Trzecia odsłona Race Around Poland, najdłuższego ultrakolarskiego wyścigu w Polsce, oraz rozgrywane w ramach niej pierwsze WUCA Mistrzostwa Świata w Ultrakolarstwie dobiegły końca. W tym roku zarówno poziom intensywności, jak i osiągnięte przez uczestników wyniki zdecydowanie przebiły te z poprzednich edycji wyścigu. Zwycięzcy ustanowili bowiem nowe rekordy w każdej z rozgrywanych kategorii.

Pierwszego dnia wydarzenia Damian Pazikowski sięgnął na 300-kilometrowym RAP Challenge po najwyższe cele i nie dość, że bezdyskusyjnie wygrał dystans, to jeszcze pokonał rekord słynnego Marko Baloha (8h34’57”) o ponad 20 minut (8h11’59”). Jednocześnie Damian stał się zdobywcą Pucharu Gminy Czemierniki, za co otrzymał także nagrodę ufundowaną przez Burmistrza Gminy. Z kolei w kategorii z częściowym wsparciem na tym samym dystansie nowy najlepszy wynik ustaliła Hiszpanka Villa Ziortza (10h37’57”).

W kategorii 900 km (1/4 RAP) zarówno zwycięzcy Marcinowi Celińskiemu, jak i drugiemu Tomaszowi Madzi udało się pobić najlepszy dotychczasowy czas o niemalże 20 godzin, odpowiednio wynikami 38h34’56” i 39h01’53”. Warto wspomnieć, że zawodnicy razem dojechali do mety w Punkcie Kontrolnym nr 3, pokonawszy południowo-wschodnie rubieże Polski w bardzo zbliżonym, równym tempie. Jeśli chodzi o kategorię 1800 km (1/2 RAP), to jej zwycięzcą okazał się Mariusz Pacwa, który przez niemal cały wyścig nie odpuścił swojej przewagi i dojechał do mety z łącznym czasem 133h41’29” ustalając pierwszy najlepszy wynik w swojej kategorii.

Wiemy już także kto został ultrakolarskim Mistrzem Świata po pokonaniu pełnego dystansu 3600 km dookoła Polski ze wsparciem. Po 163 godzinach, 26 minutach i 35 sekundach pochodzący ze Szwecji Jimmy Rönn dotarł jako pierwszy do mety pierwszych w historii WUCA Mistrzostw Świata w Ultrakolarstwie. Jimmy nie pozwolił drugiemu Rainerowi Steinbergerowi zmniejszyć dystansu między nimi do mniej niż 80 kilometrów i pewnie odebrał mistrzowską koszulkę na mecie w warszawskim Wilanowie.

Najlepszą ultrakolarką na świecie została Nicole Reist. Szwajcarka przejechała pełną pętlę wzdłuż granic Polski w łącznym czasie równym 194 godziny, 40 minut i 53 sekundy i znalazła się na mecie tuż po czwartym wśród mężczyzn Davidzie Rihtariciu. Z kolei w kategorii wiekowej powyżej 50 lat wygrał Joe Barr. Doświadczony irlandzki kolarz i jego załoga pokonali 3600 km wzdłuż granic Polski w czasie 213h34’39”. Na polskich drogach mogliśmy zatem oglądać najlepszych ultrakolarzy świata wraz ze swoimi zespołami wsparcia.

W przypadku dystansu 3600 km bez wsparcia niesamowite zwycięstwo odniósł Krystian Jakubek. Krystian bardzo konsekwentnie utrzymywał wiodącą pozycję w trakcie wyścigu, a na jego ostatnich kilkuset kilometrach tylko ją powiększył, tym samym udowadniając swoją przewagę nad niezwykle wymagającymi rywalami. Jednocześnie, z łącznym czasem 191h38’40”, zawodnik bije zeszłoroczny rekord trasy o około 45 godzin.

Kolejna edycja Race Around Poland odbędzie się latem przyszłego roku.

Poprzedni artykułTour de Pologne 2023: Relacja na żywo z trzeciego etapu
Następny artykułCircuito de Getxo 2023: Alexey Lutsenko wygrywa na solo