Olav Kooij Tour de Pologne 2022
fot. Szymon Gruchalski

Wczoraj miało miejsce pewne historyczne zdarzenie – Olav Kooij został najmłodszym zawodnikiem, który odniósł swoje 10. zawodowe zwycięstwo w jednym sezonie od kiedy UCI wprowadziła nowy podział kategorii imprez. Holender kolejny raz potwierdził swój talent i na finiszu podczas Tour of Denmark ograł m.in. Jaspera Philipsena.

Olav Kooij to jeden z najlepszych sprinterów na świecie i ocenianie go wyłącznie przez pryzmat tego, że ma dopiero 20 lat powoli musi zacząć odchodzić do lamusa. To już nie tylko wielki talent, ale regularny i świetny zawodnik, którego stać na zwycięstwa z każdym rywalem. Wczoraj zdołał w pięknym stylu pokonać wszystkich na finiszu podczas PostNord Danmark Rundt – Tour of Denmark, czym zapisał się złotymi zgłoskami w przytoczonej powyżej statystyce.

Oczywiście taki wyczyn nie gwarantuje, że kariera młodego Holendra potoczy się w niesamowity sposób, ale bez dwóch zdań obserwując pozostałe nazwiska na tej liście widać jedno – prawie każdy z nich zrobił wielką karierę, a w ostatnich latach nikt nie rozwijał się tak szybko jak Olav Kooij. Wszystko więc zapowiada, że polscy kibice przez kolejne sezony będą mogli wspominać, że swój pierwszy triumf w World Tourze Holender odniósł właśnie u nas, podczas 79. Tour de Pologne. 20-latek jeździ zresztą na wyścigi po to, by wygrywać – nie ma już żadnej mowy o zbieraniu doświadczenia czy walce „jedynie” o wysokie pozycje.

Celem było wygranie etapu i świetnie, jeśli udało się to zrobić przy pierwszej okazji. To był gorączkowy sprint, a wiatr w twarz dodatkowo utrudniał sprawę. Ostatecznie znalazłem się za Jasperem Philipsenem i zobaczyłem, że linia mety szybko się zbliża. Na szczęście miałem nogi, by go wyprzedzić

— powiedział na gorąco na mecie Olav Kooij.

Dziś w Danii na kolarzy czeka jazda indywidualna na czas, a zatem Holender najprawdopodobniej straci swoje prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Nie zmienia to jednak faktu, że do domu wróci z kolejnym sukcesem.

Byłoby fajnie, gdyby koszulka została w zespole. Jutro odbędzie się jazda na czas, a potem od pozostałych chłopaków zależy, czy wykonamy dobrą robotę

— dodał na mecie 1. etapu jego zwycięzca.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments