłużej na czele kręcili Strong, Bendixen, Wallin, Aaskov Pallesen i Malmberg.

Cztery kilometry przed metą z ucieczki został Malmberg. Duńczyk został doścignięty dwa kilometry dalej. O zwycięstwie zadecydował więc finisz z dużej grupy. W dość chaotycznych sprincie najszybszy okazał się Olav Kooij (Jumbo-Visma), którego świetnie rozprowadził Christophe Laporte. Trzeci był Magnus Cort (EF Education-EasyPost).

Dziesiąte miejsce wywalczył Stanisław Aniołkowski (Bingoal Pauwels Sauces WB).

 

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułTour du Limousin 2022: Ulissi wygrywa, Aranburu nadal liderem
Następny artykułFestiwal ostatnich szans – zapowiedź Vuelta a España 2022
Pismak z pasji, nie z wykształcenia. Wielbiciel scoutingu i skarbów kibica. Pisze to co myśli, a nie co wypada.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments