HRE Mazowsze Serce Polski
fot. HRE Mazowsze Serce Polski

Już dziś rozpocznie się 13. edycja Raiffeisen Oberösterreich Rundfahrt. W gronie 23 ekip stających na starcie austriackiej etapówki znalazło się miejsce dla grupy Polaków – oglądać będziemy mogli zawodników HRE Mazowsze Serce Polski, a także biało-czerwonych w ekipie Santic – Wibatech.

Austriacka impreza to jeden z ciekawszych wyścigów kategorii 2.2 w kalendarzu Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Ciekawa trasa co roku przyciąga solidną stawkę, a zawodnicy zajmujący wysokie miejsca w klasyfikacji generalnej dość często ciekawie kontynuują swoją karierę. Na liście zwycięzców znajdziemy m.in. Leopolda Königa, Riccardo Zoidla, Patricka Konrada, Gregora Mühlbergera czy Jannika Steimle, a dalsze miejsca zajmowali także kolarze, których przygoda z kolarstwem zawędrowała niejednokrotnie do World Teamów.

Polacy w historii dotychczas raz stawali na podium klasyfikacji generalnej, a uczynił to w 2014 roku Paweł Cieślik. Rok temu, kiedy całą imprezę wygrywał Alexis Guerin, w stawce rywalizowały obie polskie ekipy – w tej edycji zobaczymy jedynie HRE Mazowsze Serce Polski.

Trasa
Wyścig otworzy liczący 600m prolog, a następnie na kolarzy czekają narastające z dnia na dzień trudności. 1. etap to małe pagórki, po których spodziewać można się finiszu z dużej grupy, drugi odcinek zakończyć może się walką z nieco mniejszego peletonu, zaś finał to podjazd pod Hutterer Hös (16,2km; 5,7%) – jedną z większych gór w wyścigach tej kategorii.

Prolog: Linz – Linz (600m)

Etap 1: Wels – Ranshofen (168.5km)

Etap 2: Eferding – Niederkappel (129.5km)

Etap 3: St. Florian/Asten – Hutterer Hös (133.5km)

Lista startowa
W stawce 23 ekip znalazło się miejsce zarówno dla czołówki drużyn kontynentalnych z naszej części Europy, jak i dla formacji, których udziału najprawdopodobniej nie zanotuje żaden sprawozdawca. Przede wszystkim świetnie prezentują się wszystkie austriackie ekipy, w składach których znajdziemy faworytów tak klasyfikacji generalnej, jak i poszczególnych etapów.

Team Vorarlberg na wyścig zabiera obrońcę tytułu, 30-letniego Francuza Alexisa Guerina, a także m.in. Riccardo Zoidla. W barwach Hrinkow Advarics Cycleang znajdziemy duet, który zaliczył dublet w Małopolskim Wyścigu Górskim – wystartują Jonas Rapp (warto nadrobić naszą rozmowę z Niemcem) oraz Rainer Kepplinger. Dalej znajdziemy Team Felbermayr – Simplon Wels, dla którego ścigają się Florian Gamper czy Daniel Turek czy WSA KTM Graz p/b Leomo z 6. kolarzem zeszłorocznego Tour de l’Avenir – Martinem Messnerem.

Zagraniczne ekipy? Tu również będzie bardzo ciekawie. Gdy na starcie pojawia się Jumbo-Visma Development Team to wiadomo, że młodzież zaznaczy swoją obecność, a tą posiada także ekipa Leopard Pro Cycling, Ljubljana Gusto Santic czy norweski Team Coop. Na pierwszym etapie z pewnością swój mocny pociąg ustawią kolarze holenderskiego ABLOC CT, a na przestrzeni całego wyścigu trzeba będzie uważać na zawodników czeskiego Elkov – Kasper.

W całej tej ciekawej stawce swoich szans poszukają także kolarze HRE Mazowsze Serce Polski. Skład polskiej ekipy na 13. Raiffeisen Oberösterreich Rundfahrt prezentuje się następująco: Adrian, Alan i Norbert Banaszkowie, Marcin i Tomasz Budzińscy oraz Jakub Kaczmarek. Kolarzy znad Wisły zobaczymy także w ekipie Santic – Wibatech – tam wystartują Piotr Pękala i Paweł Szóstka.

Transmisja
Wyścig będzie pokazywany na Youtubie za pośrednictwem kanału K19. Wszystkie etapy będzie można najprawdopodobniej oglądać tam od startu do mety – jest już „postawiona” transmisja z prologu, która ma się rozpocząć o 17:50 polskiego czasu.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments