Foto: FB zawodnika

Dziś polski internet obiegła dyskusja na temat kolarskiego stażu w ekipie World Tour. Zanim będziemy mogli napisać coś więcej warto sobie odpowiedzieć na pytanie czym jest taka forma zatrudnienia w zawodowym peletonie.

Zgodnie z przepisami Międzynarodowej Unii Kolarskiej stażystą może zostać każdy zawodnik, który nie był nigdy wcześniej związany stałą umową z drużyną pierwszej bądź drugiej dywizji. Innymi słowy dany kolarz musiał wcześniej ścigać się wyłącznie w ekipach kontynentalnych bądź w zespołach amatorskich, z wyłączeniem poprzednich staży. Jednocześnie nie istnieje żadne kryterium wieku, dzięki czemu np. rok temu stażystą w Team BikeExchange – Jayco był 30-letni Choon Huat Goh.

Taka forma umowy może zostać podpisana najwcześniej od 1 sierpnia każdego roku kalendarzowego, a zawodnik pozyskany na tej zasadzie może się ścigać nadal w poprzednich barwach w razie porozumienia się w tym temacie jego obu zespołów (tak nowego, jak i starego). Jednocześnie World Team/Pro Team pozyskujący stażystę nie może wystawiać go w wyścigach UCI World Tour.

Zdecydowana większość World Teamów rokrocznie korzysta z prawa do zatrudnienia stażystów. Jest to świetna forma do przetestowania kolarza, którego planuje się później zakontraktować na stałe, a takowi zawodnicy są jednocześnie świetnym uzupełnieniem składów, w których w drugiej części sezonu często zdarzają się absencje związane z kontuzjami, przemęczeniem itd.

Polska czeka na stażystę na poziomie World Touru od 5 lat – w 2017 roku w Quick-Step Floors ścigał się Przemysław Kasperkiewicz. Czy sezon 2022 okaże się być przełomowym w tym temacie?

Poprzedni artykułIntermarché – Wanty – Gobert buduje skład na kolejny sezon
Następny artykułBaloise Ladies Tour 2022: Lorena Wiebes z kolejną wygraną, Daria Pikulik 4.
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
zbig
zbig

ciekawi mnie ilu takich stażystów mają np.włosi czy hiszpanie…jesli ktoś wie proszę o informację.

Marcin
Marcin

Świetne info, jak długo można być stażystą, tylko do końca roku? Czy stażysta dostaje wynagrodzenie za okres stażowy, jeśli tak to czy jest to usankcjonowane przez UCI? Jeśli nie zostanie podpisany kontrakt po odbyciu stażu to czy można odbyć kolejny staż w innej ekipie w przyszłym roku, i czy miała kiedyś miejsce taka sytuacja?
Dzięki!