Nie tylko w Polsce odbywają się aktualnie mistrzostwa kraju w kolarstwie szosowym. Kto przez następny rok będzie ścigał się w koszulkach mistrzowskich w indywidualnej jeździe na czas?

Już w środę poznaliśmy nowych mistrzów i mistrzynie Belgii i Holandii w indywidualnej jeździe na czas. W zawodach rozgrywanych w pierwszym z tych krajów triumfowali Yves Lampaert (Deceuninck – Quick-Step) i Lotte Kopecky (Liv Racing), która obroniła tytuł sprzed roku. W rywalizacji mężczyzn podium uzupełnili Remco Evenepoel (Deceuninck – Quick-Step; +20 s) i Victor Campenaerts (Team Qhubeka ASSOS; +41 s). Wout van Aert, który był najszybszy w ubiegłym roku, nie wziął udziału w zmaganiach.

W elicie kobiet dalsze pozycje zajęły Julie Van de Velde (Team Jumbo-Visma Women; +14 s) i Julie De Wilde (Plantur-Pura; +18 s). W Mistrzostwach Holandii najlepszy okazał się Tom Dumoulin (Team Jumbo-Visma), który dopiero niedawno powrócił do rywalizacji po kilkumiesięcznej przerwie. „Motyl z Maastricht” wyprzedził między innymi Sebastiana Langevelda (EF Education-NIPPO; +27 s) i swojego zespołowego kolegę, Koena Bouwmana (+1:24). Podobnie jak w Belgii, zeszłoroczny mistrz – Jos van Emden (Team Jumbo-Visma) – nie wystartował w wyścigu. W rywalizacji kobiet złoto zdobyła Anna van der Breggen (SD Worx). Dalsze pozycje zajęły kolarki Trek-Segafredo Women – Ellen van Dijk (+13 s) i Lucinda Brand (+32 s).

We Francji tytułu mistrza kraju w indywidualnej jeździe na czas nie zdołał obronić Remi Cavagna (Deceuninck – Quick-Step), który zajął odległe, 23. miejsce. Wszystkie miejsca na podium zajęli kolarze Groupama – FDJ – odpowiednio Benjamin Thomas, Bruno Armirail (+31 s) i Alexys Brunel (+55 s). W rywalizacji kobiet zwyciężyła Audrey Cordon-Ragot (Trek-Segafredo Women), przed Juliette Labous (Team DSM; +30 s) i Cedrine Kerbaol (+1:18).

Do dość zaskakujących rozstrzygnięć doszło w Mistrzostwach Słowenii, w których triumfował Jan Tratnik (Bahrain – Victorious). Za nim uplasowali się reprezentujący UAE-Team Emirates Jan Polanc (+9 s) i Tadej Pogacar (+ 34 s). Wśród kobiet pierwsze dwa miejsca zajęły kolarki Ale BTC Ljubljana – Eugenia Bujak i Ursa Pintar (+1:03). Podium uzupełniła Urska Zigart (Team BikeExchange; +1:13).

W Szwajcarii, zgodnie z przewidywaniami, rywalizację zdominował aktualny mistrz Europy – Stefan Kueng (Groupama – FDJ), który pokonał prawie 40-kilometrową trasę 2 i pół minuty szybciej od drugiego Marca Hirschiego (UAE-Team Emirates). Podium uzupełnił Thiery Schir ze Swiss Racing Academy (+3:12). Tytuł mistrzyni kraju obroniła Marlen Reusser z Ale BTC Ljubljana. Kolejne pozycje zajęły Melanie Maurer (Stade Rochelais Charente-Maritime Women Cycling; +1:35) i Fabienne Buri (Andy Schleck – CP NVST – Immo Losch; +2:54).

Mistrzostwa Danii w indywidualnej jeździe na czas ponownie padły łupem Kaspra Asgreena (Deceuninck – Quick-Step), który pokonał Mikkela Bjerga (UAE-Team Emirates; +21 s) i Martina Tofta Madsena (BHS – PL Beton Bornholm; +30 s). Wśród kobiet triumfowała Emma Norsgaard (Movistar Team), przed Louise Holm Houbak (+1:00) i Cecilie Uttrup Ludwig (FDJ Nouvelle Aquitaine Futuroscope; +2:02).

Kolarze i kolarki rywalizowały też o mistrzowskie tytuły za Atlantykiem – między innymi w Stanach Zjednoczonych. Wśród mężczyzn zwyciężył tam Lawson Craddock (EF Education-NIPPO), a w rywalizacji kobiet triumfowała Chloe Dygert (Canyon//SRAM Racing), dla której był to pierwszy start od mistrzostw świata 2020, w której doznała bardzo groźnego upadku. Warto też wspomnieć o trzecim miejscu Tejaya van Garderena (EF Education-NIPPO) w jego przedostatnim wyścigu w karierze.

Do niespodziewanych rozstrzygnięć doszło we Włoszech. Mistrzem Italii w jeździe na czas został kolarz zespołu Astana – Premier Tech – Matteo Sobrero. Drugie miejsce zajął Edoardo Affini (Jumbo-Visma; + 0:26), a trzeci był Mattia Cattaneo (Deceuninck – Quick Step; + 0:41). Natomiast dopiero na czwartej lokacie rywalizację zakończył Filippo Ganna (INEOS Grenadiers). Obecny mistrz świata w samotnej walce z czasem stracił do zwycięzcy 53 sekundy. Wśród kobiet mistrzynią Włoch została Elisa Longo Borghini (Trek-Segafredo Women). Na drugim miejscu zameldowała się Soraya Paladin (Liv Racing), a na trzeciej lokacie ściganie zakończyła Tatiana Guderzo (Alé BTC Ljubljana).

Dodatkowo mistrzami swoich krajów w indywidualnej jeździe na czas zostali też tacy kolarze, jak: Joao Almeida (Deceuninck – Quick-Step; Portugalia), Alexandr Vlasov (Astana – Premier Tech; Rosja), Toms Skujins (Trek-Segafredo; Łotwa), Rein Taaramae (Intermarche-Wanty-Gobert Materiaux; Estonia), Josef Cerny (Deceuninck – Quick-Step; Czechy), Tobias Foss (Team Jumbo-Visma; Norwegia) czy Ion Izagirre (Astatan – Premier Tech; Hiszpania), który drugiego Davida de la Cruza (UAE-Team Emirates) wyprzedził o niespełna 8 setnych sekundy!

Poprzedni artykułTour de France 2021: Michał Kwiatkowski w składzie zespołu INEOS Grenadiers