fot. Karpacki Wyścig Kurierów im. Wacława Felczaka

Karpacki Wyścig Kurierów, jako międzynarodowy wyścig kolarski „Szlakiem Kurierów Beskidzkich” dla juniorów z Polski i Czechosłowacji, powstał w 1975 r. Jego pomysłodawcą był dr Mieczysław Król z Ciężkowic, a od początku, głównymi miastami tej imprezy były Tarnów i Poprad.

Warto zauważyć, że od początku był poświęcony pamięci kurierów Polskiego Państwa Podziemnego, a jego nazwę wymyślił red. Franciszek Pulit, a wyścig przez lata prowadzili skutecznie i wspólnie: Polak, Zdzisław Glebowicz oraz Słowak, Jan Glazja.

Przez lata na tym szlaku wychowały się pokolenia kolarzy z Polski, Czechosłowacji, Węgier, a czasem z innych pobliskich krajów. Najważniejsze nazwiska z tego okresu, to Lech Piasecki (zwycięzca Wyścigu Pokoju i amatorski Mistrz Świata 1985), który był drugi w klasyfikacji generalnej wyścigu w 1979 r., czy Słowak Ondrej Glazja, Mistrz Świata w przełajach, który jako jedyny wygrał wyścig dwa razy w latach 1983 i 1984 r. 

Wyścig wahadłowo rozgrywany był na linii Tarnów – Poprad nieprzerwanie w latach 1975 – 1987. Dopiero w 1988 r. po raz pierwszy zawitał do węgierskiego Miszkolca. Ten węgierski epizod zakończył się już w 1991 r., zwycięstwem Piotra Wadeckiego, obecnego selekcjonera kadry narodowej Polski. W latach 90-tych wyścig notował wzloty i upadki, aż wreszcie upadł w 2000 r. 

W 2009 r. reaktywował go Tomasz Wójcik i Marek Kosicki, prezes Małopolskiego Związku Kolarskiego. Nadano mu lekko nową nazwę oraz zmieniono kategorię na U-23. W 2010 r. wrócił na Słowację i został na stałe wpisany do kalendarza UCI i tak jest do dzisiaj. W 2012 r. pojawił się w Czechach, a przede wszystkim w 2014 r. powrócił na Węgry, do partnerskiego miasta Tarnowa, jakim jest piękne Veszprém.

W tymże 2014 r. zanotował swój organizacyjny rekord: 35 drużyn i 171 zawodników na starcie w peletonie. Potem również nie było gorzej – edycja z 2018 roku, to aż siedem etapów w sześć dni oraz pierwsze po latach zwycięstwo Polaka, a był nim Filip Maciejuk z reprezentacji Polski. W pandemicznym, 2020 roku, rozegrano wyścig w formule jednodniowej, ale przetrwał swoje 45 urodziny i mam duże szanse rozwoju na przyszłość. 

Obecna 38 edycja wyścigu, z powodów pandemicznych, odbędzie się tylko na terenie Polski:

– rozpocznie ją 4 kilometrowy, indywidualny prolog po ulicach Połańca (29.08.2021)

– pierwszy etap ze startu wspólnego na trasie Tarnów – Ciężkowice 140-180 km (30.08.2021)

– na finał, etap ze startu wspólnego Muszyna – Niedzica Zamek 130 km (31.08.2021)

Wyścig dla wyczynowców, poprzedzi rywalizacja w ramach Karpackiego Wyścigu Kurierów dla Amatorów (28.08.2021) na drogach podkarpackich gmin: Baranów Sandomierski i Padew Narodowa na dystansie 75 km z premią specjalną obok miejsca narodzenia ojca nafty i gazu Ignacego Łukasiewicza a gościem specjalnych wyścigu będzie nasz kolarski internacjonał, Dariusz Baranowski.,

Karpacki Wyścig Kurierów pamięci Wacława Felczaka, to wyścig kategorii 2.2U w kalendarzu UCI Europe Tour, w którym startować mogą reprezentacje narodowe, grupy kolarskie do lat 23 oraz kluby sportowe. Zasadą regulaminową jest start wszystkich polskich zawodników z tej ważnej kategorii wiekowej oraz kolarzy z krajów partnerskich: Słowacji i Węgier. 

Teraz na starcie stanie 26 ekip sportowych z całego świata, a wśród nich wszystkie wyszehradzkie reprezentacje, grupy kontynentalne oraz sześć polskich klubów kolarskich. Spodziewanych jest 130-140 zawodników, a jeszcze do przyznania pozostają tzw. dzikie karty

Rywalizacja etapowa umożliwia zdobywanie punktów w pięciu indywidualnych oraz jednej drużynowej klasyfikacji. Poszczególne i zróżnicowane etapy oraz różne klasyfikacje pozwalają zawodnikom o różnych specjalizacjach na pokazanie się w przededniu przejścia na pełne zawodowstwo.

Wysoka klasa wyścigu nie jest możliwa bez wsparcia sponsorów, samorządów oraz miast etapowych z terenie państw Grupy Wyszehradzkiej:

  • od 2019 generalnym sponsorem jest Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. W. Felczaka
  • od 2018 partnerem wyścigu jest Województwo Małopolskie
  • od 2013 partnerem wyścigu jest Totalizator Sportowy, właściciel marki LOTTO
  • od 2010 sponsorem wydarzenia jest nieprzerwanie OGP Gaz-System

Obecnie, Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki nie wspiera wydarzenia, ale w latach 2014 – 2018 zdarzyło się to trzykrotnie. Nowym partnerem wydarzenia ma za to zostać Polska Organizacja Turystyczna. 

Warto zauważyć, że Karpacki Wyścig Kurierów, umiejętnie łączny wysoką jakość sportową z przesłaniem historycznym, ale również z planami integracji sąsiadujących państw w przyszłości. 

Hasło wyścigu mówi, że „tu rodzą się gwiazdy!” I nie jest ono na wyrost, gdyż to tutaj koszulkę dla najlepszego górala zdobywał w 2010 r. Rafał Majka, to tutaj z ogromnym powodzeniem startował w 2017 r. Słoweniec Tadej Pogačar, zwycięzca Tour de France 2020.

guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments