fot. Rade Around Polan / Damian Ługowski

Warszawa, Polska – już 6 lipca 2024 r. w Warszawie wystartują II Mistrzostwa Świata w Ultrakolarstwie World Ultra Cycling Association (WUCA).

Mistrzostwa Świata będą rozgrywane po raz drugi z rzędu podczas Race Around Poland – najdłuższego i najtrudniejszego wyścigu ultrakolarskiego w Polsce, podczas którego kolarze musza się zmierzyć m.in. z liczącą ponad 3.600 km oraz ponad 31.000 metrów przewyższenia trasą przebiegającą przez najpiękniejsze zakątki tego kraju, którą musza pokonać w limicie czasu liczącym 12 dni. To prestiżowe wydarzenie ponownie zgromadzi najlepszych ultrakolarzy na świecie, którzy będą rywalizować o statuetkę i koszulkę Mistrza Świata na koronnym dystansie 3.600 km w dwóch kategoriach: solo ze wsparciem (solo supported), gdzie zawodnik korzysta z mobilnej pomocy udzielanej mu z jadących z nim wozów technicznych, oraz po raz pierwszy w niezwykle popularnej w Polsce kategorii – solo bez wsparcia (solo unsupported), gdzie zawodnik na całej trasie wyścigu jest zdany tylko i wyłącznie na siebie.

Jednak Race Around Poland to nie tylko najdłuższy dystans, ale także dystanse obejmujące 1⁄2 RAP (1800 km – meta w Szklarskiej Porębie), 1⁄4 RAP (900 km – meta w Czorsztynie) oraz dystans „sprinterski” 300 km z metą w mieście Czemierniki, którego zawodnicy ścigają się o ufundowany przez Burmistrza Puchar oraz nagrodę pieniężną.

Wyścig wystartuje w sobotę 7 lipca 2024 r. z Warszawy, ze startu honorowego, który po raz kolejny zostanie zlokalizowany na terenie należącym do Royal Wilanów w Miasteczku Wilanów przy ul. Klimczaka 1 w Warszawie.

Na chwilę obecną na listach startowych można już zobaczyć jednych z najbardziej
utytułowanych zawodników i zawodniczek na świecie z kilkunastu krajów i kilku kontynentów, w tym ponownie m.in. reprezentująca Polskę aktualną Wicemistrzynię Świata Kobiet – Anetę Lamik, reprezentującego RFN aktualnego Wicemistrza Świata Rainera Steibergera, reprezentującego Słowenię aktualnego Wicemistrza Europy – Davida Rihtaricia. Na starcie powitamy także po raz pierwszy w Polsce znakomitą zawodniczkę ze Szwajcarii – Isę Pulver, która zwyciężyła w ubiegłym roku legendarny wyścig ultrakolarski Race Across America (RAAM) wyprzedzając nawet najlepszego wśród mężczyzn Polaka – Marka Rupińskiego, czy jednego z najlepszych w tej chwili na świecie ultrakolarzy, reprezentanta Luxemburga – Ralpha „Dizzy” Diseviscourta – aktualnego rekordzisty świata w jeździe 24 godzinnej drogach, dwukrotnego zwycięzcę Tortour, oraz tryumfatora Race Across France i Race Across Belgium.

Po sukcesie pierwszych historycznych Mistrzostw Świata, które miały miejsce w ubiegłym roku podczas Race Around Poland międzynarodowe władze WUCA ponownie nam zaufały i przyznały prawo do organizacji wydarzenia tej samej rangi. To wielkie wyróżnienie i wydarzenie raczej bez precedensu. Jednocześnie to zapewne na jakiś czas ostatnie zawody na takim poziomie w Polsce, bo w przyszłym roku Mistrzostwa Świata najprawdopodobniej powędrują na inny kontynent, dlatego gorąco zachęcamy do śledzenia i brania w nim udziału!

— powiedział Remigiusz Siudziński, Dyrektor Wyścigu a także pierwszy Polak, który w kategorii solo ukończył RAAM.

Znowu gościmy światowy top w ultrakolarstwie! To wspaniałe, że polskie asfalty, góry i morze przyciągają zawodników takiego formatu. Spodziewam się zaciętej rywalizacji bo Rainer Steiberger będzie starał się wspiąć na najwyższe miejsce podium, do którego w zeszłym roku dzieliły go cztery godziny i kilka minut. Jednak David Rihtarić, który w 2023 zajął czwarte miejsce znajduje się w świetnej formie, co udowodnił kilka dni temu zdobywając Wicemistrzostwo Europy we Włoszech. Tanio skóry nie sprzeda Dizzy Diseviscourt, który zawsze walczy o najwyższe stawki, a namieszać w czołówce może Isa Pulver, która już raz pokazała co potrafi wyprzedzając wszystkich mężczyzn biorących udział w RAAM, czy Polka Aneta Lamik… Nie mogę się doczekać

— dodał Mateusz Przygodzki, Współorganizator.

Zapraszamy wszystkich entuzjastów kolarstwa a także sportów wytrzymałościowych do dołączenia do nas i kibicowania zawodnikom podczas tego wyjątkowego wydarzenia. Aktualną pozycję zawodników będzie można śledzić w internecie przy pomocy platformy dotwatchingowej udostępnianej przez organizatora na stronie: www.racearoundpoland.pl w czasie wyścigu, oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych RAP.

To unikalna szansa na zostanie świadkiem niesamowitego wydarzenia i pokazu wytrzymałości, umiejętności oraz determinacji w niespotykanym często wymiarze.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę www.racearoundpoland.pl a także do
kontaktu mailowego: race@racearoundpoland.pl, lub telefonicznego:

Remigiusz Siudziński – Dyrektor Wyścigu, Współorganizator: +48 501 584 669
Mateusz Przygodzki – Współorganizator: + 48 603 05 40 90

Sponsorem Głównym i Partnerem Technologicznym wydarzenia jest firma HOSTERSI z Rybnika.

Wydarzenie z Patronatem Honorowym m.in. przez Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik, Polska Organizacja Turystyczna oraz Prezes POT Pan Rafał Szmytke, Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna oraz Prezes Izabela Stelmańska.

Partnerzy Wydarzenia: ABR Sesta, Bikeway.pl, Bike Atelier Warszawa, Dzielnica Warszawa Wilanów, Gmina Czemierniki, Gmina Mircze, Gmina Narewka, Hymer Center Pomorze, Infinity Bike Seat, Kopalnia Złota w Złotym Stoku, Royal Wilanów, Syno Poland, Tur de Tur, Veloprojekt, Warszawskie Centrum Caravaningu, naszosie.pl

Poprzedni artykuł4 Dni Dunkierki 2024: Milan Fretin triumfuje po raz pierwszy w karierze
Następny artykułAgent Tadeja Pogačara o piwie na wyścigu: „Sprzyja regeneracji i pomaga się zrelaksować”
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Andrzej
Andrzej

Powiedzcie mi to kto jest rekordzistą w jeździe przez 24 godziny? Ralph Diseviscourt czy Christoph Strasser bo już nie wiem. Pierwszy ma 915.390 a drugi 1026 kilometrów.