fot. INEOS Grenadiers/Twitter

Ostatni etap Tour de Pologne zakończył się zwycięstwem Arnaud Demare’a (Groupama-FDJ), który był najszybszy z peletonu. W klasyfikacji generalnej wyścigu triumfował dotychczasowy lider, Ethan Hayter (INEOS Grenadiers).

Finałowy odcinek Tour de Pologne prowadził spod siedziby firmy Valsir w Skawinie na krakowskie Błonia, gdzie zakończyła się tegoroczna edycja zmagań. Peleton rywalizował na 178-kilometrowej trasie, która w pierwszej części przebiegała po pagórkowatym terenie. Ulokowano tam dwie lotne premie LOTTO – na podjeździe w Lanckoronie oraz w Myślenicach – a także dwie górskie premie PZU. Pierwsza z nich, na której do zdobycia było 20 punktów, została umiejscowiona w Bieńkówce i nosiła imię Joachima Halupczoka. Drugi kategoryzowany podjazd ulokowano w Budzowie. Po premii w Myślenicach, zawodnicy zaczęli kierować się w stronę Krakowa. Losy zwycięstwa poznaliśmy na 5-kilometrowej rundzie w okolicach Błoń, pokonywanej trzykrotnie. Po drodze kolarze walczyli też o punkty na ostatniej premii górskiej, w Kaszowie.

W koszulce lidera klasyfikacji generalnej, do siódmego etapu przystąpił Ethan Hayter (INEOS Grenadiers), mający 11 sekund przewagi nad Thymenem Arensmanem (Team DSM).

Od razu po starcie ostrym zainteresowanie ucieczką wykazywał Alessandro De Marchi (Israel – Premier Tech). Włoski kolarzy był bardzo aktywny – w jednej akcji wraz z nim znaleźli się między innymi: Marcin Budziński (Reprezentacja Polski), jadący w koszulce najlepszego górala PZU Kamil Małecki (Lotto Soudal), Łukasz Wiśniowski (EF Education-EasyPost) czy Quinten Hermans (Intermarche – Wanty Gobert – Materiaux). Odjazd został jednak doścignięty.

Po chwili na atak zdecydowali się: Julius Johansen (Intermarche – Wanty Gobert – Materiaux), Alessandro De Marchi (Israel – Premier Tech), Jarrad Drizners (Lotto Soudal) i Syver Waersted (Uno-X Pro Cycling Team). Do czołówki starał się dołączyć Patryk Stosz (Reprezentacja Polski), jadący w koszulce najaktywniejszego kolarza LOTTO. Po pewnym czasie dołączył do niego kontratakujący z peletonu Felix Gall (AG2R Citroen Team), jednak ostatecznie dwójka została doścignięta przez grupę.

Tymczasem czołówka powiększyła swoją przewagę do czterech minut i rozpoczęła najbardziej wymagający fragment etapu. Na lotnej premii LOTTO komplet punktów zdobył Alessandro De Marchi, natomiast dwie górskie premie PZU padły łupem Jarada Driznersa z Lotto Soudal, który przejął tym samym koszulkę najlepszego górala wyścigu.

Na drugim lotnym finiszu ponownie 3 sekundy zdobył Włoch z Israel – Premier Tech. Ucieczka miała wtedy 4,5 minuty przewagi nad główną grupą. Niedługo później, na pofałdowanym fragmencie trasy, wysokie tempo w peletonie narzucili kolarze kilku ekip, w tym: INEOS Grenadiers, UAE Team Emirates, Jumbo-Visma czy Bahrain – Victorious. Z tego powodu, przewaga odjazdu na 70 kilometrów do mety wynosiła już niewiele ponad 2 minuty.

Niedługo później od ucieczki odpadł Norweg Syver Waersted. Przewaga pozostałej trójki stale się zmniejszała. Kilkanaście minut po pokonaniu górskiej premii w Kaszowie, gdzie komplet punktów zdobył Julius Johansen, na atak zdecydował się Alessandro De Marchi, który samotnie wjechał na rundy w Krakowie. Na pierwszej rundzie doskoczył do niego Nans Peters (AG2R Citroen Team), jednak dwójka została doścignięta około 5 kilometrów do mety.

Na Alei Focha w Krakowie doszło do sprintu z peletonu, w którym najszybszy okazał się Arnaud Demare (Groupama FDJ). Pokonał on Olava Kooija (Jumbo-Visma) oraz Phila Bauhausa (Bahrain Victoriuos).

W klasyfikacji generalnej 79. edycji Tour de Pologne triumfował Ethan Hayter (INEOS Grenadiers), przed Thymenem Arensmanem (Team DSM) i Pello Bilbao (Bahrain – Victorious).

Zwycięzcy poszczególnych klasyfikacji:

  • generalna – Ethan Hayter (INEOS Grenadiers),
  • sprinterska – Arnaud Demare (Groupama-FDJ),
  • górska – Jarad Drizners (Lotto Soudal),
  • najaktywniejszego – Patryk Stosz (Reprezentacja Polski),
  • drużynowa – INEOS Grenadiers
  • najlepszego Polaka – Jakub Kaczmarek (Reprezentacja Polski).

Wyniki siódmego etapu Tour de Pologne 2022:

Results powered by FirstCycling.com

 

Poprzedni artykułSazka Tour 2022: Lorenzo Rota z pierwszym zawodowym zwycięstwem
Następny artykułEthan Hayter: „Wygranie klasyfikacji generalnej jest czymś niesamowitym”
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
9 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Nuda
Nuda

Tour de Nuda…. Po co komu taka antypromocja kolarstwa?

Vira
Vira

Najnudniejszy TdP odkąd pamietam.W złym kierunku to idzie…

Paweł
Paweł

To prawda wyścig nie porywał, tym bardziej po takim emocjonującym TDF

Łukasz
Łukasz

Nudny TdP to był dla nieznających się na kolarstwie, nie piszę, że nie mają racji ;). Ale nie zawsze muszą być kraksy, złe warunki pogodowe, nie daj Boże ktoś zginąć, aby było ciekawie… Jak dla mnie OK! Tylko szkoda, że takie skromne miasteczko w tym roku było przynajmniej w Krakowie i mało telebimów do śledzenia sytuacji na trasie, trzeba było się posilać komórką + straszna ciasnota pod tą Cracovią:/ Ale wyścig na 5-

Viva
Viva

Wyścig na 3=. Formuła Tour de Balon się wyczerpała. Wiwat Vuelta!!!

Grzegorz
Grzegorz

Wyścig dla sprinterów, zorganizowany w okolicy gór. Równie dobrze mógłby odbyć się na północy Polski, przejeżdżać przez duże miasta. Przynajmniej byłoby trochę kibiców. Ostatni etap pozbawiony emocji w 7 dyniowym wyścigu to błąd. Przecież to nie TdF. Powinien kończyć się podjazdem. Klasyfikacja górska rozstrzygnęła się na jednym podjeździe. Komentatorzy w publicznej i p…sacie dopełnili obrazu zniszczenia. Brak Kwiata w peletonie pozbawił wyścig emocji nawet dla polskiego widza.

franc
franc

Trzeba zejść z poziomu World Tour do HC i niech jedzie kilka polskich ekip. Łatwiej będą powstawały zespoły zawodowe gdy ekipy CT będą miały 7 dni świetnej promocji. Teraz mamy ściemę o „kolarskiej lidze mistrzów” i całkowity upadek polskiego kolarstwa. Dlatego wreszcie koniec TdP w World Tourze!!!

Alojzy
Alojzy

Tu powinno wkroczyć Ministerstwo Sportu i przekonać wszystkich że liczy się DOBRO polskiego kolarstwa a nie mamona prywatnej firmy

franc
franc

Tour of Slovenia kategoria 2.Pro
31 Słoweńców i 3 słoweńskie drużyny CT + reprezentacja

Tour de Pologne kategoria World Tour (tylko z nazwy)
11 Polaków i ZERO polskich ekip CT

Czy ja jestem nienormalny czy też Tour de Pologne w obecnej formie jest niszczycielem polskiego kolarstwa????