fot. Grzegorz Trzpil

W niedzielę odbędzie się drugi akt szosowych zmagań elity mężczyzn w Małopolsce. Zawodnicy wystartują w pierwszej edycji Memoriału Jana Magiery – byłego kolarza, olimpijczyka, który zginął tragicznie na początku 2022 roku.

Trasa

Rywalizacja w drugim klasyku rangi 1.2 w Małopolsce będzie rozgrywana na niespełna 150-kilometrowej trasie, na którą złoży się 6 rund, rozpoczynających się i kończących w Starym Sączu. Pętla przygotowana przez organizatorów jest mniej selektywna niż ta, na której kolarze rywalizowali we wczorajszym Memoriale Henryka Łasaka, ale mimo tego obfituje ona w podjazdy.

Kilka kilometrów po wjeździe na rundę, zawodnicy zmierzą się z podjazdem pod Gaboń (2,3 km; 7,8%), który w tym roku gościł też na trasie finałowego etapu Małopolskiego Wyścigu Górskiego. Następnie kolarze pokonają ściankę w Skrudzinie (1 km; 9%), którędy również prowadziła tegoroczna edycja małopolskiej etapówki. Dalsza część rundy jest lekko pofałdowana, a następnie prowadzi w dół w stronę Rynku w Starym Sączu, gdzie ulokowana będzie meta.

Pogoda

Zmagania, podobnie jak wczoraj, będą najprawdopodobniej rozgrywały się w towarzystwie opadów deszczu. W końcowej części rywalizacji warunki atmosferyczne mają się nieco poprawić.

Możliwe scenariusze rozegrania wyścigu

Pagórkowata trasa będzie sprzyjała dynamicznemu ściganiu. Widoczne są dysproporcje w składach drużyn – rywalizację ponownie animować powinny trzy drużyny: HRE Mazowsze Serce Polski, Voster ATS Team i Elkov-Kasper, jednak może ona wyglądać nieco inaczej niż w przypadku Memoriału Henryka Łasaka. Prawdopodobne jest odpuszczenie niegroźnego odjazdu i spokojne kontrolowanie sytuacji, by podkręcić tempo na końcowych rundach. Nie można jednak wykluczyć wczorajszego scenariusza, czyli ucieczki z kolarzami trzech najsilniejszych ekip. Wpływ na przebieg rywalizacji może mieć też obecność Patryka Stosza w składzie Voster ATS Team. Z tego powodu ekipie Mariusza Witeckiego niekoniecznie musi zależeć na utrudnianiu rywalizacji, gdyż w przypadku finiszu z okrojonej grupy (który jest jedną z opcji) będzie mogła polegać na najszybszym zawodniku w stawce. Pozostałe drużyny najprawdopodobniej zrobią wszystko, by zgubić wytrzymałego sprintera na najbardziej wymagających podjazdach.

Faworyci

Na liście startowej Memoriału Jana Magiery – która nota bene jest niemalże taka sama, jak we wczorajszym Memoriale Henryka Łasaka – wyróżniają się trzy zespoły: HRE Mazowsze Serce Polski, Voster ATS Team i Elkov-Kasper.

Pierwszy z nich ma w swoim składzie Tomasza Budzińskiego, który okazał się najlepszy we wczorajszym wyścigu, w pięknym stylu pokonując trzech kolarzy Elkov-Kasper. Dziś również będzie jednym z faworytów do sięgnięcia po zwycięstwo – dobrze czuje się na wymagających, technicznych trasach, a do tego dysponuje świetnym przyspieszeniem. Ekipa HRE Mazowsze Serce Polski ma też w swoim składzie między innymi: Piotra Brożynę Adama Stachowiaka.

W walkę o wygraną ponownie powinni włączyć się kolarze Elkov-Kasper, którzy pokazali wczoraj, że mogą polegać na kilku zawodnikach, będących w bardzo dobrej dyspozycji. Najsilniejszym kolarzem w takim terenie ponownie powinien być Michael Kukrle, jednak nie można zapominać też o takich zawodnikach, jak: Michael Boros, Matej Zahalka, Jakub Toupalik czy Filip Reha – zwycięstwo któregokolwiek z nich nie byłoby zaskoczeniem.

Dobrego występu można spodziewać się też po kolarzach Voster ATS Team, a w szczególności po Mateuszu Grabisie i Patryku Stoszu. Jeśli zespołowi uda się doprowadzić do finiszu z niewielkiej grupki, Patryk Stosz będzie mógł myśleć o wygranej – wcześniej musi jednak utrzymać się z najlepszymi na podjazdach. Swoje umiejętności jazdy w wymagającym terenie mogą wykorzystać też Paweł Cieślik i dysponujący bardzo dobrym finiszem Jakub Murias.

Spośród pozostałych ekip, warto zwrócić uwagę na duet Piotr PękalaPaweł Szóstka z drużyny Santic-Wibatech, a także Karela Camrdę, ścigającego się w barwach ATT Investments.

Mój typ

Ponownie postawię na Michaela Kukrle, licząc, że znów się pomylę.

Transmisja

Jak podaje organizator, z wyścigu będzie dostępna transmisja, którą będzie można znaleźć TUTAJ. Start ostry nastąpi o godzinie 12.45.

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
zbig
zbig

trasa wprawdzie „lokalna” ale o głowę ciekawsza od ME elity…