fot. Race Around Poland

15 lipca 2023, podczas trzeciej edycji Race Around Poland (RAP), czyli wyścigu dookoła Polski ze startem i metą w Warszawie, odbędą się pierwsze Mistrzostwa Świata w Ultrakolarstwie.

Doświadczenie w organizacji Race Around Poland i doskonała jakość organizacja poprzednich zawodów RAP spowodowały, że światowe stowarzyszenie World Ultra Cycling Association (WUCA) postanowiło powierzyć organizację pierwszych historycznych Mistrzostw Świata w Ultrakolarstwie zespołowi Race Around Poland. WUCA to światowa organizacja non-profit zrzeszająca kolarzy długodystansowych. Warto też podkreślić, że będzie to pierwsza impreza rangi mistrzostw świata w kolarstwie szosowym.

Mistrzostwa Świata w Ultrakolarstwie wystartują 15 lipca z Royal Wilanów w Warszawie (start honorowy), a kolarze będą mieli do pokonania 3600 km w kategorii ze wsparciem. W uznaniu rangi zawodów, koszulkę Mistrza Świata zaprojektowała sama WUCA. Koszulkę na
mecie założy zwycięzca tego niecodziennego, bo najdłuższego w Polsce kolarskiego wyścigu. Koszulka wzorem największych kolarskich tourów- Tour de France, Giro d’Italia oraz Vuelta a España, została wykonana w najdrobniejszych szczegółach, co czyni ją wyjątkową.

Pierwszy zawodnik spodziewany jest na mecie 21.07 we wczesnych godzinach rannych. Meta zostanie zamknięta 27.07 o godzinie 17:00

Ukończenie wyścigu na pełnym dystansie 3600km w limicie czasu 12 dni daje kwalifikację do najbardziej prestiżowego wyścigu ultrakolarskiego na świecie, czyli Race Across America
(5000km non-stop). Organizatorzy najdłuższego w Polsce wyścigu nie zapomnieli także o tych, którzy chcieliby się sprawdzić na nieco krótszych etapach bez walki o koszulkę Mistrza Świata. Poza królewskim dystansem uczestnicy tegorocznego wyścigu Race Around Poland będą mieli do wyboru: 1800 km, 900 km oraz RAP Challenge 300 km w kategoriach: ze wsparciem i bez wsparcia. Wszystkie warianty długości trasy przebiegają przez tereny położone wzdłuż granic kraju, rozpoczynają się w Warszawie i biegną po tej samej trasie. Najdłuższy (3600 km) kończy się metą również w Warszawie, zamykając tym samym pełną pętlę dookoła Polski. Zawodnicy odwiedzą 12 województw Polski przejeżdżając wszystkie największe pasma górskie w Polsce, zachodnią ścianę kraju, polskie wybrzeże, Krainę Tysiąca Jezior, czy mazowieckie niziny.

Na liście startowej jest prawie 70 zawodników i zawodniczek pochodzących z 12 krajów i 3
kontynentów. W rywalizacji wezmą udział m.in.:
Nicole Reist (Szwajcaria) – najlepsza ultrakolarka na świecie, niepokonana od kilkunastu
lat, aktualna Mistrzyni Europy, wielokrotna zwyciężczyni Race Across America
(5000km), Race Around Austria (2200km) i TorTour (1000km)

Joe Barr (Irlandia) – zwycięzca m.in. Race Across America, Race Across The West, Race
Across Italy, Sebring 24h

Philipp Kaider (Austria) – aktualny mistrz świata w jeździe 24h

Arvis Sprude (Łotwa) – aktualny Mistrz Europy w Ultrakolarstwie

Rainer Steinberger (Niemcy) – były Mistrz Europy w Ultrakolarstwie, zwycięzca m.in.
Race Around Austria, Race Across Italy i Race Across Germany

Jarosław „Kurier” Kędziorek – zwycięzca ubiegłorocznej edycji RAP w kat. solo
unsupported

Damian Pazikowski – zwycięzca Pucharu Polski w Ultramaratonach 2022

Zmagania będzie można obserwować na platformie dotwatchingowej – link zostanie udostępniony na stronie www.racearoundpoland.pl w przeddzień zawodów.

Partnerzy: Hostersi, VeloProjekt, Bikeway.pl, Spiegel Bikes, Infinity Bike Seat, Prezydent m.st. Warszawy, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Burmistrz Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, Burmistrz Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy, Mazowiecka Regionalna Organizacja Turystyczna, Warszawskie Centrum Caravaningu, Namedsport, Mondolab, Prorowery, Royal Wilanów, Bike Expo, Bike Atelier, ABR Sesta, Syno Poland, Arche.

Partnerzy medialni: Tur De Tur, Naszosie.pl, Długi Dystans Rowerem, Czwórka

Honorowy patronat: Marszałek Województwa Mazowieckiego, Prezydent m.st. Warszawy,
Burmistrz Dzielnicy Wilanów m.st. Warszawy Burmistrz Dzielnicy Ursynów m.st. Warszawy, Prezes Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Kontakt:
Remigiusz Siudziński – Race Director
Race Around Poland – WUCA World UltraCycling Championship
+48 501 584 669
race@racearoundpoland.pl
www.racearoundpoland.pl

Poprzedni artykułTour de France 2023: Bohaterowie 10. etapu z nowymi umowami
Następny artykułGiro Valle d’Aosta 2023: Dylan Vandenstorme pierwszym liderem
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Hubert
Hubert

Po dróziach dla pedałów? Ten kraj to atrapa…

Tuio
Tuio

Taka impreza w stylu… NIKT się tym nie interesuje:) Uczestników pieciu na krzyż, info że to jakieś mistrzostwa w ostatniej chwili.
Nisza dla tych z małym ego którzy są za słabi żeby sprawdzić się z prawdziwymi sportowcami na np Olimpiadzie, prawdziwych Mistrzostwach Kolarskich itd itp

Krzysztof
Krzysztof

Czytając komentarze stwierdzam że Dobrze że mamy Internet pozwala to nam to stwierdzić na jakim poziomie intelektualnymi są jego niektórzy użytkownicy.