Fot. Milan Bojić

Trzeci, „królewski” etap zmagań w serbsko-bośniackiej imprezie zakończył się walką ucieczki zawiązanej w końcówce. Po zwycięstwo sięgnął z niej Jakub Kaczmarek i to Polak z HRE Mazowsze Serce Polski przejął prowadzenie w klasyfikacji generalnej!

Trasa środkowego odcinka rywalizacji w wyścigu Belgrad – Banja Luka nie wyglądała może szczególnie trudno, ale w obliczu faktu, że pozostałe etapy są praktycznie płaskie to właśnie meta we Vlasenicy była przez wielu analizowana jako kluczowa dla klasyfikacji generalnej. Na kolarzy czekał wcześniej jeszcze górski przedsmak w mieście Šekovići (3,3km; 7,6%), acz to końcówka wyglądała szczególnie ciekawie – kolejne hopki miały odpowiednio 4,6km o średnim nachyleniu 4,1%, a następnie dwukrotnie po kilometrze o gradiencie na poziomie 3%. Zapowiadało się na pojedynek wytrzymałych sprinterów z puncherami.

Odjazd dnia uformowała piątka kolarzy – Norweg Marius Wold (Tarteletto – Isorex), Niemiec Michael Peter (Santic – Wibatech), Amerykanin Justin Mcquerry (Team Novo Nordisk Development) oraz dwóch Słoweńców – Gregor Matija Černe (Meridiana Kamen Team) i Mihael Štajnar (reprezentacja Słowenii). Jedyny raport z trasy mówił o przewadze na poziomie 2:15.

Podczas podjazdu pod Papraća nieopodal miasta Šekovići (3,3km; 7,6%) w peletonie doszło do sporych podziałów – z grupy tracącej 3 minuty do ucieczki odpadł m.in. jadący w koszulce lidera klasyfikacji generalnej Filippo Fortin (Maloja Pushbikers). Na 30km przed metą w peletonie pozostawało około 40 zawodników.

15km przed metą na czoło wysforowała się siódemka kolarzy, która powalczyła o wygraną na etapie. Po swój kolejny sukces na bośniackiej ziemi sięgnął Jakub Kaczmarek (HRE Mazowsze Serce Polski) i to Polak został nowym liderem wyścigu Belgrad – Banja Luka!

Wraz z kolarzem mazowieckiej ekipy metę przecięli jedynie Lennert Teugels (Tarteletto-Isorex) i Rainer Kepplinger (Hrinkow Advarics), ich kolegom klubowym (odpowiednio Gianni Marchandowi i Jonasowi Rappowi naliczono już małe straty. Peleton stracił prawie 2 minuty, a przyprowadziła go dwójka Polaków – finisz o 6. miejsce wygrał Marceli Bogusławski (HRE Mazowsze Serce Polski), a siódmą lokatę zajął Patryk Stosz (Voster ATS Team).

Wyniki 3. etapu Belgrad-Banja Luka 2022:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments