fot. Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux

Lorenzo Rota wygrał drugi etap Sazka Tour, zakończony kilkukilometrowym podjazdem pod Pustevny. Kolarz Intermarche – Wanty Gobert – Materiaux został tym samym liderem czeskiego wyścigu.

Drugi etap Sazka Tour rozgrywał się na 189-kilometrowej trasie. Zmagania rozpoczęły się w Ołomuńcu, a zakończyły na szczycie podjazdu pod Pustevny (7,9 km; 6,6%). Tuż po starcie kolarze wspinali się pod Knzovą Horę (6 km; 4,7%). Po kilkudziesięciu kilometrach peleton dojechał do Pustevnego – po jego pokonaniu ruszył na około 90-kilometrową, górzystą rundę, która kończyła się drugim podjazdem pod Pustevny.

W wyścigu biorą udział między innymi trzy zespoły WorldTeams oraz polska ekipa kontynentalna Voster ATS Team, w składzie: Szymon Rekita, Mateusz Kostański, Artur Sowiński, Paweł Cieślik, Maciej Paterski i Damian Papierski. Dodatkowo, w barwach Santic-Wibatech wystartowali: Piotr Pękala, Paweł Szóstka oraz Bartłomiej Proć.

Po zaciętej walce o znalezienie się w odjeździe, na czele uformowała się 4-osobowa grupa, w składzie: Paul Double (Human Powered Health), Tim van Dijke (Jumbo-Visma Development Team), Moritz Kärsten (Development Team DSM) i Kristjan Koren (Adria Mobil). Mimo prób pogoni z peletonu, żadnemu zawodnikowi nie udało się dojechać do czołówki, która wypracowała sobie ponad 3,5 minuty nad peletonem.

Uciekinierzy walczyli między sobą o punkty na premiach – na dwóch pierwszych kategoryzowanych podjazdach najszybszy był Paul Double, natomiast lotne finisze wygrywał Tim van Dijke. Trzecia górska premia padła łupem Moritza Kärstena, a na przedostatniej jako pierwszy zameldował się Van Dijke. Holender zostawił za swoimi plecami współuciekinierów, którzy po pewnym czasie zostali doścignięci przez główną grupę.

Na trzeciej lotnej premii, Tim van Dijke miał 90 sekund przewagi nad peletonem, który nieubłaganie się do niego zbliżał. Holender został doścignięty 10 kilometrów przed kreską. Na podjeździe pod Pustevny doszło do sporej selekcji od tyłu.

Niespełna 3 kilometry przed metą, na atak zdecydował się Rein Taaramae (Intermarche – Wanty Gobert – Materiaux), wypracowując sobie kilkusekundową przewagę nad około 15-osobową grupą pościgową.

W końcówce doszło jednak do wielu przetasowań – po zwycięstwo sięgnął Lorenzo Rota, zespołowy kolega Estończyka. Na etapowym podium uplasowali się też Oscar Onley (Development Team DSM) i Domenico Pozzovivo (Intermarche – Wanty Gobert – Materiaux).

Wyniki drugiego etapu Sazka Tour 2022:

Results powered by FirstCycling.com

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments