Fran Miholjević
fot. Karpacki Wyścig Kurierów

Mamy połowę listopada, warto więc rozejrzeć się po świecie i zobaczyć gdzie kolarze są już pewni swojej przyszłości, a drużyny mogą spokojnie planować w pełnym składzie swoje okresy przygotowawcze do sezonu 2022.

Wciąż czekamy na kolejne ruchy naszych drużyn – HRE Mazowsze Serce Polski ogłosiło już 10 zawodników, w tym aż 7 to zawodnicy poniżej 21 roku życia, z kolei Voster ATS Team po dzisiejszym potwierdzeniu Macieja Paterskiego ma w swoim składzie na 2022 rok trójkę zawodników i dwóch ogłoszonych przypadkiem (ich nazwiska pojawiły się przy transferze Artura Sowińskiego).

Pora na podróż dookoła świata
Najbardziej nie próżnują Belgowie. Aż 6 ekip ma już praktycznie zamknięte składy, ale czy kogoś to dziwi? Baloise – Trek Lions czy Pauwels Sauzen – Bingoal to drużyny łączące szosę z przełajami, więc dla nich sezon trwa w najlepsze. W gronie ekip CT zadebiutuje Home Solution-Soenens, w barwach której zobaczymy aż 15 zawodników do lat 21. Piękny system szkolenia, tylko pozazdrościć. Jeszcze niższą średnią wieku, bo oscylującą wokół 18 lat na ten moment ma Bingoal WB Development Team.

6 drużyn kontynentalnych z praktycznie pełnymi składami mają też Portugalczycy. W tym kraju z Półwyspu Iberyjskiego od lat trwa jakaś specyficzna stagnacja – brakuje tam choćby jednej formacji PRT, z drugiej strony w portugalskich wyścigach może pojechać cała gromada lokalnych drużyn, które niejako kiszą się we własnym sosie. Nie brak tam jednak ciekawych nazwisk – w Glassdrive Q8 Anicolor jeździć będzie Javier Moreno czy Héctor Sáez, w Rádio Popular karierę kontynuuje 36-letni Tiago Machado, a w Aviludo – Louletano zobaczymy znanego z CCC czy worldtourowej Bory José Mendesa.

Co oczywiste swoje składy bardzo wcześnie formują drużyny development. Znamy już młodzieżówki DSMu, Jumbo-Visma, Groupama-FDJ czy Astany. Na młodzieży skupia się też włoskie Cycling Team Friuli ASD – 3 drużyna kontynentalna świata z sezonu 2022. Zachowali oni w swoim składzie m.in. widocznego na zdjęciu tytułowym artykułu Frana Miholjevića.

Przenieśmy się do Holandii – tam znamy już 5 ekip. Aż 17 kolarzy zatrudniło znane z aktywnej jazdy ABLOC CT. Tyleż samo nazwisk ma na liście Allinq Continental Cycling Team – nowa formacja, którą poznaliśmy podczas Dookoła Mazowsza w 2021 roku jeszcze jako drużynę amatorską. Działalność kontynuuje też m.in. BEAT Cycling, Metec – Solarwatt czy często goszczące na polskich szosach VolkerWessels.

We Francji póki co dość spokojnie. Pełny skład ogłosił Sprinter Nice Métropole, wciąż czekamy na ostatnie ruchy St Michel – Auber93 czy drużyny, w której w tym roku ścigał się Przemysław Kasperkiewicz – Team U Nantes Atlantique. Oby Polak znalazł tam angaż także na szczeblu kontynentalnym.

Nie próżnują również Duńczycy – tam również znamy już 3 zespoły z pełnymi składami. ColoQuick ponownie skupił się na młodzieży, nieco przemieszany skład ma Restaurant Suri – Carl Ras, podobnie wygląda Riwal Cycling Team.

U naszych sąsiadów póki co wiemy tylko o zestawieniach Minsk Cycling Club i Topforex – ATT Investments. Wciąż wśród niewiadomych jest m.in. jak będzie wyglądał Elkov-Kasper czy słowacka Dukla.

Przechodząc do ciekawostek – wciąż niepełne składy mają młodzieżowe Hagens Berman Axeon czy Leopard Pro Cycling, powstała niegdyś przymierzana do przejęcia ekipy WT formacja sponsorowana przez Manuela Fundación w Hiszpanii, o dziwo skład ogłosił też ekwadorski Best PC Ecuador czy zarejestrowany na wyspie Guam EuroCyclingTrips. Swoją dwunastkę potwierdziła także zdecydowanie najlepsza ekipa z Afryki – ProTouch. W ich barwach obok kolarzy z RPA znalazło się miejsce dla przedstawicieli Rwandy oraz Erytrejczyka i Ugandyjczyka.

Sezon 2022 powoli się zbliża, my czekamy na to jak będzie ostatecznie wyglądała sytuacja w polskich zespołach, niemniej jeśli ktoś z Państwa ma swoich ulubieńców w powyższych ekipach to warto sobie rzucić okiem na serwis Procyclingstats i sytuację w drużynach CT na przyszły rok.

Poprzedni artykułMark Padun odchodzi z drużyny Bahrain-Victorious. Dokąd?
Następny artykułNaszosowe podsumowanie sezonu: AG2R Citroën Team
Niegdyś zapalony biegacz, dziś sędzia siatkówki z Pomorza, przy okazji aktywnie grający w jednej z trójmiejskich drużyn. Fan kolarskich statystyk i egzotycznych wyścigów. Marzenie związane z tą dyscypliną? Wyjazd na Mistrzostwa Świata do Rwandy w 2025 roku.
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments