Fot. Wahoo

Sezon jazdy na trenażerze nadciąga wielkimi krokami i choć niejednej osobie jazda w czterech ścianach kojarzy się wyłącznie z torturami, to obecne trenażery wraz z dostępnymi akcesoriami i oprogramowaniem treningowym pozwalają na realistyczne odwzorowanie warunków zewnętrznych. Firma Wahoo jest niekwestionowanym liderem w segmencie kolarskiego treningu stacjonarnego. Zapraszam do przeglądu trenażerów oraz akcesoriów, dzięki którym jazda na rowerze w czterech ścianach może być przyjemnością.

Firma Wahoo ma w swojej ofercie trzy trenażery kolarskie oraz jeden stacjonarny rower treningowy. Ich cechą wspólną jest możliwość zewnętrznego sterowania oporem, co może być realizowane z poziomu aplikacji Wahoo Fitness, dowolnego licznika lub zegarka sportowego obsługującego komunikację ANT+ FE-C, oraz poprzez liczne aplikacje treningowe, jak na przykład Zwift, The Sufferfest, TrainerRoad, czy Rouvy. Każdy z trenażerów Wahoo jest ponadto kompatybilny z przystawką KICKR Climb zmieniającą nachylenia roweru.

Wahoo KICKR Snap

Podstawowym trenażerem w ofercie firmy Wahoo jest model KICKR Snap. Jest to inteligentny trenażer rolkowy odwzorowujący realistyczne wrażenia z jazdy. Aby z niego korzystać nie trzeba demontować z roweru tylnego koła i po jednorazowym ustawieniu szerokości osi montaż roweru na trenażer jest błyskawiczny. Jednym z największych problemów z klasycznymi trenażerami rolkowymi jest ich głośność, jednak w przypadku trenażera KICKR Snap problem ten został praktycznie wyeliminowany i jest to zdecydowanie najcichszy trenażer w tej klasie. Za opór odpowiada silnik elektromagnetyczny z blisko 5-kilogramowym kołem zamachowym. Takie połączenie pozwala na bardzo dokładne odwzorowanie realizmu jazdy. Dokładność pomiary mocy przez trenażer KICKR Snap wynosi ±3%, a warunkiem jej uzyskania jest odpowiedni kontakt opony z rolką trenażera, odpowiednie ciśnienie w oponie (pomiędzy 110-120 psi), oraz wykonanie podstawowej kalibracji (spindown calibration). Trenażer Wahoo KICKR Snap kompatybilny jest z rowerami szosowymi i górskimi z tylnymi kołami o rozmiarach od 24 do 29 cali i montowanych za pomocą szybkozamykaczy (130 i 135 mm), jak i osi sztywnych (12×142 i 12×148 mm – zestaw adapterów sprzedawany oddzielnie). Jego cena detaliczna wynosi 2299 złotych.

Tomasz Kowalski, trener triathlonu:

„Jeśli szukasz cichego inteligentnego trenażera rolkowego, to KICKR Snap jest doskonałym wyborem. Wziąwszy pod uwagę możliwość złożenia go do naprawdę kompaktowego rozmiaru oraz amortyzację pod rolką minimalizującą wibracje idealnie sprawdzi się w małych mieszkaniach.”

Wahoo KICKR Core

Drugim i zarazem najpopularniejszym modelem w ofercie amerykańskiego producenta jest trenażer Wahoo KICKR Core z napędem bezpośrednim. Chcąc z niego korzystać musimy zdjąć z roweru tylne koło i wpiąć go w trenażer. Trenażer obsłuży kasety od 8 do 11 rzędów, oraz opcjonalnie 12-rzędowe (bębenek XD/XDR sprzedawany oddzielnie). W zestawie z trenażerem kasety nie dostajemy, więc warto pamiętać o jej kupnie. Podobnie jak w przypadku tańszego modelu Snap, trenażer KICKR Core kompatybilny jest z rowerami szosowymi i górskimi z tylnymi kołami o rozmiarach od 24 do 29 cali i montowanych za pomocą szybkozamykaczy (130 i 135 mm), jak i osi sztywnych (12×142 i 12×148 mm). Mechanizm oporowy pozwala na generowanie 1800 watów, a dokładność pomiaru mocy wynosi ±2%. Dzięki ciężkiemu kołu zamachowemu i przełożeniu z dużego koła napędowego odwzorowanie realizmu jazdy oraz płynność zmiany obciążenia są na bardzo wysokim poziomie. Chcąc zakupić trenażer Wahoo KICKR Core należy liczyć się z wydatkiem 3699 złotych.

Piotr Ławicki, zawodowy triathlonista:

„W mojej ocenie nie ma lepszego trenażera o takim stosunku ceny do jakości. Spędzam na trenażerze setki godzin rocznie i ani razu nie zawiodłem się na KICKR Core. Jest nie tylko realistycznie i dokładnie, ale przede wszystkich bardzo cicho.”

Wahoo KICKR Smart Trainer V5

Piąta wersja kultowego trenażera Wahoo KICKR Smart Trainer V5 trafiła do sprzedaży w ubiegłym roku. Jest to pierwszy trenażer amerykańskiego producenta nie wymagający ręcznej kalibracji, jako że odbywa się to w pełni automatycznie. Zwiększeniu uległa dokładność pomiaru mocy, która wynosi ±1%. Oprócz mocy trenażer mierzy również kadencję. Już pierwsza wersja trenażera KICKR była bardzo cicha, jednak najnowszy model posiada specjalnie zaprojektowane stópki AXIS, które dzięki elementom tłumiący zmniejszają wibracje przenoszone na podłoże, oraz umożliwiają delikatny ruch na boki trenażera, co dodatkowo wpływa na poprawę komfortu podczas jazdy. Mechanizm oporowy pozwala na generowanie 2200 watów, a koło zamachowe zapewnia najdokładniejsze odwzorowanie realizmu jazdy spośród wszyskich trenażerów amerykańskiego producenta. W zestawie z trenażerem otrzymujemy 11-rzędową kasetę kompatybilną z napędami firm Shimano i SRAM. Bębenek obsłuży kasety od 8 do 11 rzędów, jednak opcjonalnie można zakupić bębenek kompatybilny z 12-rzędowymi kasetami XD i XDR. Wahoo KICKR V5 kosztuje 5499 złotych.

Jacek Tarach, ZTPL Cycling Club:

„Piąta generacja trenażera Wahoo KICKR jest kwintesencją trenażerów rowerowych. Stopki umożliwiające ruch trenażera na boki, automatyczna kalibracja, dokładność pomiaru mocy, cicha praca, no i przede wszystkim nowe koło zamachowe powodują, że realizm jazdy jest na niespotykanym przeze mnie wcześniej poziomie.

Dodatkowym atutem jest doskonale działający tryb ERG używany podczas realizacji planów treningowych, który świetnie radzi sobie z nagłymi zmianami obciążenia. Jazda na takim trenażerze to czysta przyjemność.”

Wahoo KICKR Bike

Wahoo KICKR Bike jest naturalnym rozwinięciem technologii trenażerów firmy Wahoo na rowery stacjonarne. Śmiało można go nazwać mokrym snem niejednego posiadacza kolarskiej jaskini treningowej. Bez niej się raczej nie obędzie, o ile małżonek/małżonka nie pozwolą wstawić Ci go do salonu. Tutaj nie ma mowy o żadnych kompromisach, szukaniu możliwości zmniejszenia jego rozmiaru gdy nie jest używany, czy zwykłej oszczędności. Jest na wypasie. Zacznijmy od absolutnie doskonałego mechanizmu oporowego pozwalającym na generowanie do 2200 watów. Do tego dochodzi możliwość zmiany nachylenia roweru odpowiadająca symulacji podjazdów do 20% i zjazdów do 15%, pomiar mocy o dokładności ±1%, czy w końcu niemal pełna dowolność w ustawieniu pozycji na rowerze i doboru przełożeń. I chyba właśnie to jest najmocniejszą stroną KICKR Bike – możliwość błyskawicznej korekty pozycji, a w przypadku korzystania z niego przez więcej niż jedną osobę na bardzo szybkie ustawienie roweru pod kątem innego użytkownika. Jeśli zaczyna Ci kiełkować w głowie myśl o zakupie tego roweru, to przygotuj się na wydatek 15999 złotych.

Karol Filipenko, ZTPL Cycling Club:

„KICKR Bike jest absolutnym topem jeśli chodzi o stacjonarny trening kolarski. Realizm jazdy dzięki genialnemu mechanizmowi oporowemu oraz fizycznej symulacji nachylenia jest wprost doskonały. Jednak KIKCR Bike to nie tylko świetny sprzęt treningowy, ale także poligon doświadczalny, ponieważ z łatwością mogę dokonywać drobnych zmian w pozycji i eksperymentować z nowymi ustawieniami.”

Kupując dowolny trenażer firmy Wahoo otrzymujemy 10 tygodni bezpłatnej subskrypcji do aplikacji treningowej The Sufferfest (14-dniowy okres próbny i 8 tygodni dodatkowej darmowej subskrypcji). Trenażery firmy Wahoo dostępne są w partnerskich sklepach rowerowych w całej Polsce.

Dystrybutor: PRO BIKES 

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Łukasz
Łukasz

A co z Wahoo Rollr?