Fot. Damian Ługowski / Race Around Poland

24 lipca 2021 r. z Warszawy wystartował najdłuższy ultrakolarski wyścig w Polsce – Race Around Poland. Uczestnicy ścigają się na morderczej trasie poprowadzonej na dystansie 3600 km i posiadającej ponad 33 tys. metrów przewyższeń, skumulowanych w większości na odcinku mniej więcej 1200 km, pomiędzy punktami kontrolnymi w Kalnicy (Bieszczady) oraz Szklarskiej Porębie.

Na pełnym dystansie rywalizację rozpoczęło 21 zawodników w trzech kategoriach: sztafeta 4-os (Flahute.cc by E100 Team), zawodnik solo ze wsparciem jednego samochodu, czyli kategoria solo semi-supported (Arvis Sprude z Łotwy oraz Arvis Team), oraz solo unsupported, czyli zawodnicy chcący przejechać całą trasę bez korzystania ze wsparcia. Limity wyścigu są wyśrubowane i wynoszą odpowiednio 8 dni dla sztafet, oraz 12 dni dla zawodników solo (ze wsparciem i bez), co oznacza odpowiednio 300 i 400 km do przejechania dziennie.

Rywalizację ukończyli już zawodnicy sztafety w składzie: Kamila Pociech, Adam Sobczak, Jakub Szalaty oraz Jakub Michalski, meldując się na mecie w Obórkach już po sześciu dniach w czasie 149:23:39 ustanawiając tym samym nieoficjalny rekord Polski w swojej kategorii.

Nieco później, bo po 8 dniach, na mecie zameldował się utytułowany zawodnik z Łotwy, Arvis Sprude, który jako pierwszy ukończył rywalizację w kategorii solo z czasem 199:52:48, przy okazji bijąc Rekord Świata World Utra-Cycling Association na najdłuższy przejazd w ciągu 7 dni (Highest Weekly Mileage – HWWMR) i poprawiając go o ponad 1000 km. Wynik Arvisa Sprude to 3023 km (poprzedni rekord, należący do zawodnika z Hiszpanii Alberto Vallesa Setien wynosił 1067,41 mil).

Trwa rywalizacja w najmocniej obsadzonej kategorii solo unsupported, gdzie prowadzi Agata Wójcikiewicz, która wypracowała olbrzymią przewagę nad pozostałymi zawodnikami, wynoszącą nawet ok. 400 km. Za nią wyścig kontynuują już tylko dwaj zawodnicy – Jacek Witeska oraz Robert Woźniak i systematycznie zmniejszają dystans dzielący ich do Agaty. Zapowiada się emocjonująca końcówka rywalizacji o zwycięstwo w najtrudniejszej kategorii na pełnym dystansie. Aktualną pozycję zawodników można śledzić pod: www.rap.1008.pl

Ukończenie pełnego dystansu Race Around Poland to także kwalifikacja do udziału w legendarnym Race Across America (RAAM) dlatego trzymamy kciuki za to, aby tak dobrze prezentujący się na RAP team Flahute.cc by E100 zobaczyć na starcie i mecie tej legendarnej imprezy.

Pozostałych zawodników wyeliminowały kontuzje, inne kłopoty zdrowotne, lub awarie sprzętu. Ponieważ Race Around Poland to wyścig na dystansie od 300 do 3600 km, każdy z rywalizujących, który ukończył zawody po osiągnięciu przynajmniej pierwszego punktu kontrolnego zlokalizowanego w Hrubieszowie, został sklasyfikowany i otrzymał od organizatorów pamiątkowy medal.

W tym samym dniu, w którym startowali zawodnicy Race Around Poland na dystansie 3600 km, odbyła się rywalizacja na dystansie 300 km ze startem i metą w Warszawie, czyli tzw. RAP Challenge 300. Zawodnicy biorący udział w tym wydarzeniu ścigali się na trasie RAP z zwrotką na 150 km w miejscowości Czemierniki, gdzie lokalna społeczność zorganizowała bufet dla wszystkich zawodników biorących udział w wyścigu. Nagrodą dodatkową dla zwycięzcy RAP Challenge został także ufundowany przez Wójta Gminy Puchar oraz nagroda pieniężna.

Zawodnicy ścigali się w trzech kategoriach: solo unsupported, solo ze wsparciem jednego samochodu (semi-supported) oraz sztafeta 2 os.

W kategorii bez wsparcia bezapelacyjnym zwycięzcą okazał się Słoweniec Marko Baloh, rekordzista świata w jeździe 24 godzinnej oraz 8 krotny finiszer RAAM, który zaliczył czas 8:34:57. Niedługo po nim, na mecie zameldował się Bartosz Prusik z czasem 9:51:39, oraz Jarosła w Bęben – 11:28:03.

Pomimo awarii sprzętu dobry występ zanotowała sztafeta w składzie: Michał Musiatowicz oraz Krzysztof Bendkowski, którzy osiągnęli czas 10.52:42. Niedużo więcej czasu na dotarcie do mety poświęcił także jadący solo ze wsparciem samochodu Krzysztof Heszen z czasem 11:43:58.

Organizatorzy już prowadzą rejestrację zawodników do edycji 2022. Szczegóły na stronie www.racearoundpoland.pl

guest
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze
Inline Feedbacks
View all comments
chester
chester

MRDP wydaje się jednak bardziej poukładany w kwestii trasy i braku udziwnień. I ma polską nazwę – dlaczego mamy oddawać polski język w imię międzynarodowej rozpoznawalności (TdP czy RAP)
Start w sierpniu 🙂