fot. Twitter Samuela Watsona

Wygraną Samuela Watsona zakończył się kolejny z wyścigów w ramach Gandawa-Wevelgem – dedykowana orlikom impreza z podtytułem Kattekoers-Ieper. W pierwszej grupie do mety dotarł co jeden z Polaków – 39. miejsce zajął Damian Papierski.

Na zawodników do lat 23 czekało 177km ze startem i metą w Ieper. W końcówce do pokonania mieli dokładnie te same bergi i sektory brukowane co elita, a ostatnim z nich również był Kemmelberg. Na starcie stanęła m.in. reprezentacja Polski, której zawodnicy mogli marzyć, by dołączyć na liście zwycięzców do triumfatora z edycji 2014 – Łukasza Wiśniowskiego.

fot. Procyclingstats

Od startu do przodu ruszyła trójka śmiałków, a byli to Pauls Rubenis (Łotwa), Artjom Köster (Estonia) oraz Jokin Murguialday (Hiszpania). Pierwsza dwójka doskonale znała się z codziennych treningów i wyścigów, bowiem obaj na co dzień reprezentują Team Ampler – Tartu2024. Bask z kolei jest zawodnikiem Caja Rural – Seguros RGA.

Trójka szybko wypracowała sobie przeszło 5 minut przewagi. Ta różnica trzymała się bardzo długo, aż do pierwszego przejazdu przez Kemmelberg. Wówczas za plecami harcowników zaczęło się dziać, a ich szanse na dojazd przed główną grupą zmalały do poziomu praktycznie zera.

Grasanci zostali złapani na około 35km przed metą przez kontrującą, 6-osobową grupę, którą utworzyli Adam Holm Jørgensen (Dania), Romain Grégoire i Axel Huens (Francja), Sakarias Koller Løland (Norwegia), Bodi del Grosso (Holandia) oraz Samuel Watson (Wielka Brytania).

Ich przygoda przed peletonem zakończyła się po około 15km, a do przodu samotnie wyrwał Søren Wærenskjold (Norwegia). Szybko zyskał 15 sekund nad pościgiem, w skład którego weszli Jim Brown (Wielka Brytania), Romain Grégoire (Francja), Arthur Kluckers (Luksemburg) oraz Rick Pluimers (Holandia), peleton tracił tymczasem ponad pół minuty do jadącego na czele harcownika.

Na nic się to jednak zdało – Norweg został złapany na około 10km przed metą i wszystko zapowiadało, że o wygranej, w stosunku do wyścigu juniorów, zadecyduje sprint z większego peletonu. Taki scenariusz nie podobał się jednak kolejnej trójce – do przodu skoczyli Valentin Retailleau (Francja), Adam Holm Jørgensen (Dania) oraz Alec Segaert (Belgia).

Harcownicy zostali złapani, a z peletonu po wygraną sięgnął Samuel Watson (Wielka Brytania). Drugi był Sebastian Kolze Changizi (Dania), a trzecie miejsce zajął Valentin Retailleau (Francja).

Wyniki Gandawa-Wevelgem orlików:

Poprzedni artykułVolta a Catalunya 2022: Andrea Bagioli wygrywa ostatni etap, Sergio Higuita generalkę
Następny artykułGandawa-Wevelgem 2022: Pierwszy wielki triumf Biniama Girmaya
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments