Fot. Damian Ługowski / Race Around Poland

Już w najbliższą sobotę 23 lipca tego roku w Warszawie wystartuje kolejna edycja organizowanego we współpracy ze Sponsorem Głównym – firmą Hostersi z Rybnika – wyścigu ultrakolarskiego „Race Around Poland”. Zawodnicy rywalizujący na pełnym dystansie będą mieli do pokonania trasę liczącą 3600 km oraz ponad 30.000 metrów przewyższeń w czasie nie dłuższym niż 12 dni. To więcej niż Tour de France, na dodatek bez etapów i możliwości odpoczynku pomiędzy nimi, oraz w czasie liczonym w formule non stop!

Na tym dystansie zapowiada się ciekawa rywalizacja wśród zawodników poruszających się ze wsparciem. Obok polskich kolarzy Krzysztofa Fechnera oraz Marka Rupińskiego ze wsparciem jednego samochodu poruszać się będzie Szwajcar Philippe May, którego droga do ultrakolarstwa wiodła m.in. przez ekstremalne narciarstwo szybkie (jest jedną z niewielu osób, które złamały barierę 250km/h na nartach!) i obejmowała m.in. starty w Race Across America (RAAM). Rekord trasy w tej kategorii należy do Łotysza Arvisa Sprude, który ukończył RAP w czasie 199:52:48 (średnia prędkość 18 km/h). W tym roku, dzięki kwalifikacji zdobytej w Race Around Poland, Arvis jako pierwszy przedstawiciel swojego kraju ukończył w limicie RAAM. W kategorii bez wsparcia wystąpią także zawodnicy, których można było dopingować podczas pierwszej edycji. W tym na starcie stawi się finiszer pełnego dystansu na trzeciej pozycji Robert Woźniak. Czy uda mu się poprawić zeszłoroczny czas 259:39:57 (średnia prędkość 13,86 km/h) i zaatakować rekord należący do Agaty Wójcikiewicz wynoszący 241:15:23?

Na nowym dystansie ¼ RAP, czyli 900 km z metą w Czorsztynie zobaczymy w tym
roku trzech zawodników.

Rywalizacja toczyć się będzie także na dystansie „sprinterskim” czyli „RAP Challenge 300 KM” ze startem i metą w Warszawie oraz zwrotką na rynku w Czemiernikach, gdzie zlokalizowany będzie bufet, z lokalnymi przysmakami przygotowywanymi przez lokalną społeczność. Na tej trasie w zeszłym roku ścigał się wielokrotny ultrakolarski Mistrz Świata w jeździe 24 godzinnej oraz legenda Race Across America, Słoweniec Marko Baloh. Z czasem Marko wynoszącym 8:34:57 (średnia 35 km/h) zmierzy się w tym roku m.in. świetnie dysponowany Cezary Wójcik. Można śmiało mówić, że rekord trasy jest zagrożony. Poza pucharem oraz pamiątkowym medalem zwycięzca kategorii open tego wyścigu otrzyma nagrodę pieniężną ufundowaną przez Wójta Gminy Czemierniki!

Niezależnie od kategorii w której startuje zawodnik, w Race Around Poland organizator zapewnia m.in. możliwość nadania przepaków na każdy z 11 punktów kontrolnych mieszczących się w odstępach ok. 300 km od siebie na całej trasie, a także samochód wsparcia organizatora poruszający się zgodnie z limitem wyścigu, którego zadaniem jest także ewentualnie pomóc kolarzowi, który wskutek kontuzji, czy awarii wycofuje się z rywalizacji. Ponadto po trasie wyścigu porusza się samochód z obserwatorem oraz fotografem, dzięki czemu każdy uczestnik otrzymuje po wydarzeniu pakiet pamiątkowych, profesjonalnych zdjęć. Ponieważ w związku z tym w zeszłym roku obsługujące RAP samochody w sumie przejechały kilkanaście tysięcy kilometrów spalając kilkaset litrów benzyny i oleju napędowego w tym roku organizatorzy położyli szczególny nacisk na ograniczenie negatywnego wpływu wydarzenia na środowisko i pozyskali Partnera – Volvo Euroservice Warszawa, który udostępnił im swoje nisko i bez emisyjne auta (100% elektryczne i hybrydy plug-in).

Dzięki ponownej współpracy z władzami Powiatu Piaseczyńskiego, start ostry odbędzie się tak jak w zeszłym roku z mostu w Obórkach koło Konstancina-Jeziornej. Rywalizację będzie można śledzić live w internecie za pośrednictwem platformy dotwatchingowej, udostępnionej dzięki firmie Hostersi z Rybnika, która jest także Partnerem Technologicznym wyścigu.

Patronat Honorowy nad wyścigiem objął Burmistrz Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy – Pan Robert Kempa.

Poprzedni artykułTour de France 2022: Tadej Pogačar wygrywa fantastyczny etap z metą w Peyragudes!
Następny artykułTadej Pogačar: „Bez Rafała, George’a i Marca nie sposób było oczekiwać czegoś więcej”
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Giec
Giec

Kibicuje cyklokotowi