HRE Mazowsze Serce Polski
fot. HRE Mazowsze Serce Polski

Skończyliśmy World Tour, a zanim ruszymy w drugą dywizję pora przyjrzeć się ekipie, która wygrała ranking światowy w tej trzeciej. Z przyjemnością można to kolejny raz napisać, że jest to nasza, polska formacja – HRE Mazowsze Serce Polski.

Dariusz Banaszek w 2 lata stworzył niezwykły projekt. W debiutanckim sezonie udało się jego zawodnikom wygrać ranking europejski, rok później był to już triumf w skali całego świata. Możemy być dumni, że na tym poziomie to nasz zespół pokazuje swoją klasę. W sezonie 2021 tworzyło go 17 zawodników i praktycznie każdy z nich dołożył jakąś cegiełkę do tego sukcesu.

Nie obyło się bez małych mankamentów – dopiero w drugiej połowie sierpnia zespołowi udało się triumfować w imprezie UCI przed rodzimą publicznością. Z pewnością mądrzejsze ode mnie głowy analizują czemu drużynie lepiej rywalizuje się poza granicami naszego kraju, niemniej jest to chyba jedynie mały mankament nie wpływający zasadniczo na ogólną ocenę poczynań HRE Mazowsze Serce Polski.

Najważniejsze sukcesy chronologicznie:
🇭🇷Wygrany etap Istarsko Proljeće – Istrian Spring Trophy (2.2)
🇬🇷Triumf na prologu International Tour of Rhodes (2.2)
🇧🇦Zwycięstwo w kl. generalnej i na etapie Belgrade Banjaluka (2.1)
🇫🇷Triumf w kl. górskiej i 7. miejsce w kl. generalnej Alpes Isère Tour (2.2)
🇪🇪Wygrana klasyfikacja górska i 4. miejsce w kl. końcowej Tour of Estonia (2.1)
🇪🇪Mistrzostwo Estonii
🇵🇱Wicemistrzostwo Polski
🇵🇱Wygrana w kl. punktowej i 4. miejsce w kl. generalnej Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków (2.2)
🇧🇬2 zwycięstwa na etapach Tour of Bulgaria (2.2)
🇸🇰Wygrana w Visegrad 4 Bicycle Race – GP Slovakia (1.2)
🇵🇱4. lokata w kl. generalnej Dookoła Mazowsza (2.2)
🇷🇴Wygrany etap, kl. generalna i punktowa Cycling Tour of Szeklerland (2.2)
🇵🇱Wygrany etap, kl. górska oraz 4., 5., 6., 8. i 9. miejsce w kl. generalnej CCC Tour – Grody Piastowskie (2.2)
🇪🇪Triumf w kl. górskiej oraz 4. i 6. lokata w kl. końcowej Baltic Chain Tour (2.2)
🇵🇱Dominacja – pierwsze 4 lokaty w Górskich Szosowych Mistrzostwach Polski
🇷🇴Wygrana w kl. generalnej Turul Romaniei (2.1)
🇷🇸2 zwycięstwa na etapach i 5. miejsce w kl. końcowej Tour de Serbie (2.2)
🇵🇱Mistrzostwo Polski w jeździe na czas parami

Kluczowi kolarze HRE Mazowsze Serce Polski w sezonie 2021:
🇪🇪Mihkel Räim
Zakontraktowanie 28-latka to była jedna z najlepszych decyzji jakie mogła podjąć ta drużyna. Zaczął zwracać się szybko – już w marcu wygrał etap Istarsko Proljeće – Istrian Spring Trophy. W kwietniu zwyciężył w klasyfikacji generalnej wyścigu 2.1 – Belgrade Banjaluka, a wszystko to za sprawą triumfu na ostatnim etapie. Podczas innej imprezy tej kategorii – Tour de Hongrie, był 5. na jednym z etapów finiszując między kolarzami ścigającymi się w WT. Po nieco gorszym okresie Mihkel w czerwcu zdobył mistrzostwo krajowe, wygrał też etap Tour of Bulgaria. Przed własną publicznością był jeszcze 6. w klasyfikacji generalnej Baltic Chain Tour. Teraz przechodzi do Burgos-BH.

🇵🇱Alan Banaszek
24-latek również miał świetny sezon. Został mistrzem Europy w torowym omnium, acz my skupmy się na szosie i jego występach w barwach HRE Mazowsze Serce Polski. Zaczęło się dobrze – Alan był 3. w Grand Prix Gazipasa, 2. w Grand Prix Velo Manavgat i 4. w Trofej Umag – Umag Trophy. Później nieco przygasł, acz fajne finisze trafiły mu się w imprezie 2.Pro – czerwcowym Tour of Slovenia. Chwilę później został wicemistrzem Polski w wyścigu ze startu wspólnego, a podczas Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków finiszował w top6 na wszystkich 5 etapach, wygrał klasyfikację punktową i był 4. w końcowym zestawieniu. Na zwycięstwo czekał aż do lipca – triumfował w Visegrad 4 Bicycle Race – GP Slovakia. Nieźle pojechał Dookoła Mazowsza, acz zakończyło się na 4. lokacie w klasyfikacji generalnej. Lepiej było w rumuńskim Cycling Tour of Szeklerland, gdzie wygrał etap, na pozostałych zawsze był w top4 i tym samym zgarnął wygraną w klasyfikacji końcowej czy punktowej. We wrześniu zwyciężył na dwóch etapach Tour de Serbie czy był 7. w Classique Paris-Chauny (1.1).

🇵🇱Jakub Kaczmarek
Bobo to solidny kolarz – przez sezon notował kilka miejsc w pierwszych „10” różnych wyścigów, acz tak na poważnie jego forma zaczęła się pojawiać w lipcu podczas klasyków wyszehradzkich. Wszystkie cztery ukończył w pierwszej dziesiątce, a w sierpniu zgarnął etap i był 4. w całym CCC Tour – Grody Piastowskie. Szczytem wyników w sezonie z pewnością jest jego wygrana w klasyfikacji generalnej Turul Romaniei (2.1). Mamy już pewność, że Kuba zostaje w HRE Mazowsze Serce Polski.

🇵🇱Marceli Bogusławski
Król prologów. Zaczął od 4. lokaty w takowym podczas Istarsko Proljeće – Istrian Spring Trophy, niedługo później wygrał i tym samym założył koszulkę lidera International Tour of Rhodes. Na 4. miejscu w klasyfikacji generalnej zakończył Tour of Estonia (2.1) – zwyciężył tam też w górskim zestawieniu. Jego łupem padł też prolog Tour of Bulgaria, a w Okolo Slovenska / Tour de Slovaquie (2.1) zajął na takowym 3. miejsce przegrywając tylko z kolarzami ścigającymi się na co dzień w WT.

Największe pozytywne zaskoczenia:
Może zabrzmi to nieco nieprzyjemnie, ale ciężko być zaskoczonym postawą kolarzy HRE Mazowsze Serce Polski, albowiem od początku sezonu wierzyłem w ich dobre wyniki. Liderzy odnosili ważne zwycięstwa, pomocnicy dawali z siebie wszystko. W tym miejscu warto wyróżnić braci Budzińskich, którzy z pewnością są coraz istotniejszymi ogniwami mazowieckiego zespołu.

Największe rozczarowania:
Nieco więcej oczekiwać można było po górskiej frakcji kolarzy w czerwonych koszulkach. Zarówno Piotr Brożyna jak i Adam Stachowiak gdzieś nie trafili idealnie z formą. Więcej z pewnością potrafił pokazać nie raz Paweł Bernas, który w tym roku skupił się głównie na ucieczkach, niestety w wielu wypadkach nie przynoszących wymiernych wyników. Nie ma co jednak narzekać.

Podsumowanie:
Dariusz Banaszek stworzył świetną maszynkę do wygrywania, w której nawet jak któryś trybik nieco skrzypi to zaraz inny sprawia, że cała formacja działa prawidłowo. O sile w tym roku stanowili głównie sprinterzy, ale z drugiej strony nie ma co się temu dziwić – ekipy w tej dywizji ścigają się głównie w terenie premiującym najdynamiczniejszych kolarzy. Co ważne polska drużyna potrafiła przejmować kontrolę nad wyścigami, a to ogląda się bardzo przyjemnie. Życzę dalszych sukcesów!

Artykuł nie zawiera końcowej oceny z racji tego, że w naszym cyklu pojawią się jedynie dwie ekipy z trzeciej dywizji i ciężko byłoby wybrać odpowiednią skalę.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments