fot. Adria Mobil

Maciej Paterski z Voster ATS Team wygrał słoweński GP Adria Mobil. Jest to pierwsze polskie zwycięstwo w wyścigu UCI w sezonie 2022. Miejsca w czołowej dziesiątce zajęli też Marcin Budziński i Piotr Brożyna – kolarze HRE Mazowsze Serce Polski finiszowali na odpowiednio na szóstej i ósmej pozycji.

Kolarze rywalizowali dziś w jednodniowym wyścigu GP Adria Mobil, ze startem i metą w Novym Mescie. Trasa imprezy była pagórkowata i mierzyła ponad 180 kilometrów. Po drodze zawodnicy podjeżdżali pod dwa wymagające podjazdy, oznaczone jako górskie premie – Brezovica (7,5 km; 4,3%) i Vahta (7,6 km; 4,8%), a także kilka mniejszych wspinaczek, ulokowanych na prawie 65-kilometrowej rundzie, pokonywanej dwukrotnie. Wyścig kończył się na dwóch płaskich pętlach w Novym Mescie, o łącznej długości 12 kilometrów.

W peletonie znów roiło się od polskich zawodników – na starcie stanęli: Maciej PaterskiSzymon RekitaMateusz GrabisJakub MuriasArtur SowińskiPaweł Cieślik (Voster ATS Team), Adam StachowiakPiotr BrożynaTomasz BudzińskiMiłosz OśkoMarcin Budziński, Dominik Górak (HRE Mazowsze Serce Polski), Piotr Pękala, Bartłomiej Proć, Paweł Szóstka i Bartosz Rudyk (Santic-Wibatech).

Po starcie transmisji telewizyjnej, na 60 kilometrów do mety, na czele utrzymywał się Patrick Haller (Santic-Wibatech), mający około 20 sekund straty do sporego peletonu. Wspólnym wysiłkiem wielu ekip Niemiec został jednak doścignięty. Po kilku próbach ataków, kilkanaście kilometrów później od grupy oderwał się Marko Pavlič z mebloJOGI Pro-concrete, lecz i on, między za sprawą aktywnej jazdy kolarzy HRE Mazowsze Serce Polski i Voster ATS Team, został złapany przez peleton. Po likwidacji ataku Słoweńca, sytuację w głównej grupie starała się kontrolować ekipa Adria Mobil.

Na około 35 kilometrów przed metą, na solowy atak zdecydował się jeden z kolarzy HRE Mazowsze Serce Polski. Jego akcja nie trwała jednak długo. Chwilę później w peletonie doszło do sporej selekcji, a na czoło wysforował się Lars Quaedvlieg z Global Cycling Team. W kilkuosobowej grupce pościgowej za Holendrem znaleźli się między innymi: Tomasz Budziński, Marcin Budziński, Piotr Brożyna (HRE Mazowsze Serce Polski), Paweł Cieślik oraz Maciej Paterski (Voster ATS Team).

Po kilku kilometrach Holender został złapany, ale powtórzył swój atak na finałowej rundzie. Czujnie jechał natomiast Paweł Cieślik, który skasował jego akcję. Tuż po tym, od czołowej grupy starali się oderwać kolejni zawodnicy, w tym kolarze HRE Mazowsze Serce Polski, jednak ich próby również były likwidowane.

W sprincie z grupy najszybszy był Maciej Paterski, za którym uplasowali się Andrea Debiasi (Cycling Team Friuli ASD) i Nicola Venchiarutti (Work Service-Vitalcare-Dynatek). Miejsca w czołowej dziesiątce zajęli też Marcin Budziński i Piotr Brożyna – kolarze HRE Mazowsze Serce Polski finiszowali na kolejno szóstej i ósmej pozycji.

Wyniki GP Adria Mobil 2022:

Poprzedni artykułGandawa-Wevelgem 2022: Pierwszy wielki triumf Biniama Girmaya
Następny artykułGandawa-Wevelgem kobiet 2022: Elisa Balsamo nie do zatrzymania! Świetna jazda Polek
Szukam ciekawych historii w wyścigach, które większość uważa za nieciekawe.
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Tajfun
Tajfun

Pięknie! ale przyznam, że tego to się nie spodziewałem.