Benoît Cosnefroy
fot. AG2R Citroën Team

Pierwszy tydzień grudnia już prawie za nami, a kolejną ekipą będącą bohaterem naszego cyklu jest AG2R Citroën Team. Francuska drużyna nie zmienia się specjalnie mocno, a zatem ciężko też będzie powiedzieć coś nowego. Niemniej pod koniec tekstu znalazło się miejsce na pewną (mam nadzieję ciekawą) nowość!

W minionym już sezonie AG2R Citroën Team odniosło 12 zwycięstw, a także było autorem jednej z największych niespodzianek roku – Ben O’Connor zajął przecież 4. miejsce w Tour de France. Więcej o tym przeczytacie w naszym podsumowaniu. 29 kolarzy będzie się starało, żeby wyniki w kolejnym roku nie były gorsze, a aż 26 z nich ścigało się w biało-brązowych barwach w sezonie 2021.

Do drużyny przychodzą jedynie Felix Gall, Valentin Paret-Peintre i Antoine Raugel. Na emeryturę przeszli z kolei Mathias Frank, Ben Gastauer i Julien Duval. Nowe barwy reprezentować będą François Bidard, Alexis Gougeard i Tony Gallopin. To tyle z transferów, szału nie ma.

Główne gwiazdy AG2R Citroën Team na sezon 2022:
a) na klasyfikacje generalne wyścigów wieloetapowych:
Chyba wszystkie oczy zwrócone są w tej materii na Bena O’Connora. Australijczyk po 4. miejscu w Tour de France ma wysoko powieszoną poprzeczkę, a doskoczyć do niej ponownie będzie bardzo ciężko. W tygodniówkach coraz lepiej radził sobie w tym roku Aurélien Paret-Peintre, może w tą stronę rozwinie się Clément Champoussin bądź 14. w Tour de Pologne 21′ Clément Berthet? Nie czarujmy się jednak – do czołówki światowej jest w tej materii AG2R bardzo daleko.

b) na sprinty:
Ciężko powiedzieć, kto w tej ekipie jest najszybszy. I niestety tak jak np. w Jumbo-Visma była to mnogość wyboru, tak tutaj jest po prostu problem. Marc Sarreau, Andrea Vendrame i Clément Venturini to takie trzy najpoważniejsze kandydatury do sprinterskich potyczek, próbować będzie czasem pewnie także Damien Touzé czy Lawrence Naesen. Ogólnie bieda.

c) na klasyki:
Opieranie składu na 36-letnim Gregu Van Avermaecie to szaleństwo, ale troszkę tak wygląda AG2R. Towarzyszyć mu będzie równie nieskuteczny ostatnimi laty Oliver Naesen, a pomóc im spróbują Michael Schär czy Gijs Van Hoecke. Ekipa pewnie by marzyła by do formy sprzed lat wrócił po chorobie Bob Jungels, acz bardziej trzeba jednak patrzeć w przyszłość. Tu w pagórkowatych klasykach fajnie radzili sobie Benoît Cosnefroy, Clément Champoussin, Stan Dewulf czy Dorian Godon. Ogólnie wyścigi jednodniowe powinny być głównym celem zespołu.

d) na czasówki:
Nikt, po prostu nikt.

e) na górskie etapy:
W AG2R dalej ścigać się będą m.in. Nans Peters i Geoffrey Bouchard. Jeden wygrał w ostatnich latach 2 etapy wielkich tourów, drugi ma na koncie dwa trykoty górala. Niegdyś fajny potencjał zdradzał Jaakko Hänninen, może odbudować zdoła się Lilian Calmejane? Ta frakcja może i nie wygląda godnie, ale kolarze AG2R od lat potrafią polować na takie odcinki.

f) kolarze, na których warto zwrócić uwagę:
Gdybym miał oznaczyć jednego kolarza, który nie padł wyżej, a zasługuje na swój kącik to byłby to Mikaël Cherel. Dlaczego? Zdaniem serwisu Procyclingstats jest najbardziej utytułowanym zawodowcem bez zawodowego zwycięstwa. 35-latek to po prostu cenny pomocnik, a indywidualnie np. 18. kolarz Tour de France 2015. Innych ciekawostek specjalnie nie widać.

Skład formacji AG2R Citroën Team na sezon 2022:
Niezbyt atrakcyjnie prezentowała się poprzednia forma prezentowania składu, toteż dzięki pomocy jednego z redakcyjnych kolegów mogę oficjalnie ogłosić, że od dzisiaj udoskonalamy formę prezentacji składu. Pobawcie się quizem, a jeśli nie macie ochoty to po prostu zacznijcie i od razu zakończcie. Wyświetlą się wówczas poprawne odpowiedzi.

Podsumowanie
Przed AG2R Citroën Team kolejny szary rok swojego istnienia. Nic nie zapowiada byśmy mieli z wypiekami na ustach za rok wspominać ich udział w wyścigach sezonu 2022, acz miejmy nadzieję, że życie będzie potrafiło zaskoczyć i któryś z młodych Francuzów okaże się odkryciem. Ocena końcowa to jednak takie uczciwe 3/10 w skali World Teamów, ciężko bowiem chwalić drużynę, która nie posiada jakiegokolwiek topowego nazwiska w składzie.

Nasza ocena potencjału ekipy AG2R Citroën Team na sezon 2022: 3/10

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Michał
Michał

Obawiam się że Greg van avermaet ma trochę więcej niż 27 lat