fot. Tour of Scandinavia

Zwyciężczynią pierwszego etapu i tym samym liderką klasyfikacji generalnej Tour of Scandinavia została Marianne Vos (Jumbo-Visma). Na piątym miejscu finiszowała Karolina Kumięga (Valcar – Travel & Service). 

Późnym popołudniem zawodniczki rywalizowały na trasie pierwszego etapu Tour of Scandinavia. Odcinek rozpoczął się w Kopenhadze, a zakończył 145 kilometrów dalej – w Helsingør. Na trasie organizatorzy ulokowali trzy lotne finisze i dwie górskie premie – w Søllerød Slotsbakke (500 m; 4,7%) i tuż za kreską w Helsingør (600 m; 2,8%).

W pierwszej części etapu zawodniczki rywalizowały o punkty na lotnej i górskiej premii, gdzie najszybsze były odpowiednio Nina Kessler (Team BikeExchange – Jayco) i Femke Gerritse (Parkhotel Valkenburg). Niedługo później na atak zdecydowała się inna zawodniczka holenderskiej ekipy – Kristie van Haaften. Zdołała ona oderwać się od peletonu, jednak po kilku kilometrach na czele została doścignięta.

Przez kilkadziesiąt kilometrów peleton jechał równym, spokojnym tempem. Zawodniczki pokonały drugą lotną premię, gdzie najszybsza była Alison Jackson (Liv Racing Xstra). Była to cisza przed burzą, która nastąpiła około 70 kilometrów przed metą. Swoim atakiem nawałnicę rozpoczęła Lieke Nooijen z aktywnie jadącego Parkhotel Valkenburg. Za Holenderką pognały kolejne zawodniczki – zwiększenie tempa doprowadziło do odpadnięcia kilku kolarek z peletonu.

Rozrywać grupę próbowały między innymi Cecilie Uttrup Ludwig, Stine Borgli (FDJ – SUEZ – Futuroscope), Anastasia Carbonari (Valcar – Travel & Service) czy Elynor Backstedt (Trek-Segafredo), co przysporzyło wiele problemów bardzo dobrym góralkom, jak Sarah Gigante (Movistar Team) i Erica Magnaldi (UAE Team ADQ). Z peletonu atakowały też zawodniczki Team DSM czy Marianne Vos (Jumbo-Visma), jednak wszystkie akcje były szybko kasowane. Po kilkunastu kilometrach sytuacja się uspokoiła.

Do kolejnego istotnego przyspieszenia doszło po ostatniej górskiej premii, na której jako pierwsza zameldowała się Amber Kraak (Jumbo-Visma), rozprowadzona przez Marianne Vos. Za szczytem podjazdu z grupy zaatakowała Floortje Mackaij (Team DSM), a chwilę później od peletonu starały oderwać się zawodniczki Team SD Worx – Demi Vollering i Niamh Fisher-Black. Bez powodzenia.

Po drugiej serii ataków, na czele zaczęły formować się sprinterskie pociągi drużyn, liczących na zdobycie punktów i sekund na lotnej premii, ulokowanej na linii mety w Helsingør. Jako pierwsza finałową rundę rozpoczęła Alison Jackson. Na krótkim podjeździe 13 kilometrów przed metą, z peletonu zaatakowała Demi Vollering, do koła której doskoczyła Floortje Mackaij. Niedługo później do czołówki dojechały Marianne Vos i Cecilie Utrupp Ludwig, jednak po chwili dołączył do nich sznureczek pozostałych zawodniczek.

Peleton rozpoczął więc przygotowania do finiszu. W końcówce inicjatywę przejęły zawodniczki Trek-Segafredo, pracujące na rzecz Amalie Dideriksen. Najszybciej finiszowała jednak Marianne Vos (Jumbo-Visma), która przecięła linię mety przed Megan Jastrab (Team DSM) i Shari Bossuyt (Canyon//SRAM Racing). Piąte miejsce zajęła Karolina Kumięga (Valcar – Travel & Service).

Wyniki pierwszego etapu Tour of Scandinavia 2022:

Results powered by FirstCycling.com

 

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments