fot. Race Around Poland

4 sierpnia 2021 r. do ostrej mety zlokalizowanej w Obórkach pod Warszawą dojechali ostatni kolarze uczestniczący w pierwszej edycji najdłuższego wyścigu ultrakolarskiego w Polsce – organizowanego we współpracy z Red Bull, Manaslu Outdoor, oraz firmą Hostersi Race Around Poland. Tym samym znana jest już ostateczna klasyfikacja zawodników, którzy wzięli udział w tym morderczym wydarzeniu, pokonując dystans od 300 do 3600 km z maksymalną ilością przewyższeń 33.100 m na pełnym dystansie.

Wyśrubowane limity, wynoszące odpowiednio 300 km dziennie dla zawodników solo, oraz 400 km dla sztafet oraz wymagająca trasa poprowadzona przez wszystkie najważniejsze pasma górskie, oraz najbardziej wymagające podjazdy w Polsce, w tym po drogach poprowadzonych przy granicy kraju o nawierzchni pozostawiającej wiele do życzenia, spowodowały, że ostatecznie całą pętlę głównego dystansu pokonało jedynie osiem osób, z czego cztery w sztafecie. Organizatorzy ustalili zasadę, że wyścig jest rozgrywany na trasie liczącej od 300 do 3600 km, co oznacza, że każdy kolarz który zaliczył chociaż jeden z jedenastu punktów kontrolnych umiejscowionych na trasie, został osobno sklasyfikowany ze wskazaniem ostatniego punktu, do którego dotarł w limicie czasu, oraz czasem dojazdu do niego. To nowa formuła, która ma zachęcać tych, którzy musieli zrezygnować z udziału, do spróbowania swoich sił i poprawienia wyniku w kolejnych edycjach, aż do ukończenia pełnego dystansu, który póki co padł ofiarą jedynie trójki najsilniejszych z silnych, oraz zawodników poruszających się ze wsparciem lub w sztafecie.

Wielu spośród rezygnujących zapowiadało powrót w przyszłej edycji i chwaliło atmosferę rywalizacji oraz organizację wyścigu. Uczestnicy mieli molżiwość nadania przepaków na każdy z punktów kontrolnych, możliwość skorzystania z wozu wsparcia organizatora, który poruszał się zgodnie z limitem i pomagał kolarzom, którzy odstępowali od rywalizacji w dotarciu w bezpieczne miejsce, lub na stację kolejową, możliwość skorzystania z pomocy ratownika poruszającego się wozem organizatorów pomiędzy czołem oraz końcem wyścigu, czy wreszcie profesjonalną obsługę fotograficzną, wykonywana dzień i noc przez fotografów Damiana Ługowskiego oraz Iwo Koronowskiego, ze wsparciem Jacka Turczyka i Sebastiana Oleksika, dzięki której ich kibice mogli na bieżąco śledzić ich zmagania za pośrednictwem profili wyścigu w mediach społecznościowych: Facebooku oraz na Instagramie. Wszyscy uczestnicy rywalizacji, w tym tak doświadczeni i utytułowani jak Agata Wójcikiewicz, czy Robert Woźniak zgodnie podkreślali, że jeszcze nie mieli do czynienia z tak trudną technicznie i wymagającą fizycznie trasą.

W ramach Race Around Poland można było także wziąć udział w wyścigu na krótkim, nieomal sprinterskim dla uczestników dystansie 300 km – tzw. RAP Challenge 300, z półmetkiem w miejscowości Czemierniki, której Wójt ufundował Puchar oraz nagrodę pieniężną dla zwycięzcy. Na tym dystansie uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z prawdziwą legenda ultrakolarstwa, Marko Balohem, 8 krotnym finiszerem Race Across America oraz rekordzistą świata w jeździe 24 godzinnej. Korzystający z roweru Spiegel San Marino oraz siodła Infinity utytułowany Słoweniec nie pozostawił wątpliwości co do tego, czy pozostaje w dobrej formie i zabrał Puchar Wójta do domu, razem z Pucharem za zdobycie 1 – go miejsca w kategorii solo unsupported w tym wyścigu. Biorący w tym roku udział w Race Around Poland na pełnym dystansie Łotysz Arvis Sprude już zapowiedział, że po zakończeniu Red Bull Trans-Siberian Extreme w 2022 r. stawi się na starcie RAP Challenge 300 by zmierzyć się z Marko. Organizatorzy zapowiadają, że poza Arvisem i Marko będą się starali sprowadzić do Polski także legendarnego ultrakolarza Chrisa „Hoppo” Hopkinsona, co oznacza, że rywalizacja w wyścigu z zawrotką w Czemiernikach zapowiada się w 2022 r. wyjątkowo ciekawie!

Poruszający się w kategorii ze wsparciem jednego samochodu Arvis Sprude, podczas Race Around Poland zaliczył także pobicie rekordu 7 dniowego World UtraCycling Association (WUCA). Nowy rekord Łotysza wynosi 1878,08 mili (3022,48 km) oraz średnią prędkość 17,99 km/h. To doskonały rezultat biorąc pod uwagę fakt, że ok. 1/3 trasy przebiegała przez wysokie pasma górskie i na trasie Arvis musiał pokonać zdecydowaną większość z 33.100 metrów przewyższenia.

Zapisy na kolejną edycję wyścigu są już otwarte za pośrednictwem strony internetowej
organizatora www.racearoundpoland.pl.

Zapraszamy także do obejrzenia fotorelacji z tej rywalizacji na profilu wyścigu na FB
oraz Instagramie.

Ostateczne wyniki Race Around Poland edycja 2021 wyglądają następująco:

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek

Szacunek dla wszystkich uczestników i podziw dla tych co to ukończyli! Szczerze przyznam, że razi mnie ten prymitywny medal diy z „masy solnej”. Przy tak dużym wpisowym i takiej randze wyścigu mogli zainwestować w porządnie wyglądające medale. Trochę słabo to wygląda :/