Fabio Jakobsen, Stanisław Aniołkowski, Matteo Trentin, Alexander Kristoff

Fabio Jakobsen (Quick-Step Alpha Vinyl) był najszybszy na ostatnim etapie Volta a la Comunitat Valencana. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Aleksandr Vlasov (BORA-hansgrohe).

Ostatniego dnia rywalizacji w Volta a la Comunitat Valenciana zawodnicy ścigali się na dynamicznym etapie z Paterny do Walencji. Trasa mierzyła zaledwie 92 kilometry i brakowało na niej znaczących przeszkód terenowych. Organizatorzy ulokowali na niej jedną lotną premię – 17 kilometrów przed linią mety.

Niedługo po starcie na atak zdecydowali Matej Mohoric (Bahrain – Victorious) i Remco Evenepoel (Quick-Step Alpha Vinyl), zajmujący drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Peleton nie zgodził się jednak na odjazd tak mocnych zawodników i szybko zlikwidował dwójkową akcję. Kilka kilometrów później od głównej grupy odskoczył Vincenzo Nibali (Astana Quazaqstan Team), do którego dojechał jego zespołowy kolega – Manuele Boaro. Po chwili włoski duet został wzmocniony przez dwóch Hiszpanów z ekip ProTeams – Jonathana Lastrę (Caja Rural – Seguros RGA) i Gotzona Martina (Euskaltel – Euskadi).

Czwórka utworzyła ucieczkę i wypracowała sobie około 1,5-minutową przewagę nad peletonem, prowadzonym głównie przez ekipę Quick-Step Alpha Vinyl. Po półmetku dystans między pierwszymi grupami zaczął się zmniejszać i na 40 kilometrów do mety wynosił minutę. Poza wspomnianymi zawodnikami Patricka Lefevere’a, swój udział w kontrolowaniu odjazdu mieli też kolarze Trek-Segafredo, Intermarche – Wanty – Gobert Materiaux czy BORA-hansgrohe.

Przez kolejne 20 kilometrów przewaga uciekinierów zmalała jednak jedynie o 15 sekund. Harcownicy przez lotną premię, gdzie pierwszy zameldował się Gotzon Martin, przejechali 25 sekund przed główną grupą. Kilka kilometrów później ucieczka została zlikwidowana i ekipy sprinterskie zaczęły ustawiać swoje pociągi.

Najbardziej widoczni byli kolarze Quick-Step Alpha Vinyl, którzy, w przeciwieństwie do wczorajszego etapu, starali się kontrolować sytuację.

Po świetnym rozprowadzeniu, ostatni etap padł łupem Fabio Jakobsena (Quick-Step Alpha Vinyl), który na ostatnich metrach był szybszy od Elii Vivianiego (INEOS Grenadiers) i Alexandra Kristoffa (Intermarche – Wanty – Gobert Materiaux). Na piątej pozycji etap ukończył Stanisław Aniołkowski (Bingoal Pauwels Sauces WB).

W klasyfikacji generalnej triumfował Aleksandr Vlasov z ekipy BORA-hansgrohe.

Wyniki ostatniego etapu Volta a la Comunitat Valenciana 2022:

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments