fot. Jumbo-Visma

Marianne Vos (Jumbo-Visma) wygrała trzeci etap kobiecego Tour of Scandinavia, pokonując na kresce Cecilie Uttrup Ludwig (FDJ – SUEZ – Futuroscope) i Shari Bossuyt (Canyon//SRAM Racing). Holenderka umocniła się tym samym na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej.

Trzeci etap Tour of Scandinavia mierzył 119 kilometrów i prowadził po norweskich szosach. Zawodniczki wystartowały z Moss i ruszyły na pagórkowatą trasę, na której ulokowano dwie górskie premie – Skjonnerod (1 km; 4,6%) i Greaker (500 m; 5,7%). W końcówce peleton rywalizował na czterech pofałdowanych rundach w Sarpsborgu.

Liderką klasyfikacji generalnej po dwóch etapach była Marianne Vos (Jumbo-Visma).

Podobnie jak na początku poprzednich etapów, wiele zawodniczek wyrażało chęć zabrania się w ucieczkę dnia. Ostatecznie uformowały ją Elena Pirrone (Valcar – Travel & Service) i Josie Nelson (Team Coop – Hitec Products) i w takiej kolejności zameldowały się na pierwszej premii górskiej. Zbliżając się do rund w Sarpsborgu, czołowa dwójka powiększała przewagę, która na 70 kilometrów do mety wynosiła ponad 3 minuty.

Niedługo później tempo w peletonie znacznie wzrosło, głównie za sprawą pracy zawodniczek Team BikeExchange – Jayco. Ze względu na podmuchy wiatru i sporą kraksę, do której doszło 55 kilometrów przed metą, peleton podzielił się na wiele mniejszych grup. Kolarki zaczęły jechać bardzo aktywnie, co doprowadziło do zmniejszenia przewagi ucieczki do kilkudziesięciu sekund. Grupki zjechały się jeszcze przed rozpoczęciem okrążeń.

Około 40 kilometrów przed kreską, od peletonu oderwała się Lourdes Oyarbide (Movistar Team), która po kilku minutach pogoni dołączyła do prowadzącego duetu. Hiszpanka najdłużej utrzymywała się przed peletonem, jednak została doścignięta niedługo po górskiej premii w Greaker.

26 kilometrów przed kreską, na atak zdecydowała się Alice Barnes (Canyon//SRAM Racing). Wykorzystując krętą i pofałdowaną trasę, Brytyjka wypracowała sobie około 20-sekundową przewagę, którą utrzymywała mimo aktywnej jazdy głównej grupy. Na czele peletonu oglądaliśmy między innymi kolarki Team SD Worx, Uno-X Pro Cycling Team, Trek-Segafredo czy Team BikeExchange – Jayco, ale nie były one w stanie dogonić samotnej uciekinierki.

Udało się to dopiero po wjechaniu na finałowe okrążenie, po mocnym zaciągu zawodniczek Team DSM. Cztery kilometry przed metą, niewielką przewagę nad rywalkami zyskała Anouska Koster (Jumbo-Visma), lecz i ona została doścignięta.

W finiszu z grupy najszybsza była Marianne Vos (Jumbo-Visma). Liderka wyścigu przecięła linię mety przed Cecilie Uttrup Ludwig (FDJ – SUEZ – Futuroscope) i Shari Bossuyt (Canyon//SRAM Racing).

Wyniki trzeciego etapu Tour of Scandinavia 2022:

Results powered by FirstCycling.com

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments