Phil Bauhaus
fot. Tour de Pologne

Zwycięstwem Phila Bauhausa zakończył się otwierający Tour de Pologne odcinek z metą w Chełmie. Niemiec na ostatnich metrach wyprzedził Álvaro José Hodega. Bardzo aktywnie pojechał Michał Kwiatkowski.

Pierwszy etap 78. Tour de Pologne liczył 216,4km i prowadził z Lublina do Chełma. Po drodze organizatorzy z Lang Teamu przygotowali 3 lotne premie, tyleż samo górskich oraz jedną specjalną z okazji 100-lecia Przeglądu Sportowego. Na samą metę prowadziła droga wznosząca się do góry, w dodatku pokryta kostką brukową.

Profil 1. etapu Tour de Pologne 2021

Start ostry odmachał Czesław Lang punktualnie o 13:30 i tym samym rozpoczęła się rywalizacja. Od startu do przodu wyrwało się trzech śmiałków, a byli to mistrz Polski z roku 2019 Michał Paluta (reprezentacja Polski), Sean Bennett (Team Qhubeka NextHash) oraz Yevgeniy Fedorov (Astana – Premier Tech). Błyskawicznie uzyskali kilka minut przewagi.

Pierwszy lotny finisz został rozegrany w Batorzu, a po komplet punktów sięgnął Kazach Fedorov. Niedługo później na ucieczkę czekała górska premia Błażek (600m, 5,2%), a tam najlepiej poradził sobie Michał Paluta. Dla niego 3 punkty, acz trzeba już było szykować na kolejną hopkę. W Anatolinie (500m, 5,2%) po najwięcej oczek zafiniszował Yevgeniy Fedorov.

Peleton o dziwo szybko wziął się za pościg i z początkowych 7 minut już na 150km przed metą zrobiło się ledwie dwie i pół. Tak minęła nam druga lotna premia rozegrana w Godziszowie, a tam ponownie najlepszy okazał się być mistrz Kazachstanu. Tak nam się ustabilizowała sytuacja, różnica między grupami była stała, a nam zostało czekać na kolejne premie.

Tą była górska wspinaczka opisana jako Hosznia Abramowska (1,6km, 5,3%). Triumfował na niej Michał Paluta i to reprezentant Polski założy jutro trykot najlepszego górala! Nasz rodak wygrał także w Chłopkowie Nagrodę Specjalną Jubileusz 100 lat „Przeglądu Sportowego”.

Tymczasem doszła do nas smutna wiadomość – wyścig opuścił Pascal Ackermann. Jak podaje Twitter ekipy przyczyną jest choroba z zeszłego tygodnia. Szkoda dla widowiska, ale pozostałych 150 kolarzy jedzie dalej. Co ciekawe dość szybko przyspieszył peleton i na 50km przed metą ucieczka była już niemalże skasowana.

Tak też się stało jeszcze przed premią w Krasnymstawie. Na niej po pięknej walce po 3 sekundy bonifikaty sięgnął Michał Kwiatkowski! Dwie dla Mateja Mohoriča, jedna dla Emīlsa Liepiņša. Po wyjeździe z miasta zaczęło się prawdziwe szaleństwo. Brak ucieczki = skoki i tak było też tym razem.

Na 32km przed metą na czele znalazła się trójka w składzie Tom Scully (EF Education – Nippo), Jos van Emden (Team Jumbo-Visma) oraz Antoine Duchesne (Groupama-FDJ). Szybko zyskali 30 sekund. Utrzymywali się tak dość długo, acz gdy przyszło do walki pociągów zostali złapani. W międzyczasie niestety leżał jeden z kolarzy Team Qhubeka NextHash.

Tour de Pologne etap 1 2021
fot. Tour de Pologne

Tymczasem zbliżaliśmy się coraz bardziej do liczącej 7,5km pętli w Chełmie, której zakończenie widzą Państwo na powyższym profilu. Niestety na jednym z rond na wjeździe do miasta upadło trzech kolarzy, a wielu musiało skakać przez pas rozdzielający jezdnie by znaleźć się ponownie w peletonie. Z tego wypadku zabrano Marcusa Burghardta i Kiliana Frankiny’ego do szpitala.

W walce pociągów najlepiej radziła sobie drużyna INEOS Grenadiers, na końcu której perfekcyjnie ustawiony był Michał Kwiatkowski. Pierwszy przejazd przez metę wykorzystać spróbował jeden z kolarzy EF, ale z przodu ostatecznie znalazł się duet Mikkel Frølich Honoré (DQS) oraz nasz Maciej Paterski. Peleton nie miał dla nich litości i na 5km przed metą znów był cały.

Na 400m przed metą genialnie zaatakował Álvaro José Hodeg (Deceuninck – Quick Step), ale na samiutkiej kresce koło wystawił mu jedyny będący w stanie go dogonić Phil Bauhaus (Bahrain – Victorious). 27-letni Niemiec wygrywa etap i zostaje pierwszym liderem 78. Tour de Pologne. Trzecie miejsce na dzisiejszym etapie zajął Hugo Hofstetter (Israel Start-Up Nation).

Wyniki 1. etapu:

1  BAUHAUS Phil Bahrain – Victorious 5:01:24
2  HODEG Álvaro José Deceuninck – Quick Step ,,
3  HOFSTETTER Hugo Israel Start-Up Nation ,,
4  THEUNS Edward Trek – Segafredo ,,
5  DEKKER David Team Jumbo-Visma ,,
6  SMITH Dion Team BikeExchange ,,
7  RICKAERT Jonas Alpecin-Fenix ,,
8  GHIRMAY HAILU Biniam Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
9  MOHORIČ Matej Bahrain – Victorious ,,
10  KWIATKOWSKI Michał INEOS Grenadiers ,,
11  ULISSI Diego UAE-Team Emirates ,,
12  CANOLA Marco Gazprom – RusVelo ,,
13  ALMEIDA João Deceuninck – Quick Step ,,
14  HONORÉ Mikkel Frølich Deceuninck – Quick Step ,,
15  SCHWARZMANN Michael BORA – hansgrohe ,,
16  COVI Alessandro UAE-Team Emirates ,,
17  SBARAGLI Kristian Alpecin-Fenix ,,
18  TEUNS Dylan Bahrain – Victorious ,,
19  STEWART Jake Groupama – FDJ ,,
20  HERMANS Quinten Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
21  JORGENSON Matteo Movistar Team ,,
22  VENDRAME Andrea AG2R Citroën Team ,,
23  GARCÍA CORTINA Iván Movistar Team ,,
24  FABBRO Matteo BORA – hansgrohe ,,
25  ROTA Lorenzo Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
26  VILLELLA Davide Movistar Team ,,
27  PRONSKIY Vadim Astana – Premier Tech ,,
28  GAVIRIA Fernando UAE-Team Emirates ,,
29  CATALDO Dario Movistar Team ,,
30  OWEN Logan EF Education – Nippo ,,
31  GALLOPIN Tony AG2R Citroën Team ,,
32  SOBRERO Matteo Astana – Premier Tech ,,
33  CAVAGNA Rémi Deceuninck – Quick Step ,,
34  DILLIER Silvan Alpecin-Fenix ,,
35  HINDLEY Jai Team DSM ,,
36  TULETT Ben Alpecin-Fenix ,,
37  DEGENKOLB John Lotto Soudal ,,
38  WELLENS Tim Lotto Soudal ,,
39  BERTHET Clément AG2R Citroën Team ,,
40  TAMINIAUX Lionel Alpecin-Fenix ,,
41  WARBASSE Larry AG2R Citroën Team ,,
42  KANTER Max Team DSM ,,
43  NEKRASOV Denis Gazprom – RusVelo ,,
44  BIERMANS Jenthe Israel Start-Up Nation ,,
45  BARBERO Carlos Team Qhubeka NextHash ,,
46  BENNETT George Team Jumbo-Visma ,,
47  EENKHOORN Pascal Team Jumbo-Visma ,,
48  PÖSTLBERGER Lukas BORA – hansgrohe ,,
49  ANIOŁKOWSKI Stanisław Poland ,,
50  VALTER Attila Groupama – FDJ ,,
51  ALEOTTI Giovanni BORA – hansgrohe ,,
52  SEIGLE Romain Groupama – FDJ ,,
53  RUBIO Einer Augusto Movistar Team ,,
54  PASQUALON Andrea Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
55  GRMAY Tsgabu Team BikeExchange ,,
56  GREGAARD Jonas Astana – Premier Tech ,,
57  GOOSSENS Kobe Lotto Soudal ,,
58  BODNAR Maciej BORA – hansgrohe ,,
59  TIBERI Antonio Trek – Segafredo ,,
60  WIŚNIOWSKI Łukasz Team Qhubeka NextHash ,,
61  RENARD Alexis Israel Start-Up Nation ,,
62  VAN HOECKE Gijs AG2R Citroën Team ,,
63  WALSCHEID Max Team Qhubeka NextHash ,,
64  MEURISSE Xandro Alpecin-Fenix ,,
65  OWSIAN Łukasz Poland ,,
66  ZIMMERMANN Georg Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
67  OLDANI Stefano Lotto Soudal ,,
68  KANGERT Tanel Team BikeExchange ,,
69  BRÄNDLE Matthias Israel Start-Up Nation ,,
70  BOHLI Tom Cofidis, Solutions Crédits ,,
71  CONCA Filippo Lotto Soudal ,,
72  BROŻYNA Piotr Poland ,,
73  VAN DEN BERG Julius EF Education – Nippo ,,
74  LEYSEN Senne Alpecin-Fenix ,,
75  PATERSKI Maciej Poland ,,
76  DE MARCHI Alessandro Israel Start-Up Nation ,,
77  TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma ,,
78  PETERS Nans AG2R Citroën Team ,,
79  DECLERCQ Tim Deceuninck – Quick Step ,,
80  GHEBREIGZABHIER Amanuel Trek – Segafredo ,,
81  CULLAIGH Gabriel Movistar Team ,,
82  ARCAS Jorge Movistar Team ,,
83  EL FARES Julien EF Education – Nippo ,,
84  ROCHE Nicolas Team DSM ,,
85  HAUSSLER Heinrich Bahrain – Victorious ,,
86  ZAKARIN Ilnur Gazprom – RusVelo ,,
87  COMBAUD Romain Team DSM ,,
88  LIEPIŅŠ Emīls Trek – Segafredo ,,
89  FEDOROV Yevgeniy Astana – Premier Tech ,,
90  LIENHARD Fabian Groupama – FDJ 0:39
91  SABATINI Fabio Cofidis, Solutions Crédits 0:44
92  MÄRKL Niklas Team DSM ,,
93  PFINGSTEN Christoph Team Jumbo-Visma ,,
94  ARNDT Nikias Team DSM ,,
95  DOULL Owain INEOS Grenadiers ,,
96  MARCZYŃSKI Tomasz Lotto Soudal ,,
97  ARROYAVE Daniel EF Education – Nippo ,,
98  SHALUNOV Evgeny Gazprom – RusVelo ,,
99  GOŁAŚ Michał INEOS Grenadiers ,,
100  VIVIANI Attilio Cofidis, Solutions Crédits ,,
101  MARTINELLI Davide Astana – Premier Tech ,,
102  NYCH Artem Gazprom – RusVelo ,,
103  KOOIJ Olav Team Jumbo-Visma ,,
104  BEPPU Fumiyuki EF Education – Nippo ,,
105  BERHANE Natnael Cofidis, Solutions Crédits ,,
106  STALNOV Nikita Astana – Premier Tech ,,
107  TROIA Oliviero UAE-Team Emirates ,,
108  POWER Robert Team Qhubeka NextHash ,,
109  KONYCHEV Alexander Team BikeExchange ,,
110  MACIEJUK Filip Poland ,,
111  CAPECCHI Eros Bahrain – Victorious ,,
112  KOCHETKOV Pavel Gazprom – RusVelo ,,
113  RICHEZE Maximiliano UAE-Team Emirates ,,
114  BOEV Igor Gazprom – RusVelo ,,
115  STOSZ Patryk Poland ,,
116  GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers ,,
117  INKELAAR Kevin Bahrain – Victorious 1:02
118  SIEBERG Marcel Bahrain – Victorious ,,
119  HEPBURN Michael Team BikeExchange 1:09
120  GROVES Kaden Team BikeExchange ,,
121  VANSPEYBROUCK Pieter Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
122  LANGEVELD Sebastian EF Education – Nippo 1:39
123  ROWE Luke INEOS Grenadiers ,,
124  VAN DER HOORN Taco Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
125  MULLEN Ryan Trek – Segafredo 1:48
126  VAHTRA Norman Israel Start-Up Nation 1:53
127  CLARKE Simon Team Qhubeka NextHash 2:00
128  JULLIEN Anthony AG2R Citroën Team ,,
129  BOARO Manuele Astana – Premier Tech ,,
130  DUCHESNE Antoine Groupama – FDJ 2:10
131  BONNET William Groupama – FDJ ,,
132  PEÁK Barnabás Team BikeExchange ,,
133  FERNÁNDEZ Rubén Cofidis, Solutions Crédits 0:00
134  MOSCON Gianni INEOS Grenadiers ,,
135  STEELS Stijn Deceuninck – Quick Step 3:39
136  BEVIN Patrick Israel Start-Up Nation ,,
137  VERVLOESEM Xandres Lotto Soudal ,,
138  AMADOR Andrey INEOS Grenadiers ,,
139  VAN EMDEN Jos Team Jumbo-Visma ,,
140  SCULLY Tom EF Education – Nippo ,,
141  BENNETT Sean Team Qhubeka NextHash ,,
142  MARCATO Marco UAE-Team Emirates ,,
143  GARRISON Ian Deceuninck – Quick Step ,,
144  DAVY Clément Groupama – FDJ ,,
145  QUARTERMAN Charlie Trek – Segafredo 4:23
146  STORK Florian Team DSM ,,
147  PALUTA Michał Poland 6:49
148  BJERG Mikkel UAE-Team Emirates 7:17
DNF  BURGHARDT Marcus BORA – hansgrohe
DNF  FRANKINY Kilian Team Qhubeka NextHash
DNF  ACKERMANN Pascal BORA – hansgrohe

 

Klasyfikacja generalna po 1. etapie:

1  BAUHAUS Phil Bahrain – Victorious 5:01:14
2  HODEG Álvaro José Deceuninck – Quick Step 0:04
3  FEDOROV Yevgeniy Astana – Premier Tech ,,
4  HOFSTETTER Hugo Israel Start-Up Nation 0:06
5  KWIATKOWSKI Michał INEOS Grenadiers 0:07
6  MOHORIČ Matej Bahrain – Victorious 0:08
7  LIEPIŅŠ Emīls Trek – Segafredo 0:09
8  THEUNS Edward Trek – Segafredo 0:10
9  DEKKER David Team Jumbo-Visma ,,
10  SMITH Dion Team BikeExchange ,,
11  RICKAERT Jonas Alpecin-Fenix ,,
12  GHIRMAY HAILU Biniam Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
13  ULISSI Diego UAE-Team Emirates ,,
14  CANOLA Marco Gazprom – RusVelo ,,
15  ALMEIDA João Deceuninck – Quick Step ,,
16  HONORÉ Mikkel Frølich Deceuninck – Quick Step ,,
17  SCHWARZMANN Michael BORA – hansgrohe ,,
18  COVI Alessandro UAE-Team Emirates ,,
19  SBARAGLI Kristian Alpecin-Fenix ,,
20  TEUNS Dylan Bahrain – Victorious ,,
21  STEWART Jake Groupama – FDJ ,,
22  HERMANS Quinten Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
23  JORGENSON Matteo Movistar Team ,,
24  VENDRAME Andrea AG2R Citroën Team ,,
25  GARCÍA CORTINA Iván Movistar Team ,,
26  FABBRO Matteo BORA – hansgrohe ,,
27  ROTA Lorenzo Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
28  VILLELLA Davide Movistar Team ,,
29  PRONSKIY Vadim Astana – Premier Tech ,,
30  GAVIRIA Fernando UAE-Team Emirates ,,
31  CATALDO Dario Movistar Team ,,
32  OWEN Logan EF Education – Nippo ,,
33  GALLOPIN Tony AG2R Citroën Team ,,
34  SOBRERO Matteo Astana – Premier Tech ,,
35  CAVAGNA Rémi Deceuninck – Quick Step ,,
36  DILLIER Silvan Alpecin-Fenix ,,
37  HINDLEY Jai Team DSM ,,
38  TULETT Ben Alpecin-Fenix ,,
39  DEGENKOLB John Lotto Soudal ,,
40  WELLENS Tim Lotto Soudal ,,
41  BERTHET Clément AG2R Citroën Team ,,
42  TAMINIAUX Lionel Alpecin-Fenix ,,
43  WARBASSE Larry AG2R Citroën Team ,,
44  KANTER Max Team DSM ,,
45  NEKRASOV Denis Gazprom – RusVelo ,,
46  BIERMANS Jenthe Israel Start-Up Nation ,,
47  BARBERO Carlos Team Qhubeka NextHash ,,
48  BENNETT George Team Jumbo-Visma ,,
49  EENKHOORN Pascal Team Jumbo-Visma ,,
50  PÖSTLBERGER Lukas BORA – hansgrohe ,,
51  ANIOŁKOWSKI Stanisław Poland ,,
52  VALTER Attila Groupama – FDJ ,,
53  ALEOTTI Giovanni BORA – hansgrohe ,,
54  SEIGLE Romain Groupama – FDJ ,,
55  RUBIO Einer Augusto Movistar Team ,,
56  PASQUALON Andrea Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
57  GRMAY Tsgabu Team BikeExchange ,,
58  GREGAARD Jonas Astana – Premier Tech ,,
59  GOOSSENS Kobe Lotto Soudal ,,
60  BODNAR Maciej BORA – hansgrohe ,,
61  TIBERI Antonio Trek – Segafredo ,,
62  WIŚNIOWSKI Łukasz Team Qhubeka NextHash ,,
63  RENARD Alexis Israel Start-Up Nation ,,
64  VAN HOECKE Gijs AG2R Citroën Team ,,
65  WALSCHEID Max Team Qhubeka NextHash ,,
66  MEURISSE Xandro Alpecin-Fenix ,,
67  OWSIAN Łukasz Poland ,,
68  ZIMMERMANN Georg Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
69  OLDANI Stefano Lotto Soudal ,,
70  KANGERT Tanel Team BikeExchange ,,
71  BRÄNDLE Matthias Israel Start-Up Nation ,,
72  BOHLI Tom Cofidis, Solutions Crédits ,,
73  CONCA Filippo Lotto Soudal ,,
74  BROŻYNA Piotr Poland ,,
75  VAN DEN BERG Julius EF Education – Nippo ,,
76  LEYSEN Senne Alpecin-Fenix ,,
77  PATERSKI Maciej Poland ,,
78  DE MARCHI Alessandro Israel Start-Up Nation ,,
79  TOLHOEK Antwan Team Jumbo-Visma ,,
80  PETERS Nans AG2R Citroën Team ,,
81  DECLERCQ Tim Deceuninck – Quick Step ,,
82  GHEBREIGZABHIER Amanuel Trek – Segafredo ,,
83  CULLAIGH Gabriel Movistar Team ,,
84  ARCAS Jorge Movistar Team ,,
85  EL FARES Julien EF Education – Nippo ,,
86  ROCHE Nicolas Team DSM ,,
87  HAUSSLER Heinrich Bahrain – Victorious ,,
88  ZAKARIN Ilnur Gazprom – RusVelo ,,
89  COMBAUD Romain Team DSM ,,
90  FERNÁNDEZ Rubén Cofidis, Solutions Crédits ,,
91  MOSCON Gianni INEOS Grenadiers ,,
92  LIENHARD Fabian Groupama – FDJ 0:49
93  SABATINI Fabio Cofidis, Solutions Crédits 0:54
94  MÄRKL Niklas Team DSM ,,
95  PFINGSTEN Christoph Team Jumbo-Visma ,,
96  ARNDT Nikias Team DSM ,,
97  DOULL Owain INEOS Grenadiers ,,
98  MARCZYŃSKI Tomasz Lotto Soudal ,,
99  ARROYAVE Daniel EF Education – Nippo ,,
100  SHALUNOV Evgeny Gazprom – RusVelo ,,
101  GOŁAŚ Michał INEOS Grenadiers ,,
102  VIVIANI Attilio Cofidis, Solutions Crédits ,,
103  MARTINELLI Davide Astana – Premier Tech ,,
104  NYCH Artem Gazprom – RusVelo ,,
105  KOOIJ Olav Team Jumbo-Visma ,,
106  BEPPU Fumiyuki EF Education – Nippo ,,
107  BERHANE Natnael Cofidis, Solutions Crédits ,,
108  STALNOV Nikita Astana – Premier Tech ,,
109  TROIA Oliviero UAE-Team Emirates ,,
110  POWER Robert Team Qhubeka NextHash ,,
111  KONYCHEV Alexander Team BikeExchange ,,
112  MACIEJUK Filip Poland ,,
113  CAPECCHI Eros Bahrain – Victorious ,,
114  KOCHETKOV Pavel Gazprom – RusVelo ,,
115  RICHEZE Maximiliano UAE-Team Emirates ,,
116  BOEV Igor Gazprom – RusVelo ,,
117  STOSZ Patryk Poland ,,
118  GEOGHEGAN HART Tao INEOS Grenadiers ,,
119  INKELAAR Kevin Bahrain – Victorious 1:12
120  SIEBERG Marcel Bahrain – Victorious ,,
121  HEPBURN Michael Team BikeExchange 1:19
122  GROVES Kaden Team BikeExchange ,,
123  VANSPEYBROUCK Pieter Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
124  LANGEVELD Sebastian EF Education – Nippo 1:49
125  ROWE Luke INEOS Grenadiers ,,
126  VAN DER HOORN Taco Intermarché – Wanty – Gobert Matériaux ,,
127  MULLEN Ryan Trek – Segafredo 1:58
128  VAHTRA Norman Israel Start-Up Nation 2:03
129  CLARKE Simon Team Qhubeka NextHash 2:10
130  JULLIEN Anthony AG2R Citroën Team ,,
131  BOARO Manuele Astana – Premier Tech ,,
132  DUCHESNE Antoine Groupama – FDJ 2:20
133  BONNET William Groupama – FDJ ,,
134  PEÁK Barnabás Team BikeExchange ,,
135  BENNETT Sean Team Qhubeka NextHash 3:47
136  STEELS Stijn Deceuninck – Quick Step 3:49
137  BEVIN Patrick Israel Start-Up Nation ,,
138  VERVLOESEM Xandres Lotto Soudal ,,
139  AMADOR Andrey INEOS Grenadiers ,,
140  VAN EMDEN Jos Team Jumbo-Visma ,,
141  SCULLY Tom EF Education – Nippo ,,
142  MARCATO Marco UAE-Team Emirates ,,
143  GARRISON Ian Deceuninck – Quick Step ,,
144  DAVY Clément Groupama – FDJ ,,
145  QUARTERMAN Charlie Trek – Segafredo 4:33
146  STORK Florian Team DSM ,,
147  PALUTA Michał Poland 6:55
148  BJERG Mikkel UAE-Team Emirates 7:27

 

Klasyfikacja górska po 1. etapie:

1  PALUTA Michał Poland 8
2  FEDOROV Yevgeniy Astana – Premier Tech 5
3  BENNETT Sean Team Qhubeka NextHash 5

 

guest
4 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal

Aniołkowski 49….. Zapowiada się chuda dekada…

Piotr
Piotr

Jakiego Chelmu???? Robicie takie byki w KAZDYM prawie artykule, ze glowa boli, a wielka szkoda…..

Chelmiarz
Chelmiarz

Chelmu????

Zzzzz
Zzzzz

Panie Jakubie, Chełmu? Jakiego chełmu?