fot. Oficjalne konto na Twitterze Luisa Angela Mate

Kolarz drużyny Euskaltel-Euskadi Luis Ángel Maté ogłosił akcję, w której za każdy kilometr przejechany w ucieczce tegorocznej edycji hiszpańskiej Vuelty zostanie zasadzone jedno drzewo w Sierra Bermeja w Andaluzji, gdzie szalały pożary spowodowane suszą i upałami. 

Ángel Maté znany jest z podejmowania różnego rodzaju ciekawych akcji. Andaluzyjczyk często zabiera głos w sprawach związanych z klimatem i tak jest również tym razem. Poinformował, że za każdy kilometr, jaki przejedzie w ucieczce na Vuelcie zostanie zasadzone jedno drzewo w regionie masywu górskiego Sierra Bermeja w Andaluzji. Pożar trawił tamtejszą przyrodę przez około tydzień we wrześniu ubiegłego roku.

– Musimy wiedzieć, że kryzys klimatyczny, który obecnie przeżywamy jest odpowiedzialnością dla każdego z nas. Dzisiaj to dotknęło moje rejony, jutro może nawiedzić twoje, a pojutrze Paryż, Madryd albo Londyn. Naszym obowiązkiem jest dbać o nasze domy i zostawić świadectwo kolejnym pokoleniom. W związku z tym postanowiłem wykorzystać wyścig Vuelta a España do tego, aby zasadzić drzewa na spalonych terenach

– powiedział Hiszpan.

Do akcji Maté dołączyli się organizatorzy wyścigu Vuelta a España oraz drużyna Euskaltel-Euskadi. Obie organizacje sfinansowały po sto drzew do zasadzenia. Sam kolarz także zobowiązał się podarować sto drzew, a więc w sumie jest już trzysta. Akcję kolarza wspierają również władze Estepony, obok której leży Sierra Bermeja.

Warto również odnotować, że dwunasty etap wyścigu zakończy się na podjeździe Peñas Blancas, a więc właśnie w masywie górskim Sierra Bermeja. Akcję poparł i pochwalił dyrektor Vuelty Javier Guillén, który zwrócił uwagę, że nie tylko Sierra Bermeja została w ostatnim czasie dotknięta niszczycielskimi pożarami. Wszystkich innych nawoływał do podejmowania podobnych działań na rzecz odbudowania zniszczonych, wartościowych terenów przyrodniczych w Hiszpanii.

Przypomnijmy, że Luis Ángel Maté po zakończeniu La Vuelty 2021 w Santiago de Compostela postanowił wrócić do swojej rodzinnej Marbelli na rowerze. Jechał codziennie przez sześć dni, a swoją akcję nazwał #LaVueltadelaVuelta. Z kolei w kwietniu pojechał na rowerze z Andaluzji do senatu Hiszpanii w Madrycie, aby podkreślić, że rower jest kluczowy dla zrównoważonego transportu. Więcej o tym pisaliśmy –> TUTAJ.

Podczas ubiegłorocznego hiszpańskiego wielkiego touru Luis Ángel Maté udzielił wywiadu naszemu portalowi, która można przeczytać klikając TUTAJ.

Poprzedni artykułKolejne duże wzmocnienie UAE Team Emirates
Następny artykułWyścig Przyjaźni Polsko-Ukraińskiej 2022: Drugi dzień szczęśliwy dla Kacpra Gieryka i Pawła Więczkowskiego
Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. W kolarstwie szosowym urzeka ją estetyka tej dyscypliny stojąca w opozycji do cierpienia. Amatorsko jeździ na rowerze górskim i szosowym, przejeżdżając kilka tysięcy kilometrów rocznie.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments