fot. Tour du Val d'Aoste

Aż siódemka zawodników z Equipe continentale Groupama-FDJ trafi do „dorosłej”, czyli worldtourowej formacji związanej z tym sponsorem. Będą to Lenny Martinez, Romain Grégoire, Lorenzo Germani, Enzo Paleni, Samuel Watson, Reuben Thompson i Laurence Pithie. Wszyscy podpisali 2-letnie umowy.

Ekipy development w ostatnich latach stały się prawdziwymi kuźniami talentów. Związane ze swoimi „większymi braćmi” zespoły korzystają z możliwości wypożyczania swoich młodych kolarzy do głównego składu, by ci poczuli smak mocniejszej rywalizacji, a jednocześnie szkolą wkraczających dopiero w dorosłe kolarstwo zawodników tak, by mogli zacząć odnosić sukcesy dopiero w następnych latach, bez nadmiernej eksploatacji organizmu.

Jedną z takich „szkółek” jest Equipe continentale Groupama-FDJ, czyli jak sama nazwa wskazuje „młodzieżówka” Groupamy-FDJ. W zeszłych sezonach nie miała ona dobrej passy – szczególnie po 2021 roku wielu jej kolarzy zostało podkupionych przez konkurencyjne World Teamy. W tym roku Francuzi zabezpieczyli się i zakontraktowali aż 7, a właściwie 8 swoich młodych zawodników. Obok wymienionej w nagłówku siódemki umowę z główną ekipą ma bowiem także ogłoszony już wcześniej Paul Penhoët.

Kilka słów o każdym z młodych kolarzy? Lenny Martinez to niezwykle utalentowany góral. Znajdą się osoby, które w 19-latku dopatrują się francuskiego zwycięzcy Tour de France, a takie sukcesy jak zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Giro Ciclistico della Valle d’Aosta – Mont Blanc tylko rozpalają apetyty fanów. Rok wcześniej dokładnie ten sam wyścig wygrał 21-letni Nowozelandczyk Reuben Thompson, również świetny góral.

W trudnym terenie równych sobie nie ma także Romain Grégoire. 19-letni Francuz w tym roku wygrywał w pewnym momencie każdy wyścig, w którym startował, a nie były to byle jakie sukcesy – w jego dorobku znajdziemy takie imprezy jak Liège – Bastogne – Liège U23,
Flèche Ardennaise, Giro del Belvedere czy G.P. Palio del Recioto.

Dynamicznym góralem jest także 20-letni Lorenzo Germani. To właśnie on znajduje się na zdjęciu opisującym artykuł, a fotka ta pochodzi z Giro Ciclistico della Valle d’Aosta – Mont Blanc – jadący obok niego Lenny Martinez zgarnął generalkę, zaś Włoch mógł cieszyć się z triumfu etapowego.

Świetnie odnaleźć się w pagórkowatym terenie potrafi z kolei Enzo Paleni. 20-letni Francuz jeździ też dobrze na czas i to połączenie dało mu końcowy triumf w tym roku w wyścigu Le Triptyque des Monts et Châteaux. Dynamicznym kolarzem, wręcz stworzonym pod klasyki wydaje się być też Samuel Watson. 20-letni Brytyjczyk był w tym roku 5. w Tro-Bro Léon, a także wygrał wyścig Gandawa-Wevelgem orlików czy triumfował na etapach Tour Alsace, Kreiz Breizh Elites czy Wyścigu Pokoju do lat 23.

Na koniec ponownie przenieśmy się za oceany, aż do dalekiej Nowej Zelandii. To stamtąd pochodzi 20-letni Laurence Pithie, prawdopodobnie najszybszy z wymienionych tu kolarzy. W jego dorobku znajdziemy m.in. klasyfikację generalną Baltic Chain Tour, a także wygrane w Grand Prix de la ville de Pérenchies czy też na etapie Tour de Normandie.

Poprzedni artykułPrimož Roglič wznawia treningi na dwa tygodnie przed Vueltą
Następny artykułSazka Tour 2022: Lorenzo Rota z pierwszym zawodowym zwycięstwem
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments