fot. UAE-Team Emirates

Za nami pierwsze trzy dni ścigania w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Dwa pierwsze, zgodnie z przewidywaniami, rozegrali między sobą sprinterzy, trzeciego dnia obejrzeliśmy jazdę indywidualną na czas, która to przyniosła nieco większe różnice, niż można się było spodziewać.

Już dziś kolarze ruszą na odcinek z metą na Jabel Jais. Wspinaczka ta liczy sobie 18,7km o średnim gradiencie 5,7%. Przed rokiem najlepszy na szczycie tego podjazdu okazał się być imponująco finiszujący Jonas Vingegaard, drugie miejsce zajął wówczas umacniający się na pozycji lidera Tadej Pogačar, a trzeci był ówczesny wicelider wyścigu Adam Yates. Co przyniesie nam ten rok?

UAE-Tour-profil-4.-etapu

W tegorocznej edycji Jabel Jais będzie pierwszą z dwóch gór, a zatem należy spodziewać się nieco aktywniejszej walki, niż miało to miejsce w edycji 2021. Co prawda po wczorajszych zmaganiach powstały już pierwsze różnice czasowe, ale nie są one aż tak duże, by nie dało się ich zlikwidować śmiałym atakiem już na tym etapie. Wiadomo – trudniejszą górą będzie finałowe, niedzielne Jabel Hafeet (10,9km; 6,7%), acz należy żyć nadzieją, że nie każdy będzie czekał do 7. odcinka.

Obecnie najwyżej sklasyfikowanym z faworytów klasyfikacji generalnej jest Tom Dumoulin (Jumbo-Visma). Zajmuje on 4. miejsce i ma 4 sekundy przewagi nad Tadejem Pogačarem i 8 sekund zapasu nad João Almeidą (obaj UAE Team Emirates). Przy odpowiednim podziale bonifikat i różnicach między zawodnikami o trykot lidera powalczyć może jeszcze Aleksandr Vlasov (BORA-hansgrohe), który do Holendra traci 11 sekund.

Dobrze wygląda jeszcze sytuacja Neilsona Powlessa (EF Education-EasyPost), obecnie 9. kolarza wyścigu, tracącego 14 sekund do Motyla z Maastricht. Sekunda więcej dzieli z Tomem Dumoulinem lidera INEOS Grenadiers – Adama Yatesa. Pozostali faworyci ponieśli w dniu wczorajszym nieco większe straty i z jeśli myślą o wygranej w całym UAE Tour to z pewnością będą musieli zaskoczyć swoich rywali.

Szerokie grono faworytów klasyfikacji generalnej po 3. etapach UAE Tour:

Miejsce po 3. etapach Nazwisko i imię Drużyna Strata
4  DUMOULIN Tom Jumbo-Visma
5  POGAČAR Tadej UAE Team Emirates 0:04
6  ALMEIDA João UAE Team Emirates 0:08
8  VLASOV Aleksandr BORA – hansgrohe 0:11
9  POWLESS Neilson EF Education-EasyPost 0:14
10  YATES Adam INEOS Grenadiers 0:15
15  DE LA CRUZ David Astana Qazaqstan Team 0:22
16  MASNADA Fausto Quick-Step Alpha Vinyl Team 0:24
21  BILBAO Pello Bahrain – Victorious 0:26
22  HARPER Chris Jumbo-Visma ,,
29  RODRÍGUEZ Óscar Movistar Team 0:29
30  QUINN Sean EF Education-EasyPost 0:30
32  GUERREIRO Ruben EF Education-EasyPost 0:31
34  BARDET Romain Team DSM 0:32
43  TAARAMÄE Rein Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 0:37
45  HINDLEY Jai BORA – hansgrohe 0:38
60  MÄDER Gino Bahrain – Victorious 0:45
64  MAJKA Rafał UAE Team Emirates 0:47
65  BENNETT George UAE Team Emirates ,,
66  HIRT Jan Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
67  MEINTJES Louis Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux 0:48
guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan

Aż mnie zatkało … Darek Baranowski komentując IV etap Tour UEA wygłosił tezę, że ścieżki rowerowe przyczyniają się do rozwoju kolarstwa! Może turystyki tak, ale kolarstwa?! Pewnie nigdy nie jechał szosą po tych ścieżkach „zdrowia”, gdzie można złapać choroby wibracyjnej, gdzie jadący z naprzeciwka rzadko mogą się wyminąć bez prawie zupełnego wyhamowania … trafiają do wyczynowego sportu uczestnicy rywalizacji na zwifcie, ale chyba żaden miszcz ścieżek jeszcze tam nie trafił.