fot. Unipublic / Charly Lopez

Dyrektor Vuelta a España Javier Guillén zapewnił w rozmowie z hiszpańskim radiem publicznym, że w kolejnych latach wyścig wróci na Wyspy Kanaryjskie. Zdradził również, że w przyszłorocznej edycji na trasie Vuelty znajdzie się jeden etap jazdy indywidualnej na czas. 

Pomysł, aby La Vuelta ponownie zawitała na Wyspy Kanaryjskie powstał przed wybuchem pandemii koronawirusa. Na czas jej największego nasilenia organizatorzy wyścigu oraz władze Kanarów musieli zaprzestać prac, ale teraz rozmowy na ten temat wznowiono.

– Nie chcę nikogo oszukiwać – nie ma jeszcze ustalonej żadnej konkretnej daty, ponieważ jest jeszcze do ustalenia wiele rzeczy, ale wola bez wątpienia jest. Rząd Wysp Kanaryjskich współpracuje z nami. Pierwsze rozmowy odbywały się jeszcze przed pandemią, a później priorytety stały się inne, co jest oczywiste. W tym momencie ponownie zaczęliśmy planować przyszłość i chcemy, aby Vuelta zawitała na Kanary najszybciej jak to możliwe

– wyjaśnił Guillén.

Wyścig dookoła Hiszpanii ma w najbliższych latach odwiedzić dwie wyspy wchodzące w skład archipelagu Wysp Kanaryjskich – Gran Canarię oraz Teneryfę. Plan brzmi: „cztery mety etapów na dwóch wyspach”. W związku z tym, że poza kontynentalną częścią Hiszpanii miałyby się odbyć aż cztery odcinki i to te końcowe (bo Vuelta na Kanarach ma mieć swój finał), to trzeba poszukać górskich tras. Guillén został w związku z tym zapytany o to, jakie miejsca na Wyspach Kanaryjskich wydają mu się najbardziej interesujące.

– Osobiście podjeżdżałem na rowerze pod Pico de las Nieves i ten szczyt wydawał mi się bardzo trudny. Oczywiście punktem odniesienia jest wulkan Teide, ale w Pico de las Nieves się zakochałem. Jest to długa, trudna i różnorodna wspinaczka. Ma 18 km długości, a w trakcie takiego dystansu może się wiele wydarzyć. Ponadto jest to piękne i przyciągające uwagę miejsce. Oglądaliśmy już kilka podjazdów, ale na stole leżą jeszcze inne propozycje, które musimy obejrzeć.

Natomiast co do przyszłorocznej edycji, to dyrektor wyścigu również zdradził kilka szczegółów. Na razie jak zwykle jako pierwszą zaprezentowano trasę Tour de France, niebawem będzie oficjalna prezentacja Giro d’Italia, a po Nowym Roku Vuelty.

– Na trasie znajdzie się etap jazdy indywidualnej na czas, a także wysokie góry. Pierwsze trzy etapy odbędą się w Holandii, a ruszymy z Utrechtu. Mogę również potwierdzić to, że będzie indywidualna „czasówka” oraz finał w stolicy Hiszpanii. Poza tym chcemy, żeby na trasie znalazły się etapy z eksplozywnymi końcówkami, a także jakiś wcześniej niewykorzystywany w wyścigu szczyt. Chcemy również, aby Vuelta przejeżdżała przez jak największą liczbę wspólnot autonomicznych Hiszpanii, ale jednocześnie wiemy, że nie może zawitać do wszystkich

– zakończył Javier Guillén.

Przypomnijmy, że tegoroczny Wyścig dookoła Hiszpanii wygrał po raz trzeci z rzędu Słoweniec Primož Roglič (Jumbo-Visma).

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments