fot. Ag2R Citroen Team/Twitter

Bastien Tronchon został najmłodszym zwycięzcą etapowym Vuelta a Burgos w XXI wieku. Po swój sukces sięgnął wyprzedzając na finiszu Pavla Sivakowa – nowego lidera wyścigu.

3. etap Vuelta a Burgos prowadził po trasie do Villarcayo, która mogłaby być uważana za stosunkowo prostą, gdyby nie umiejscowiony na kilkadziesiąt metrów przed metą podjazd pod Picon Blanco (7,9 km – 9,2%). Taki układ sprawiał, że duże nadzieje na końcowy sukces mogli żywić uciekinierzy.

Ci oderwali się od reszty stawki dopiero 40 kilometrów po rozpoczęciu etapu. W składzie powstałej wówczas ucieczki dnia znaleźli się wówczas drugi zawodnik środowego etapu – Edoardo Affini (Jumbo-Visma), Jesus Ezquerra (Burgos-BH), Joel Nicolau (Caja Rural), Vojtech Repa (Equipo Kern Pharma), Ibai Azurmendi (Euskaltel Euskadi), Edward Ravasi (EOLO-Kometa) oraz zaledwie 20-letni Bastien Tronchon (AG2R Citroen Team).

To właśnie on – kolarz, który dopiero od trzech dni jest stażystą w worldtourowym zespole, okazał się najmocniejszym spośród harcowników, choć na Picon Blanco zapewne nie postawiłby na to wielkich pieniędzy. Najdłuższy i najbardziej stromy z dzisiejszych podjazdów wyraźnie dawał mu się we znaki, jednak koniec końców udało mu się go przetrwać. Podobnie jak kolejne przyspieszenia Pavla Sivakova, który pod koniec tamtego wzniesienia zaatakował z grupy goniącej i szybko doskoczył do prowadzących.

Sivakov gubił kolejnych kolarzy, aż w końcu, na 15 kilometrów przed metą na placu boju pozostali już tylko on i Tronchon. Młodszy z kolarzy znad Sekwany utrzymał jego koło aż do końca, a później okazał się od niego lepszy na finiszu. Dzięki temu sukcesowi został najmłodszym etapowym zwycięzcą tego wyścigu w XXI wieku. Jako 20-latkowie (choć nieco starsi) wygrywali w nim również Remco Evenepoel oraz Ivan Ramiro Sosa. Oni (kolejno w 2018 i 2020) wygrywali nie tylko etap, ale też cały wyścig.

Tronchonowi taki sukces raczej nie „grozi” – w klasyfikacji generalnej traci do Sivakova ponad 2 minuty, ale i tak może być z siebie bardzo zadowolony – swoją postawą prawdopodobnie zapewnił sobie pozostanie w World Tourze dłuższe niż tylko na okres stażu.

Wyniki 3. etapu Vuelta a Burgos 2022:

Results powered by FirstCycling.com

Poprzedni artykułTour de Pologne 2022: Arensman wygrywa etap, Hayter nowym liderem
Następny artykułThymen Arensman po 6. etapie Tour de Pologne: „Mogłem być dzisiaj jeszcze szybszy”
Przez dwa lata trenował kolarstwo w Krakusie Swoszowice, marząc o tym, by zostać polską odpowiedzią na Marcela Kittela. Niestety, bezskutecznie - był sprinterem, który nigdy nie dojechał do mety w peletonie. Na szczęście pisanie idzie mu trochę lepiej.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments